„Excentrycy” ze Srebrnym Lwem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Excentrycy” ze Srebrnym Lwem

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 września 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Film "Excentrycy", do którego zdjęcia kręcono wiosną tego roku w Toruniu,  zdobył Srebrne Lwy na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

U schyłku lat pięćdziesiątych do siostry niespodziewanie wraca z Anglii Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Sypią się propozycje koncertów, rodzi się popularność. Fabian poznaje również intrygującą, czarnowłosą Modestę, której proponuje śpiew ze swoją orkiestrą. Wkrótce zostają kochankami i znaną parą. 

Zdjęcia do filmu ruszyły 17 marca 2015 roku w podwarszawskim Konstancinie. Główną rolę, jazzmana Fabiana, grał Maciej Stuhr. W jego siostrę Wandę wcieliła się Sonia Bohosiewicz, a w ukochaną Modestę, Natalia Rybicka. W rolach drugoplanowych wystąpili m.in: Anna Dymna, Wojciech Pszoniak oraz Wiktor Zborowski.

10 i 11 kwietnia 2015 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu prowadzony był casting. Zdjęcia do najnowszej produkcji wybitnego reżysera Janusza Majewskiego odbywały się w plenerach Torunia, Nieszawy i w Ciechocinku. 18 i 22 kwietnia 2015 r. ekpia zagościła na toruńskiej starówce, na Rynku Staromiejskim.

Reżyserem filmu jest Janusz Majewski. Ukończył on architekturę na Politechnice Krakowskiej (1955). Reżyserię na PWST w Lodzi ukończył w 1960, wstępnie studiował na Wydziale Operatorskim. Karierę rozpoczynał jako autor scenografii filmowych.W latach 1983-90 prezes Zarządu Głównego SFP, od roku 2006 Honorowy Prezes Stowarzyszenia. W latach 1987-91 członek Komitetu Kinematografii. Autor legendarnego filmu "Zaklęte rewiry" na podstawie powieści Worcella, zrekonstruowanego cyfrowo w 2011 roku, zjedna z pierwszych ról Marka Kondrata. Jako jeden z niewielu podejmował się opowiadania w kluczu gatunkowym, tworząc prototyp polskiego filmu grozy - "Lokis. Rękopis Profesora Wittembacha." Twórca "Królowej Bony", 'Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" czy "C.K. Dezerterzy". W 2001 roku nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 - Polską Nagrodą Filmową "Orzeł" w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia (za rok 2011).

Zdjęcia realizował Adam Bajerski - Polski operator filmowy. W 2014 roku otrzymał nominację do Polskich Nagród Filmowych Orłów za film "Imagine" w kategorii: najlepsze zdjęcia.

Scenografię przygotował Andrzej Haliński - Polsko-kanadyjski scenograf Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Stworzył scenografię do ponad pięćdziesięciu filmów fabularnych, wielu seriali i filmów telewizyjnych. Współpracuje również z Teatrem Telewizji, jest autorem scenografii do jego kilkudziesięciu spektakli, m.in. "Chryzantema Złocista" (1994), "Szkoła uczuć" (1994), "Słowik Warszawy" (1995), "Krakowiacy i Górale" (2007). Debiutował jako drugi scenograf przy "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Hasa, a następnie przy "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy. Spośród licznych produkcji filmowych, do których stworzył scenografię można wymienić np. "Wojnę światów" (1980), "C. K. Dezerterzy"(1985), "Cudowne dziecko” (1986), „Ogniem i mieczem” (2000), ,„Starą baśń" (2002), „Mniejsze zło” (2008), „Randkę w ciemno” (2009), „Bitwę warszawską 1920” (2012). Jest również autorem scenografii niezapomnianych seriali telewizyjnych, m.in. "Kariery Nikodema Dyzmy", "Rodziny Połanieckich", czy też polsko- brytyjskiej produkcji "Sherlock Holmes i doktor Watson". Andrzej Haliński jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Przewodniczy Zarządowi Koła Scenografów. Należy również do Europejskiej Akademii Filmowej, Związku Artystów Scen Polskich oraz Directors Guild of Canada.  Za oprawę muzyczną odpowiadał znany jazzman Wojciech Karolak.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.