Europejskie Nagrody | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Europejskie Nagrody

Miasto
Data publikacji: 01 sierpnia 2014
Autor: Bartłomiej Oleszek

Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ogłosił nabór projektów w ramach krajowych eliminacji do konkursu Europejskiej Nagrody w dziedzinie Zapobiegania Przestępczości. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne od 5.000 do 10.000 EUR.

Organizatorzy konkursu

W ramach Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości raz w roku zostaje ogłoszony konkurs, którego przedmiotem jest przyznanie Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości. Uczestniczyć w nim mogą wszystkie Państwa Członkowskie Unii Europejskiej. Eliminacjami na poziomie krajowym zajmuje się Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, do którego ostatecznie spłyną wszystkie projekty z Polski. W województwie kujawsko – pomorskim obsługą konkursu zajmuje się Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego  w Bydgoszczy, do którego należy przesyłać konkursowe projekty. Tegoroczny tytuł konkursu to: „Zapobieganie handlowi ludźmi”.

Cel konkursu

Celem krajowych eliminacji jest wyłonienie jednego projektu, który zostanie zgłoszony do konkursu Europejskiej Nagrody w dziedzinie Zapobiegania Przestępczości, przez Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.  Jego  realizacja powinna być na etapie wdrażania lub zakończenia, a jego autorami mają być organizacje pozarządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego działające w województwie kujawsko - pomorskim. Wyżej oceniane będą te projekty, które były poddane ewaluacji.

Warunki uczestnictwa

Konkurs  skierowany jest  do jednostek samorządu terytorialnego oraz do organizacji pozarządowych działających na terenie naszego województwa. Projekty należy przesyłać do Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Złożone propozycje zostaną ocenione przez komisję złożoną z członków wojewódzkiego zespołu ds. realizacji rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Trzy najwyżej ocenione projekty zostaną przedłożone do oceny komisji powołanej przez Departament Pożytku Publicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, która zgłasza zwycięski projekt do eliminacji europejskich (po uprzednim przetłumaczeniu go – przez autora –  na j. angielski).

Kryteria oceny

Jury, składające się z maksymalnie ośmiu członków – nie więcej niż po dwóch członków
z Państw Członkowskich, wyłania trzy projekty, których koordynatorzy zostaną poproszeni o zaprezentowanie projektów podczas Konferencji Dobrych Praktyk  w grudniu 2014 roku w Rzymie. Następnie spośród 3 wybranych projektów, wybiera projekt, który zdaniem jury wnosi największy wkład do zapobiegania przestępczości z uwzględnieniem kryteriów:

  1. Projekt powinien dotyczyć zapobiegania i/lub ograniczania przestępczości pospolitej lub poczucia strachu związanego z przestępczością.
  2. Projekt powinien być uprzednio poddany ewaluacji, która wskazuje, iż wszystkie bądź większość jego celów została osiągnięta. Wpływ na zmniejszenie przestępczości i zwiększenie bezpieczeństwa powinien być oceniany na podstawie wskazanych wyników.
  3. Projekt, na ile jest to możliwe, powinien być innowacyjny, oparty na nowym podejściu i metodach.
  4. Tam, gdzie jest to możliwe, projekt powinien opierać się na współpracy pomiędzy różnymi podmiotami.
  5. Projekt powinien dawać możliwość zastosowania organizacjom i grupom
    z innych Państw Członkowskich. W związku z tym projekty powinny zawierać informacje na temat kosztów finansowych projektu, źródła finansowania, procesu realizacji i istotnych materiałów źródłowych.

Zwycięski projekt otrzyma certyfikat, trofeum oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10.000 euro. Dwa wyróżnione projekty otrzymają certyfikaty i nagrody w wysokości 5.000 euro. Jury uzasadnia wybór 3 zwycięskich  projektów, a także opracowuje komentarz do wszystkich złożonych projektów w zakresie ich mocnych oraz słabych stron, wraz z propozycjami ewentualnych ulepszeń.

Informacje techniczne

Projekt należy zgłosić na odpowiednim formularzu (do pobrania TUTAJ) do 27 sierpnia 2014 r. do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego  w Bydgoszczy, z dopiskiem na kopercie: projekt na konkurs organizowany przez EUCPN pn.: „Zapobieganie handlowi ludźmi” oraz w wersji elektronicznej na adres pkozlowski@bydgoszcz.uw.gov.pl.

Szczegółowych informacji udziela:

p. Piotr Kozłowski

Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego  w Bydgoszczy

T: 052 349 73 93

E: pkozlowski@bydgoszcz.uw.gov.pl

Oficjalna strona Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości: http://www.eucpn.org/

Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Ponad 100 osób uczestniczyło w dwóch rajdach turystyczno-krajoznawczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie GoSport dla uczczenia Roku Flisactwa w Toruniu. Spławianie towarów Wisłą na tratwach było przez wieki charakterystycznym elementem toruńskiego krajobrazu. Flisacy mieli tu swoje stałe miejsca kwaterowania, gospody, w których spędzali czas...
  • W dniach 10-12 maja 2024 r. w Zgorzelcu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwondo Olimpijskim - XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych. Niezwykły sukces odniosła ekipa z Centurii, której 7 zawodników zakwalifikowało się do tych prestiżowych zawodów.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Go Sport! organizuje lokalne mini Mistrzostwa Europy w piłce nożnej pn.: „Toruńskie EURO 2024”.
  • Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • 12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.