Estakada na średnicówce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Estakada na średnicówce

Inwestycje
Data publikacji: 15 stycznia 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Nad ulicą Skłodowskiej-Curie, torami kolejowymi i tramwajowymi powstaje ogromna estakada. To II etap budowy Trasy Średnicowej Północnej.  

Po oddanym w ubiegłym roku do użytku odcinku średnicówki od Szosy Chełmińskiej do ul. Grudziądzkiej obecnie powstaje jej kolejny, ponad 3-km odcinek: od ul. Grudziądzkiej poprzez ul. Skłodowskiej-Curie aż do włączenia się w układ drogowy trasy mostowej w osi ul. Wschodniej. Na większości przebiegu będzie to droga jednojezdniowa, dwupasowa z drogami rowerowymi, chodnikami dla pieszych i zatokami autobusowymi, a także oświetleniem i sygnalizacją świetlną.

W ramach zadania budowana jest estakada, która zapewni bezkolizyjny przejazd nad ulicą Skłodowskiej-Curie, torami tramwajowymi i przebiegającymi w sąsiedztwie torami kolejowymi. Drogowcy z firmy Skanska wykonali już wszystkie podpory pod estakadę, a teraz rozpoczęli budowę 9 segmentów płyty ustroju nośnego, czyli elementu estakady, po którym będzie odbywał się ruch. Dwa z nich są już gotowe.

- Niebawem zaczniemy wykonywać ten element ustroju nośnego, który będzie przekraczał ulicę M.C. Skłodowskiej i torowisko tramwajowe, dlatego na tym odcinku będą ograniczenia w ruchu. Postaramy się jednak tak zorganizować prace, by te niedogodności dla kierowców były jak najmniejsze, a roboty odbywały się poza porannym i popołudniowym szczytem - zapewnia Daniel Barton, kierownik robót mostowych z ramienia firmy Skanska. 

Najciekawszym elementem powstającej estakady będzie przęsło nad torami kolejowymi. Najdłuższe ze wszystkich, będzie miało konstrukcję hybrydową, składających się z zespolonych elementów stalowych i betonowych. Pozostałe segmenty są żelbetowe sprężone.

Docelowo Trasa Średnicowa Północna będzie przebiegać aż za granice Torunia i w okolicy Przysieka dochodzić do Drogi Krajowej nr 80. Budowa obecnego odcinka potrwa do końca sierpnia 2015 r. Jej koszt to 107 mln zł. Projekt jest w 20% dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.