Dron sprawdzi jakość powietrza [wideo] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dron sprawdzi jakość powietrza [wideo]

Miasto
Data publikacji: 07 listopada 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Dron jest jednym z nowych narzędzi do prowadzenia pomiarów jakości powietrza, w jakie została wyposażona toruńska Straż Miejska.

Boisko przy Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej stało się w dniu 7 listopada 2017 roku miejscem pokazu nowego sprzętu do badania stanu powietrza, w jaki została wyposażona toruńska Straż Miejska. Blisko 250 tys. zł kosztował zakup samochodu specjalistycznego, drona, urządzenia pomiarowego i detektora gazów. Było to możliwe dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Dwóch funkcjonariuszy odbyło też specjalistyczne szkolenie, by zostać operatorami drona. – Dzięki temu wsparciu możemy działać na najnowocześniejszym sprzęcie. Nasze mobilne laboratorium pokazuje na bieżąco  kilkanaście czynników, w tym także te najgroźniejsze dla naszego zdrowia. Będzie przede wszystkim wykorzystywane, by lokalizować i namierzać bezpośrednio trucicieli – bo tak należy nazywać osoby, które w piecach w swoich domach spalają śmieci powiedział Mirosław Bartulewicz, komendant Straży Miejskiej.

Miejsce pokazu zostało wybrane nieprzypadkowo – wzięli w nim udział także uczniowie szkoły, którzy mogli zobaczyć jak wygląda dokonywanie pomiaru jakości powietrza. – Mam do was prośbę, żebyście zostali ambasadorami czystego powietrza w Toruniu. Powiedzcie swoim rodzicom: nie używajcie złego paliwa do ogrzewania waszych domów. Dbajmy wspólnie o nasze zdrowiezwrócił się do uczniów prezydent Michał Zaleski. Prezydent przypomniał też o możliwości otrzymania dofinansowania na likwidację niskosprawnych pieców i palenisk domowych opalanych węglem i koksem, by zastąpić je czynnikiem grzewczym z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazem ziemnym, energią elektryczną, olejem opałowym oraz innymi nośnikami energii.

Budynek tej placówki jest także jednym z dziesięciu miejsc w Toruniu, gdzie zostały zamontowane nowe urządzenia do pomiaru stanu jakości powietrza. Wyniki stąd pochodzące będą dostępne na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej ekoToruń, którą można pobrać ze sklepu Play.

Zakupiony sprzęt będzie służył Straży Miejskiej nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok. – Planujemy w przyszłym roku wyposażyć pojazd w specjalną kamerę, dzięki czemu będziemy go mogli wykorzystywać jako mobilne centrum monitoringu, m.in. podczas różnych imprez odbywających się w naszym  mieściepowiedział Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.

Toruński system pomiaru jakości powietrza składa się z 10 punktów pomiarowych, wszystkie zlokalizowane są w szkołach. Jest to bowiem system edukacyjno-informacyjny, który będzie poszerzany o kolejne moduły, które umożliwią prowadzenie lekcji na temat źródeł zanieczyszczenia, jak i o stacje pogodowe. Zakupione mobilne laboratorium jest kolejnym elementem tego systemu.



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.