Diecezja toruńska ma już 25 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Diecezja toruńska ma już 25 lat

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 marca 2017
Autor: Małgorzata Litwin

W toruńskiej katedrze śś. Janów odbyły się 25 marca 2017 r. uroczystości z okazji 25-lecia istnienia diecezji toruńskiej.

To ważne dla regionu i kościoła wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości. Przybył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Salvatore Pennacchio, który wraz z 6 biskupami koncelebrował w katedrze uroczystą mszę jubileuszową z udziałem kilkuset kapłanów. Obecni też byli przedstawiciele władz miasta i województwa, wśród nich wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski. Po mszy abp Salvatore Pennacchio odsłonił w świątyni tablicę upamiętniającą jubileusz powstania diecezji i posługę pierwszego biskupa toruńskiego.

Podczas popołudniowego koncertu jubileuszowego w katedrze zabrzmiała „Messa di Gloria” Giacomo Pucciniego w wykonaniu  Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Scholi Cantorum Thorunensis i chóru Astrolabium. W roli solistów wystąpili ks. Piotr Mizera – tenor i Leszek Skrla – baryton.

Przed koncertem marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin uhonorował bpa Andrzeja Suskiego najwyższym odznaczeniem województwa "Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego" w uznaniu dla jego wieloletnich działań na rzecz pobudzania aktywności religijnej, społecznej i kulturalnej mieszkańców regionu.

Z kolei bp Andrzej Suski odznaczył pięć osób medalami "Zasłużony dla Diecezji Toruńskiej" - najwyższym odznaczeniem za wkład w rozwój życia diecezjalnego. Otrzymali je: Justyna Morzy, kanclerz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Ryszard Bober, przewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, Michał Zaleski, prezydent Torunia i Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia.

Warto dodać, że 19 marca 2017 r. w Muzeum Diecezjalnym przy ul. Żeglarskiej została otwarta okolicznościowa wystawa fotografii dokumentujących ważne momenty z historii diecezji toruńskiej w minionym ćwierćwieczu. Zaś 23 marca w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II odbyło się sympozjum pn. „Pierwszy jubileusz diecezji toruńskiej. Spojrzenie w przeszłość i w przyszłość” oraz promocja książki o diecezji toruńskiej.


25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae populus" ustalił nowy podział diecezji i prowincji kościelnych w Polsce. Powstało wówczas 13 nowych diecezji polskich, wśród nich diecezja toruńską. Jej zasięg nawiązuje do pierwotnych granic diecezji chełmińskiej, ustanowionej w 1243 r. i obejmującej ziemie chełmińską, lubawską i michałowską. Diecezja toruńska jest podzielona na 17 dekanatów: Bierzgłowo, Brodnica, Chełmno, Chełmża, Działdowo, Golub, Grudziądz, Lembarg, Lidzbark, Lubawa, Łasin, Nowe Miasto Lubawskie, Radzyń, Toruń I, Toruń II, Wąbrzeźno, należących dotąd do diecezji chełmińskiej oraz dekanat Toruń-Podgórz, pozostający do tej pory w granicach archidiecezji gnieźnieńskiej. Na mocy nowego podziału diecezja toruńska weszła w skład archidiecezji gdańskiej. 31 maja 1992 r. w katedrze św. Janów w Toruniu odbył się ingres pierwszego biskupa diecezji toruńskiej ks. Andrzeja Suskiego, który jako jedyny z ustanowionych wówczas dla nowych diecezji biskupów pełni posługę do chwili obecnej.


Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.