Cenny witraż pod ochroną | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Cenny witraż pod ochroną

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 lutego 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Zdjęcie do artykułu: Cenny witraż pod ochroną

Zakończyła się konserwacja bezcennego witraża z prezbiterium toruńskiej katedry św. Janów.

W czwartek, 11 lutego o godz.11.00 odbędzie się odbiór końcowy prac i montaż specjalnego oszklenia ochronnego, które zabezpieczy średniowieczne szkło przed wpływami szkodliwych czynników atmosferycznych. Około godz.12.00 zaplanowano konferencję prasową, podczas której będzie okazja do porozmawiania ze specjalistami zajmującymi się konserwacją zabytku.

Czterodzielne, jedenastorzędowe okno wschodniej ściany prezbiterium toruńskiej katedry Toruniu wypełnia witraż o powierzchni 32,5 m kw. Zawiera on oryginalne kwatery z XIII i XIV w. To ostatnie w Polsce średniowieczne witraże bez oszkleń ochronnych in situ (w pierwotnym obiekcie). W 2015 r. roku toruńska parafia katedralna zainicjowała projekt konserwatorski według wytycznych Corpusu Vitriarum Medii Aevi (CVMA), obejmujący badania naukowe i wzorcowy proces konserwacji witraża.

Prace trwały rok i właśnie się kończą. Ich celem była przede wszystkim ochrona resztek średniowiecznych witraży występujących głównie w maswerku. Były one stale narażone na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych oraz zanieczyszczeń powietrza. Zastosowanie takich oszkleń z szyby bezpiecznej oraz odpowiedniej wentylacji witraży od wewnątrz, zabezpieczy je maksymalnie przed wpływami zewnętrznego środowiska i ustabilizuje procesy korozji średniowiecznych szkieł. Skuteczność zewnętrznego oszklenia ochronnego będzie kontrolowana jeszcze przez 12 miesięcy, poprzez pomiar klimatu i szkodliwych substancji.

Konserwacje witraży wykonała firma Creo Beata Oleszczuk w ścisłej współpracy z urzędem konserwatorskim oraz ekspertami z Niemiec i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania naukowe dotyczące chemicznego składu szkła oraz zjawisk uszkodzeń realizowała Federalna Instytucja Badań i Kontroli Materiałów w Berlinie. Realizacja toruńskiego projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury w Zgorzelcu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Parkingi Park&Ride w Toruniu
    Drogi, Miasto
    Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.