22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

Tytuł projektu:
22. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura"

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne - edycja 2018

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 498 601,35 zł
Kwota dofinansowania: 70 000 zł
Wkład własny: 428 601,35 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Realizator:
Toruńska Orkiestra Symfoniczna w Toruniu

Termin realizacji:
22.06.2018 r. – 2.09.2018 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2018”. W dniu 19.12.2018 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 5/210/18 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2018”.

22 Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura” odbył się w dniach 22.06.2018 r.– 2.09.2018 r. w Toruniu. Główną jego ideą było prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Projekt składał się z 23 wydarzeń, w tym: 19 koncertów i 4 projekcji filmowych. Festiwal realizowany był m.in. w: salach CKK Jordanki, Dworze Artusa, Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego,  Młodzieżowym Domu Kultury, Kościele św. Ducha.

W projekcie udział wzięli artyści z następujących krajów: Polska, USA, Hiszpania,  Finlandia, Niemcy, Litwa. Zaproszeni goście to muzycy najwyższej klasy, uznani na arenie międzynarodowej, a także muzycy młodego pokolenia oraz studenci uczelni muzycznych. W ramach zadania obchodzono następujące jubileusze: 40-lecie współpracy miast partnerskich Torunia oraz Getyngi, 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rezultatem projektu było nawiązanie współpracy z  Goettinger Symphonie Orchester, chórami: Stadtkantorei Goettinger oraz Kantorei St. Jacobi (Niemcy), z którymi Toruńska Orkiestra Symfoniczna wykonała po raz pierwszy w Toruniu II Symfonię "Zmartwychwstanie" G. Mahlera. W ramach współpracy z Praire View A & M University w Teksasie zrealizowano 3 koncerty: z chórzystami oraz solistami związanymi z uczelnią.

Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura. Ponadto:
- Popularyzacja najwybitniejszych dzieł wielowiekowego dziedzictwa kulturowego ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej.
- Międzynarodowa współpraca kulturalna z miastem partnerskim Torunia - Getyngą oraz Praire View A & M University w Teksasie (USA).
- Promocja regionu, podnoszenie poziomu jego atrakcyjności dla mieszkańców i turystów.
- Zaspokojenie potrzeb kulturalnych w zakresie uczestnictwa w wydarzeniach z zakresu kultury wysokiej.
- Zwiększenie liczby uczestników w wydarzeniach popularyzujących muzykę klasyczną.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończono pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Orkiestra Symfoniczna

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pomnik pamięci ofiar hitleryzmu, przed nim leżą wiązanki kwiatów, obok warta honorowa
    Miasto
    8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Copernican Digital Forum
    Biznes, Miasto
    Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.