Wszechstronny absolwent z uprawnieniami zawodowymi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wszechstronny absolwent z uprawnieniami zawodowymi

Tytuł projektu:
Wszechstronny absolwent z uprawnieniami zawodowymi

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Działanie 10.1 „Kształcenie ogólne i zawodowe w ramach ZIT”
Poddziałanie 10.1.3 „Kształcenie zawodowe w ramach ZIT”
Schemat: Projekty w zakresie poprawy jakości, efektywności i atrakcyjności kształcenia zawodowego w ramach ZIT

Realizator:
Gmina Miasta Toruń - Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 3 230 925,63 zł
Kwota dofinansowania: 2 742 290,95 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (85%), wkład publiczny niepieniężny (15%)

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
23 października 2017 r.

Termin realizacji:
1.10.2017 r. – 30.09.2023 r.

Opis projektu:
Cele projektu:
- rozwój doradztwa zawodowego w szkołach uczestniczących w projekcie, wspomaganie szkolnych doradców zawodowych przez dwóch konsultantów zatrudnionych w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Toruniu;
- zdobywanie dodatkowych uprawnień przez uczniów szkół zawodowych;
- podniesienie kwalifikacji i kompetencji nauczycieli poprzez studia podyplomowe, kursy i staże;
- zwiększenie szans na rynku pracy uczniów poprzez współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie doposażenia szkół i realizacji staży, praktyk zawodowych, kursów i szkoleń oraz podniesienie kwalifikacji lub kompetencji nauczycieli.

Działania:
Projekt był skierowany jest do 952 uczniów i 33 nauczycieli toruńskich szkół zawodowych. Zakładał zdobycie przez uczniów dodatkowych uprawnień, kwalifikacji, kompetencji i doświadczenia poprzez udział w różnego rodzaju kursach, szkoleniach, stażach/praktykach zawodowych realizowanych w szkole lub na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Nauczyciele zdobyli lub podwyższyli kwalifikacje lub kompetencje uczestnicząc w studiach podyplomowych, kursach oraz stażach.

W projekcie uczestniczyło 8 szkół toruńskich:

  • Zespół Szkół Samochodowych – Technikum i Zasadnicza Szkoła Zawodowa;
  • Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych – Technikum;
  • Zespół Szkół Technicznych – Technikum;
  • Zespół Szkół Inżynierii Środowiska – Technikum;
  • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – Technikum;
  • Zespół Szkół Ekonomicznych – Technikum;
  • Centrum Kształcenia Zawodowego.

Uczniowie odbyli 150 godzinny staż zawodowy w przedsiębiorstwach oraz otrzymali stypendium stażowe w wysokości 1 500 zł. Staże nauczycieli trwały 40 godzin. Część kursów prowadzonych było w Centrum Kształcenia Praktycznego (na potrzeby tych kursów Centrum zostało doposażone w panele operatorskie do nauki programowania i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie), część w szkołach uczestniczących w projekcie, niektóre były zlecane podmiotom zewnętrznym.

W szkołach działały Szkolne Punkty Informacji i Kariery (SPInKa). Zostały doposażone zgodnie z indywidualną diagnozą potrzeb przeprowadzoną w każdej szkole. W Centrum Kształcenia Ustawicznego i Centrum Kształcenia Praktycznego zatrudnieni byli konsultanci - doradcy zawodowi, którzy wspierali dyrektorów szkół w przeprowadzeniu diagnozy stanu doradztwa edukacyjno-zawodowego. Na tej podstawie opracowano we współpracy ze szkołą plan zewnętrznego wsparcia. Zawierał on propozycje działań służących poprawie jakości świadczonych usług. Przy wdrożeniu i realizacji planu wsparcia wykorzystano potencjał i zasoby szkoły. Zaangażowane także były instytucje zewnętrzne: poradnia psychologiczno-pedagogiczna, urzędy pracy, agencje head-hunter, przedstawiciele instytucji otoczenia społeczno-gospodarczego, pracodawcy, przedsiębiorcy. Plan ten był realizowany przez doradców zawodowych w każdym SPInKa przy wsparciu organizacyjnym i merytorycznym doradcy-konsultanta.

Kursy dla uczniów:
- na piły spalinowe do ścinki drzew,
- operator koparko-ładowarki,
- na wózki jezdniowe,
- montażysta rusztowań budowlano-montażowych metalowych,
- dekarza z uprawnieniami na montaż rusztowań,
- prawa jazdy kat. B,
- kwalifikacji wstępnej dla kierowców,
- barmana,
- baristy,
- operatora maszyn budowlanych,
- CCNA CISCO Exploration,
- CCNA CISCO Security,
- e-urzędnik (zajęcia w szkole),
- eksploatacja urządzeń do 1 kV,
- spawania MAG i TIG,
- obsługi obrabiarek CNC,
- florystyczny podstawowy,
- projektowania krajobrazu,
- obsługa programu C-GEO,
- AutoCad,
- graficzny zapis konstrukcji w AutoCad,
- instalator sieci światłowodowych,
- mechatronika w robotyce mobilnej,
- elektronika w robotyce mobilnej,
- modelów obiektów na potrzeby druku 3D,
- marketing w Internecie.

W wyniku realizacji projektu uczniowie oraz nauczyciele uzyskali kwalifikacje zawodowe poświadczone świadectwem kwalifikacji lub certyfikatem nadającym uprawnienia oraz nabyli kompetencje, wiedzę lub umiejętności praktyczne. Ponadto w szkołach rozwinęło się doradztwo edukacyjno-zawodowe.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Osoby dorosłe podnoszące kwalifikacje zawodowe
Uczniowie
Tematyka projektu: 
Edukacja
Kształcenie ustawiczne
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Realizator: 
Centrum Kształcenia Ustawicznego
Centrum Kształcenia Zawodowego

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Dodatkowe tramwaje na żużel
    Miasto, MZK
    Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...