Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających

Nazwa projektu:
Udostępnienie wystawy w Muzeum Twierdzy Toruń - wsparcie techniczne dla różnych grup zwiedzających poprzez zakup audiobooków i oprogramowania przeznaczonego dla zwiedzających

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś priorytetowa IV „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”
Działanie 4.3 „Współpraca ponadnarodowa”

Realizator:
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 192 010 zł        
Wydatki kwalifikowane: 192 010 zł
Kwota dofinansowania: 192 010 zł
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Data podpisania umowy o dofinansowanie:    
30.11.2022 r.

Termin realizacji:                
2.11.2022 r. – 15.06.2023 r.

Opis projektu:
Celem projektu jest umożliwienie zapoznania się z prezentowanymi w Muzeum Twierdzy Toruń treściami, eksponatami oraz innymi elementami wystawy osobom niewidzącym, słabowidzącym, z wadami słuchu, starszym oraz poruszającym się na wózkach.

Zadanie polega na przygotowaniu 50 sztuk audioprzewodników z audiodeskrypcją oraz informacjami w języku polskim dla zwiedzających Muzeum Twierdzy Toruń. Umożliwią one zapoznanie się z prezentowanymi na wystawie treściami oraz ułatwią zrozumienie trudnego słownictwa fortecznego.

Urządzenia przygotowane będą dla wszystkich grup zwiedzających wystawę, tj. od grup przedszkolnych, poprzez młodzież szkolną wszystkich poziomów nauczania, słuchaczy szkół wyższych, osoby starsze oraz z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zasadą będzie przygotowanie jednego urządzenia obsługującego różne grupy i to zwiedzający sam wybierze dla siebie potrzebne funkcje.

Przed przystąpieniem do realizacji zadania, wyznaczona osoba z Muzeum wraz z przedstawicielami instytucji zajmujących się opieką nad osobami z niepełnosprawnościami, osobami starszymi oraz specjalistami z zakresu pedagogiki specjalnej oraz dydaktyki, określi sposób przygotowania materiałów merytorycznych dla poszczególnych odbiorców. Przedstawione zostaną również potrzeby osób z niepełnosprawnością odnośnie przygotowania wystaw do zwiedzania przez te osoby. Na tej podstawie pracownicy Muzeum Twierdzy Toruń przygotuję wszelkie materiały informacyjne tekstowe oraz graficzne. Będą one podstawą do przygotowania aplikacji i wpisów do audioprzewodników dostosowanych do każdego typu odbiorcy.

Zainstalowane w urządzeniach aplikacje, zarówno audio, jak i graficzne, z szeroko rozbudowanym słownictwem, dostosowanym do odbiorcy, umożliwią odbiór i rozumienie prezentowanych na wystawie w Muzeum treści. Sprawi to, że osoby z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami, w tempie dostosowanym do swoich możliwości, będą miały możliwość spokojnego zwiedzania wystawy.

Realizowane przedsięwzięcie jest częścią projektu „Kultura bez barier”.

Dane kontaktowe realizatora:
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Rynek Staromiejski 87-100 Toruń
muzeum@muzeum.torun.pl
tel. 56 660 56 12

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Muzeum Okręgowe

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Zbiórka do puszek w ramach WOŚP w Toruniu
  Miasto
  Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • Zamek Dybów zatopiony w oprawie zieleni, fot. Lech Kamiński
  Miasto
  Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Miasto
  Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • Tereny na sprzedaż na lewobrzeżu
  Biznes, Miasto
  Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".
 • 22-23 marca 2023 r. odbędzie się Wampiriada UMK. W tym roku, z okazji 550. rocznicy urodzenia Mikołaja Kopernika, akcja nosi tytuł "Wstrzymaj siebie i rusz czyjąś ziemię".
 • W sobotę 25 marca o godz. 16:00 tradycyjnie z Rynku Nowomiejskiego wyruszy Wiosenna Rowerowa Masa Krytyczna, która w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odbędzie się pod hasłem: Kręcimy wokół słońca!
 • Toruńskie sztaby działające w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozliczyły już tegoroczną zbiórkę. Dzięki mieszkańcom Grodu Kopernika udało się zebrać fantastyczną kwotę.
 • 21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Toruński Ogród Zoobotaniczny zaprasza na wystawę "Niezwykły świat owadów". Otwarcie w pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2023 r.
 • Prezydent Torunia przyznał stypendia sportowe na 2023 rok dla zawodników i trenerów, którzy w ubiegłym roku osiągnęli wysokie wyniki na arenach krajowych i międzynarodowych.
 • Od soboty 18 marca 2023 r. od godzin porannych zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z ul. Grudziądzką.