Kowno | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kowno

Herb Kowna

Kowno - drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Litwy i największy ośrodek przemysłowy. Leży w środkowej części kraju, nad Niemnem, u ujścia Wilii. Ma duży wpływ na współczesne życie kulturalne Litwy. Kowno ma szerokie kontakty partnerskie - współpracuje aż z 27 miastami z różnych kontynentów. Bogate relacje międzynarodowe, w szczególności o charakterze kulturalnym, doskonale korespondują z historycznym członkostwem Kowna w Związku Miast Hanzeatyckich.

Włączone do Sieci Kreatywnych Miast UNESCO Kowno uzyskało tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2022 roku, realizując program pod hasłem „Nowoczesna Stolica”. Zaproponowany program jest kompilacją projektów artystycznych i naukowych, kulturalnych i technologicznych, biznesowych i innowacyjnych, nawiązujących do tematów zapomnianych i niewygodnych. Projekty związane są z nowoczesnymi kierunkami sztuki, pokazują Kowno jako miasto współczesne i dynamiczne.

Potencjał kulturalny Kowna jest imponujący. Warte poznania są atuty Muzeum Miejskiego, Uniwersytetu Witolda Wielkiego, teatru i biblioteki miejskiej, konserwatorium kowieńskiego. W mieście funkcjonuje zintegrowana społeczność lokalna, wspierającą prestiżowe wydarzenia społeczne, kulturalne i turystyczne. Kowno jest też jednym z litewskich centrów sportu. Spośród wszystkich klubów z tego miasta największym uznaniem od lat zasłużenie cieszy się drużyna koszykarska Żalgiris. Najbardziej znanym i utytułowanym klubem piłkarskim jest FBK Kowno. W najwyższej lidze gra obecnie także Atletas Kowno.

Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę dotyczącą współpracy partnerskiej między Toruniem a Kownem podczas 47. sesji 25 stycznia 2018 r. 16 lutego 2018 r., podczas wizyty toruńskiej delegacji na Litwie, prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał umowę partnerską między Toruniem a Kownem. Tym samym dwunasty wspaniały ośrodek stał się miastem partnerskim Torunia.

Więcej o mieście

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.