Toruńska Noc Naukowców | www.torun.pl

Toruńska Noc Naukowców | www.torun.pl

Data wydarzenia
-
baner wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w Toruńskiej Nocy Naukowców. W tym roku w hybrydowej formie, ale z szansą na ustanowienie rekordu Guinessa.

Jak co roku w ostatni piątek września centrum nauki organizuje wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika - Toruńską Noc Naukowców. Do dyspozycji uczestników będą interaktywne wystawy, specjalnie przygotowane stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania, pokazy i doświadczenia z udziałem naukowców z UMK oraz ich transmisja z Wydziału Chemii, a w tym - wyjątkowym roku - wspólnie z firmą Bio-Clean z Włocławka spróbujemy pobić rekord Polski i ustanowić rekord Guinessa, przeprowadzając doświadczenie "pasta dla słonia". Obecny rekord Polski w wykonaniu "pasty dla słonia" wynosi 10 m3.

"Pasta dla słonia” to substancja, która powstaje w wyniku reakcji: nadtlenku wodoru (H2O2), detergentu, barwnika i roztworu jodku potasu (KI), który jest katalizatorem. Piana powstaje dzięki obecności detergentu, ale różni się od tej, którą mamy w trakcie kąpieli czy podczas mycia naczyń. W tych przypadkach małe bąbelki piany wypełnione są powietrzem. W przypadku "pasty dla słonia" bąbelki wypełnia tlen uwalniany z nadtlenku wodoru. Substancja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. Powstający w przyspieszonym tempie z rozkładu wody utlenionej tlen wypełnia wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę. Użycie katalizatora sprawia, że reakcja jest dynamiczna i kolorowa piana wręcz tryska z naczynia.

Próbę pobicia/ustanowienia rekordu będzie można zobaczyć o godz. 17:30 za parkingiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wstęp jest wolny. Organizatorzy proszą o zachowanie dystansu społecznego w trakcie wydarzenia.

W trakcie Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zwiedzać wystawy dostępne w Młynie Wiedzy oraz ekspozycję "Ścieżki dorastania" (dostępna w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji). Dodatkowo w przestrzeni wystaw CNMW będą dostępne stanowiska, z których będzie można skorzystać w trakcie wydarzenia. Gra "Zaprojektuj miasto", dzięki której uczestnicy zaplanują i zbudują nowoczesne i funkcjonalne miasto, przeprowadzą obserwacje pod lupą oraz sprawdzą także jakimi właściwościami charakteryzują się różnorodne materiały. W sali na drugim piętrze będzie można zobaczyć animację poświęconą naukowcom, którzy zmienili oblicze polskiej nauki.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotował różnorodne pokazy i doświadczenia, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie w przestrzeni wystawy "Rzeka". Będą one bowiem transmitowane online z Wydziału Chemii.

Zwiedzanie wystaw odbędzie się w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Chcąc zwiedzić ekspozycje w obu budynkach trzeba zakupić dwa osobne bilety. Bilet na wieczorne zwiedzanie w cenie 10 zł można kupić poprzez system online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba dostępnych w sprzedaży biletów jest ograniczona.

Data: 
25.09.2020 17:30 — 22:00
Miejsce: 
ul. Władysława Łokietka 5
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.