Toruńska Noc Naukowców | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńska Noc Naukowców

Data wydarzenia
-
baner wydarzenia
Opis wydarzenia: 

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w Toruńskiej Nocy Naukowców. W tym roku w hybrydowej formie, ale z szansą na ustanowienie rekordu Guinessa.

Jak co roku w ostatni piątek września centrum nauki organizuje wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika - Toruńską Noc Naukowców. Do dyspozycji uczestników będą interaktywne wystawy, specjalnie przygotowane stanowiska doświadczalne, wirtualne spotkania, pokazy i doświadczenia z udziałem naukowców z UMK oraz ich transmisja z Wydziału Chemii, a w tym - wyjątkowym roku - wspólnie z firmą Bio-Clean z Włocławka spróbujemy pobić rekord Polski i ustanowić rekord Guinessa, przeprowadzając doświadczenie "pasta dla słonia". Obecny rekord Polski w wykonaniu "pasty dla słonia" wynosi 10 m3.

"Pasta dla słonia” to substancja, która powstaje w wyniku reakcji: nadtlenku wodoru (H2O2), detergentu, barwnika i roztworu jodku potasu (KI), który jest katalizatorem. Piana powstaje dzięki obecności detergentu, ale różni się od tej, którą mamy w trakcie kąpieli czy podczas mycia naczyń. W tych przypadkach małe bąbelki piany wypełnione są powietrzem. W przypadku "pasty dla słonia" bąbelki wypełnia tlen uwalniany z nadtlenku wodoru. Substancja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. Powstający w przyspieszonym tempie z rozkładu wody utlenionej tlen wypełnia wszystkie malutkie bąbelki tworzące pianę. Użycie katalizatora sprawia, że reakcja jest dynamiczna i kolorowa piana wręcz tryska z naczynia.

Próbę pobicia/ustanowienia rekordu będzie można zobaczyć o godz. 17:30 za parkingiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wstęp jest wolny. Organizatorzy proszą o zachowanie dystansu społecznego w trakcie wydarzenia.

W trakcie Toruńskiej Nocy Naukowców będzie można zwiedzać wystawy dostępne w Młynie Wiedzy oraz ekspozycję "Ścieżki dorastania" (dostępna w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji). Dodatkowo w przestrzeni wystaw CNMW będą dostępne stanowiska, z których będzie można skorzystać w trakcie wydarzenia. Gra "Zaprojektuj miasto", dzięki której uczestnicy zaplanują i zbudują nowoczesne i funkcjonalne miasto, przeprowadzą obserwacje pod lupą oraz sprawdzą także jakimi właściwościami charakteryzują się różnorodne materiały. W sali na drugim piętrze będzie można zobaczyć animację poświęconą naukowcom, którzy zmienili oblicze polskiej nauki.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika przygotował różnorodne pokazy i doświadczenia, które będzie można zobaczyć na dużym ekranie w przestrzeni wystawy "Rzeka". Będą one bowiem transmitowane online z Wydziału Chemii.

Zwiedzanie wystaw odbędzie się w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00. Chcąc zwiedzić ekspozycje w obu budynkach trzeba zakupić dwa osobne bilety. Bilet na wieczorne zwiedzanie w cenie 10 zł można kupić poprzez system online oraz w kasach Centrum Nowoczesności Młyn i Centrum Innowacyjnej Edukacji. Liczba dostępnych w sprzedaży biletów jest ograniczona.

Data: 
25.09.2020 17:30 — 22:00
Miejsce: 
ul. Władysława Łokietka 5
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Tomasz Krzysztyniak i prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.