www.torun.pl

Toruń Space Labs

Tytuł projektu:
Toruń Space Labs

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 1 „Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu”
Działanie 1.4 „Wsparcie rozwoju przedsiębiorczości”
Poddziałanie 1.4.3 „Rozwój infrastruktury na rzecz rozwoju gospodarczego”

Dane finansowe:
Całkowita wartość projektu: 15 779 130 zł
Całkowita wartość wydatków kwalifikowanych: 12 846 650 zł
Kwota dofinansowania: 9 765 104,81 zł (76%)
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego

Realizator:
Toruńskie Laboratorium Biznesu Sp. z o.o.  
Urbitor Sp. z o.o.
 
Data podpisania umowy o dofinansowanie:
28.06.2019 r.
 
Termin realizacji:
2.03.2018 r. – 27.11.2021 r.
 
Opis projektu:
Przedmiotem projektu jest budowa i wyposażenie kompleksu obiektów na potrzeby Toruń Space Labs. Powstała infrastruktura będzie przeznaczona głównie dla MŚP działających w branżach wpisujących się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje województwa kujawsko-pomorskiego.

Jednym z niszowych obszarów, do którego rozwoju przyczyni się powstała infrastruktura będzie przemysł kosmiczny oraz ICT. W powstałej infrastrukturze znajdować się będą sfery o charakterze centr demonstracyjnych, fab labów oraz living labów. Na powstałą infrastrukturę składać się będzie budynek główny, hala prototypowa (budynek techniczny) wraz z wydzieloną powierzchnią na centrum demonstracyjne i całoroczna konstrukcja sferyczna (wolnostojący obiekt połączony z budynkiem głównym „rękawem technicznym”), zagospodarowanie przestrzeni oraz zakup sprzętu i wyposażenia niezbędnego do świadczenia specjalistycznych usług.

Celem projektu jest poprawa warunków dla rozwoju i wzmocnienia konkurencyjności MŚP poprzez utworzenie unikatowej w skali województwa kujawsko-pomorskiego infrastruktury biznesowej i umożliwienie testowania innowacji dzięki powstałym living labom, fab labom i centrom demonstracyjnym. Toruń Space Labs będzie stanowiło przestrzeń składającą się m.in. z pomieszczeń badawczych wyposażonych w odpowiednie zaplecze technologiczne oraz multimedialne sale demonstracyjne, pozwalające na prowadzenie wyspecjalizowanych badań przemysłowych i prac rozwojowych, a także – dzięki ulokowaniu w jednym miejscu – na twórczą wymianę myśli, wiedzy i doświadczeń. Zakres tematyczny Torun Space Labs uwzględnia rozwój kompetencji związanych m.in. z robotyzacją obserwacji astronomicznych i budową komponentów technologii satelitarnych.

W living labach i fab labach będzie możliwe m.in. przygotowanie robotów eksploracyjnych, badania wytrzymałości materiałów, wykorzystanie druku 3D, telemedycyny. Przewidziana do realizacji infrastruktura, dzięki planowanym do uruchomienia w obiekcie funkcjom, pozwoli na prowadzenie innowacyjnej działalności przez podmioty gospodarcze, których działalność powiązana jest przede wszystkim z inteligentnymi specjalizacjami regionu.

Powstała w ramach projektu infrastruktura, pozwoli stymulować wzrost innowacyjnych projektów, zakładać nowe firmy i wdrażać rozwiązania w gospodarce. Ponadto Toruń Space Labs będzie posiadał potencjał przyciągania także rodzących się firm sektora kosmicznego z innych regionów Polski, szukających swojego miejsca rozwoju, jak również innych firm pełniących rolę wspomagającą dla tego sektora np. firm ICT.

Dane kontaktowe realizatora:
Urbitor Sp. z o.o.
ul. Chrobrego 105/107, 87-100 Toruń
tel. 56 66 94 301, e-mail: sekretariat@urbitor.pl
www.urbitor.pl

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Przedsiębiorczość i otoczenie biznesu
Realizator: 
Toruńskie Laboratorium Biznesu Sp. z o.o.
Urbitor Sp. z o.o

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.