Testowanie modelu wsparcia dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Testowanie modelu wsparcia dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi

Tytuł projektu:
Efektywne rozwiązania dzięki wspólnym działaniom - testowanie modelu wsparcia

Program Operacyjny:    
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa”
Działanie 4.1 „Innowacje społeczne”

Realizator:     
Lider: RC Fundacja konsultingu i rehabilitacji
Partnerzy:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu     
Fundacja „Wiatrak” z siedzibą w Bydgoszczy                            
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmnie
Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu            
                                                                                                        
Dane finansowe:
Lider oraz partnerzy:
Koszt całkowity: 4 274 850,53 zł
Kwota dofinansowania: 4 146 605,01 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Gmina Miasta Toruń - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu:
Koszt całkowity: 197 030,64 zł
Kwota dofinansowania: 197 030,64 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
29.08 2017 r.

Termin realizacji:
1.09.2017 r. - 31.01.2021 r.

Opis projektu:
Celem projektu była poprawa działań w obszarze zdrowia psychicznego poprzez przetestowanie modelu wsparcia osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi wypracowanego w projekcie „Nowe rozwiązania na rzecz wsparcia osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi” w ramach pierwszego etapu konkursu ogłoszonego dla Działania 4.1 Innowacje społeczne Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Projekt był skierowany do następujących grup odbiorców:
a) osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym;
b) osoby zamieszkujące województwo kujawsko-pomorskie zwłaszcza powiat toruński grodzki (Toruń) i powiat chełmiński (Chełmno);
c) 32 osoby niepełnosprawne z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności (symbol 02-P) z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, o różnej sytuacji zawodowej, materialnej (w tym niepracujący i bezrobotni) oraz zdrowotnej wymagające wsparcia w usamodzielnieniu i długofalowej aktywizacji, a także członkowie ich rodzin i otoczenie (30 osób).

Działania:
a) stworzenie Indywidualnego Planu Opieki dla każdego z uczestników;
b) kierowanie uczestników do Mieszkań Wspomaganych, Hostelu, Dziennego Centrum Wsparcia;
c) utworzenie grupy wsparcia dla uczestników, ich rodzin i otoczenia;
d) zespoły wyjazdowe w miejsce zamieszkania osób niepełnosprawnych w sytuacjach kryzysowych z udziałem m.in. lekarza psychiatry, pracownika socjalnego, asystenta pomocy, psychologa, pielęgniarki;
e) przeprowadzenie kampanii społecznej dotyczącej kształtowania zachowań i stylów korzystnych dla zdrowia psychicznego, przełamywania barier i zmianie postaw.

Osiągnięte rezultaty:
W wyniku realizacji projektu opracowano model wsparcia przetestowany na terenie dwóch powiatów, różnych pod względem administracyjnym, społecznym i gospodarczym. Ponadto uczestnicy nabyli nowe kompetencje, kwalifikacje oraz nawyki w zakresie samodzielności, samodzielnego zamieszkiwania, podejmowania aktywności, jak i umiejętności korzystania ze wsparcia bliskich i otoczenia.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.