Remont budynku przy Franciszkańskiej 9 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Remont budynku przy Franciszkańskiej 9

Tytuł projektu:
Wykonanie remontu konserwatorskiego i adaptacji na cele muzealne budynku przy ul. Franciszkańskiej 9 w Toruniu.

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Priorytet 7 „Wspieranie przemian w miastach i w obszarach wymagających odnowy”
Działanie 7.1 „Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast”

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 2 154 350,83 zł
Dofinansowanie 1 025 000 zł

Termin realizacji:
2010-2012
29.02.2012 r. - zakończenie prac budowlanych
30.04.2012 r. - zakończenie projektu

Data podpisania umowy na dofinansowanie:
9.05.2011 r.

Opis projektu:
Kamienica przy ul. Franciszkańskiej 9 w Toruniu przylega do budynku Muzeum Podróżników, w którym od 2003 roku prezentowana jest kolekcja pamiątek pochodząca z wielu krajów pozaeuropejskich i rozmaitych kręgów kulturowych przekazana w darze mieszkańcom Torunia przez Elżbietę Dzikowską, zebrana wspólnie z Antonym Halikiem podczas licznych podróży. W dobudowanym na tyłach budynku pawilonie prezentowane są wystawy fotograficzne polskich podróżników będące plonem wypraw do ciekawych, egzotycznych miejsc na świecie.

Celem adaptacji było połączenie budynków przy ul. Franciszkańskiej 11 i 9, dzięki temu rozbudowano istniejącą wystawę stałą oraz stworzono powierzchnię dla nowych wystaw czasowych. W ramach adaptacji na podwórzu dobudowano pawilon, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Muzeum Podróżników. Ze względu na powiększające się zbiory Działu Kultur Pozaeuropejskich stworzono powierzchnię przeznaczoną na magazyn zbiorów.

Modernizacja budynku objęła wykonanie remontu konserwatorskiego elewacji, remont więźby dachowej pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej, schodów, połączenie z obecnym Muzeum Podróżników poprzez przebicie otworów drzwiowych na parterze i I piętrze, przebudowę pomieszczeń, dostosowanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania oraz stworzenie systemów ochrony antywłamaniowej i przeciwnapadowej, przeciwpożarowej, montaż systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego wraz z termomodernizacją, stałe wyposażenie wystawiennicze projektowanych ekspozycji. Montaż windy umożliwił zwiedzanie wystaw osobom niepełnosprawnym.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w grudniu 2012 roku wznowiło swą działalność po rocznej przerwie, podczas której trwały remonty i prace nad wystawą stałą pt. Pasja podróżowania, między innymi w modernizowanym budynku. Uroczystości otwarcia nowej ekspozycji, z udziałem Elżbiety Dzikowskiej oraz innych zasłużonych gości, odbyły 24 stycznia 2013 roku i połączyły się przy tej okazji ze świętowaniem jubileuszu dziesięciolecia powstania Muzeum oraz  rocznicy  92. urodzin jego patrona - Tony’ego Halika.

Realizator:
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Foto

 

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Infrastruktura kulturalna
Rewitalizacja
Turystyka i rekreacja
Realizator: 
Muzeum Okręgowe

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu IV Ligi Elana Toruń pokonała przed własną publicznością Sportis Łochowo 2:1. W innym spotkaniu IV ligi Pomorzanin Toruń pokonał u siebie Włocłavię Włocławek 2:1.
 • Miasto, Sport
  For Nature Solutions Apator Toruń zremisował 45:45 z Betardem Sparta Wrocław i utrzymał 4. miejsce na koniec rundy zasadniczej. Torunianie w biegach nominowanych odrobili aż 6 punktów!
 • Drogi, Miasto
  W nocy z 5 na 6 sierpnia wykonane zostało dodatkowe oznakowanie na skrzyżowaniu ulic Szosa Chełmińskiej i Żwirki i Wigury.
 • Na zdjęciu: łąka kwietna przy Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Eko, Miasto
  Już we wrześniu działalność rozpocznie Miejska Pasieka Pokazowa. W ramach projektu będzie można wziąć udział w pokazach edukacyjnych, zajrzeć do ula i zobaczyć z bliska pracę pszczelarza.
 • Miasto
  Po raz 14. w Toruniu odbyło się spotkanie słuchaczy i osób związanych z Radiem Maryja.
 • Miasto, Sport
  Pierwszy weekend sierpnia 2022 rozpoczęło All Day Beach Party. To tradycyjny cykl imprez organizowanych co roku na terenie basenów napowierzchniowych w Toruniu.
 • Przyjmujesz u siebie uchodźców i składasz wnioski o świadczenie 40 zł? Pamiętaj o obowiązujących terminach!
 • 5 sierpnia 2021 r. został uruchomiony system MOJE AUTO SMS służący do załatwiania spraw związanych z rejestracją pojazdów czy wymianą dowodów rejestracyjnych.
 • W piątek 5 sierpnia 2022 r. od godz. 22:00 do godz. 6:00 dnia następnego na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze z gradem - przestrzega Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Gmina Miasta Toruń zakończyła 24 czerwca 2022 r. realizację projektu pn. „Poznaj Polskę” skierowanego do młodzieży szkolnej.
 • W imieniu Google, PFR i OChK Centrum Wsparcia Biznesu zaprasza na szkolenie w ramach programu „Firmy Jutra”, dzięki któremu uczestnicy zapoznają się z narzędziami dla e-commerce i dowiedzą się, jakie dobre praktyki przybliżą ich sklep do osiągnięcia najlepszych wyników sprzedaży.
 • Podczas letniego wypoczynku pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa dot. przebywania nad wodą. Skoki na główkę, pływanie po alkoholu czy intensywnym opalaniu, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych – to najczęstsze przyczyny wypadków.
 • Od 10 sierpnia 2022 r., po porannym szczycie komunikacyjnym, ok. godz. 9.00 zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniach Polna/Ugory oraz Ugory/Watzenrodego. Są one związane z budową nowej linii tramwajowej.
 • W związku z zawodami żużlowymi, które odbędą się w niedzielę, 7 sierpnia 2022 r. zostaną uruchomione dodatkowe kursy tramwajów linii nr 2 i 5.