Remont budynku przy Franciszkańskiej 9 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Remont budynku przy Franciszkańskiej 9

Tytuł projektu:
Wykonanie remontu konserwatorskiego i adaptacji na cele muzealne budynku przy ul. Franciszkańskiej 9 w Toruniu.

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Priorytet 7 „Wspieranie przemian w miastach i w obszarach wymagających odnowy”
Działanie 7.1 „Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast”

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 2 154 350,83 zł
Dofinansowanie 1 025 000 zł

Termin realizacji:
2010-2012
29.02.2012 r. - zakończenie prac budowlanych
30.04.2012 r. - zakończenie projektu

Data podpisania umowy na dofinansowanie:
9.05.2011 r.

Opis projektu:
Kamienica przy ul. Franciszkańskiej 9 w Toruniu przylega do budynku Muzeum Podróżników, w którym od 2003 roku prezentowana jest kolekcja pamiątek pochodząca z wielu krajów pozaeuropejskich i rozmaitych kręgów kulturowych przekazana w darze mieszkańcom Torunia przez Elżbietę Dzikowską, zebrana wspólnie z Antonym Halikiem podczas licznych podróży. W dobudowanym na tyłach budynku pawilonie prezentowane są wystawy fotograficzne polskich podróżników będące plonem wypraw do ciekawych, egzotycznych miejsc na świecie.

Celem adaptacji było połączenie budynków przy ul. Franciszkańskiej 11 i 9, dzięki temu rozbudowano istniejącą wystawę stałą oraz stworzono powierzchnię dla nowych wystaw czasowych. W ramach adaptacji na podwórzu dobudowano pawilon, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Muzeum Podróżników. Ze względu na powiększające się zbiory Działu Kultur Pozaeuropejskich stworzono powierzchnię przeznaczoną na magazyn zbiorów.

Modernizacja budynku objęła wykonanie remontu konserwatorskiego elewacji, remont więźby dachowej pokrycia dachowego, stolarki okiennej i drzwiowej, schodów, połączenie z obecnym Muzeum Podróżników poprzez przebicie otworów drzwiowych na parterze i I piętrze, przebudowę pomieszczeń, dostosowanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania oraz stworzenie systemów ochrony antywłamaniowej i przeciwnapadowej, przeciwpożarowej, montaż systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego wraz z termomodernizacją, stałe wyposażenie wystawiennicze projektowanych ekspozycji. Montaż windy umożliwił zwiedzanie wystaw osobom niepełnosprawnym.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w grudniu 2012 roku wznowiło swą działalność po rocznej przerwie, podczas której trwały remonty i prace nad wystawą stałą pt. Pasja podróżowania, między innymi w modernizowanym budynku. Uroczystości otwarcia nowej ekspozycji, z udziałem Elżbiety Dzikowskiej oraz innych zasłużonych gości, odbyły 24 stycznia 2013 roku i połączyły się przy tej okazji ze świętowaniem jubileuszu dziesięciolecia powstania Muzeum oraz  rocznicy  92. urodzin jego patrona - Tony’ego Halika.

Realizator:
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Projekt został zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Foto

 

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Infrastruktura kulturalna
Rewitalizacja
Turystyka i rekreacja
Realizator: 
Muzeum Okręgowe

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
  Drogi, Miasto
  Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
 • Miasto
  W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
 • Miasto
  - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Kultura, Miasto
  Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
 • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
 • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
 • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
 • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
 • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.