"Pod niebem Kopernika" – III Toruńska Noc Muzeów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Pod niebem Kopernika" – III Toruńska Noc Muzeów

Kultura, Miasto
Data publikacji: 06 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do udziału w III Nocy Muzeów, tym razem związanej z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się 9 września 2023 r. (sobota) w godz. 18.00–22.00 pod hasłem „Pod niebem Kopernika”.

Udostępnione zostaną trzy oddziały – Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, w których czekać na Państwa będą dodatkowe atrakcje, m.in. oprowadzania, prelekcje, pokazy i działania edukacyjne.

Jednymi z najważniejszych punktów programu nocy będzie udostepnienie naszej najnowszej wystawy pt. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, która jest efektem współpracy Muzeum Okręgowego w Toruniu z wieloma znaczącymi instytucjami kultury zarówno z Polski, jak i z Europy. Ekspozycja opowiada o wpływie młodzieńczych podróży Mikołaja Kopernika do Italii na jego późniejsze dokonania, ukazując m.in. renesansowe bogactwo sztuki włoskiej, niezmierzoną mozaikę kultur obszaru Veneto i Emilii-Romanii.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie premiera filmu „Koniec, który wieńczy dzieło” towarzyszącego wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” oraz spotkanie z aktorami i autorami tego projektu, a kolejnym – spotkanie na wystawie poświęcone mistrzom grafiki europejskiej.

#esk2029

Pozostałe punkty programu również związane są z postacią Mikołaja Kopernika, a wśród nich można znaleźć m.in.: spotkanie przy prasie drukarskiej w Domu Mikołajka Kopernika, prelekcję „Toruń w czasach Kopernika – kilka faktów do uporządkowania” czy prezentację multimedialną pt. „Mikołaj Kopernik i ekonomia” w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów.

Ponadto wstęp na wieżę Ratusza Staromiejskiego, na której czekają na Państwa dwie nowe lunety widokowe, będzie w promocyjnej cenie 12 zł/os, a w Ratuszu Staromiejskim odbywać się będzie kiermasz wydawnictw muzealnych (18.00–21.30).

Wstęp do muzeum (z wyjątkiem wieży) bezpłatny! Spędźmy wspólnie Noc w Muzeum!

Program

Ratusz Staromiejski

(Rynek Staromiejski 1)

19.00 – Spotkanie z autorami i aktorami filmu „Koniec, który wieńczy dzieło” towarzyszącemu wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, I p., Sala Mieszczańska

20.00 – „Mistrzowie grafiki europejskiej” – spotkanie na wystawie „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”, II p. (S. Stenka) – wejściówki do pobrania online

Wejście na samodzielne zwiedzanie wystawy „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu” co 20 minut, wejściówki do pobrania online

Dom Mikołaja Kopernika

(ul. Kopernika 15/17)

18.15 – spotkanie z kurator przy wystawie czasowej „Pamięć bardzo rzeczowa. Wystawa pamiątek kopernikańskich” (A. Lubowicka)

19.30, 20.30 – „O obrotach” – spotkanie przy prasie drukarskiej (druk karty z dzieła Kopernika), piwnica, sala edukacyjna (P. Pietrucki) – wejściówki do pobrania online

Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów

(ul. Łazienna 16)

18.00 –  „Kim był Mikołaj Kopernik z wykształcenia?” – pogadanka przy wystawie, I p. (K. Pietrucka)

19.00 – „Toruń w czasach Kopernika – kilka faktów do uporządkowania” – prelekcja z pokazem, piwnica (dr A. Sumowska)

20.00 – „Mikołaj Kopernik i ekonomia” – prezentacja multimedialna, piwnica (R. Żytkowicz)

18.00, 19.00, 20.00, 21.00 – „Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne dla grup maksimum 20-osobowych. Rezerwacja wejścia – tel. (56) 660 56 19.

W przypadku wolnych miejsc – wstęp bez rezerwacji

Ponadto:

 • Nocna panorama Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego w promocyjnej cenie 12 zł (od 18.00 do 21.30)
 • 18.00–21.30 – Kiermasz wydawnictw muzealnych, I p.

______________
III Toruńska Noc Muzeów
Miejsce: Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika; Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów
Termin: 9 września 2023 r., godz. 18.00–22.00
Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.