"Początki toruńskiego lotnictwa" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

"Początki toruńskiego lotnictwa"

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”, tym razem, naszym gościem będzie pan Miłosz Rusiecki – pasjonat lotnictwa i autor książki „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.

Toruń jako silna nadgraniczna twierdza miał ten przywilej, że bardzo szybko otrzymywał wszelkie nowinki wprowadzane przez wojsko. Tak było i w przypadku lotnictwa. Pierwsze samoloty pojawiły się w naszym mieście niecałe 10 lat po pierwszych udanych lotach i dumnie dołączyły do stacjonującego w garnizonie sterowca. Jednak w przeciwieństwie do niego wymagały o wiele większej ilości miejsca, by móc swobodnie operować oraz umożliwić bezpieczne szkolenie personelu latającego. Dlatego pod lotnisko wyznaczono duży obszar terenu na przedpolu Fortu VIII, wylesionym podczas budowy zewnętrznego pierścienia fortyfikacji.

Początki toruńskiego lotnictwa to okres niezwykły, pełny historii, o których można opowiadać godzinami. Część z nich przybliży nam zaproszony gość, który jak mało kto zna wszelkie tajniki toruńskiej awiacji.

Wszystkich chętnych chcących poznać historię toruńskiego lotnictwa, a także zakupić wspomnianą książkę, zapraszamy w środę 28 lutego o godzinie 17:30 do Muzeum Twierdzy Toruń przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Miłosz Rusiecki – twardy toruński piernik, rocznik 1961, wnuk Władysława Żołnowskiego, pilota bombowego, poległego w 1941 r. w misji bojowej nad Francją. Z wykształcenia prawnik. Lotnictwem pasjonuje się właściwie od dzieciństwa, specjalizując się w tematyce historii śmigłowców. Środowisko pasjonatów lotniczych kojarzy go z fotografią. On sam jednak twierdzi, że nie jest to do końca prawdą. Wprawdzie w lotniczych wyprawach towarzyszy mu aparat, jednak sam nazywa go swoim obrazkowym notatnikiem. Wkłada w te zdjęcia sporo swojego lotniczego serca i lubi snuć wokół nich swoje lotnicze gawędy. Sporo pisze i publikuje i właśnie tę formę aktywności dla lotnictwa uważa za najważniejszą. Od pewnego czasu odpowiada na „zaproszenie” toruńskich historii lotniczych, badając ich ślady i opisując je w swoich opracowaniach.
____


Wydarzenie: „Środowe spotkania z historią wojskowości”
Termin: 28 lutego 2024 r., godz. 17.30
Prowadzący: Miłosz Rusiecki
Miejsce: Muzeum Twierdzy Toruń

Data: 
28.02.2024 17:30
Miejsce: 
Muzeum Twierdzy Toruń
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.