Plan ogólny – można składać wnioski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plan ogólny – można składać wnioski

Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2024
Autor: Paweł Piotrowicz
Mapa pokrycia Torunia planami miejscowymi.

Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.

Plan ogólny to nowe narzędzie planistyczne, które do końca 2025 roku ma zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Obowiązek jego sporządzenia wynika z nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Plan ogólny jest sporządzany obowiązkowo dla obszaru całej gminy.

Plan ogólny to akt prawa miejscowego uwzględniany przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.

Co ustali plan ogólny?

  • zasady rozwoju miasta - obszary pod zabudowę oraz obszary chronione przed zabudową,
  • strefy planistyczne - funkcje poszczególnych obszarów - gdzie można realizować budynki mieszkalne, usługowe, produkcyjne (katalog możliwych do wyznaczenia 13 stref obejmuje m.in. strefę wielofunkcyjną z zabudową mieszkaniową wielorodzinną, strefę wielofunkcyjną z zabudową jednorodzinną, strefę usługową, strefę zieleni a także komunikacji),
  • gminne standardy urbanistyczne (określenie m.in. wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej).

Plan ogólny ma stanowić narzędzie planistyczne zapewniające rozwój miasta z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, warunki do rozwoju przedsiębiorczości, ochronę terenów leśnych, parkowych i innych obszarów stanowiących system przyrodniczy miasta.

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym plan ogólny sporządza prezydent miasta. W imieniu Prezydenta Miasta Torunia zadanie to realizuje Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu. Dokument ten powstanie przy udziale zespołu architektów i urbanistów oraz specjalistów z zakresu ochrony środowiska, ochrony zabytków, komunikacji i infrastruktury. Projekt planu ogólnego powstanie po analizie istniejącego zagospodarowania i potrzeb rozwojowych miasta, a także wniosków i uwag złożonych przez wszystkie zainteresowane podmioty i mieszkańców. Projekt planu ogólnego będzie podlegał opiniowaniu i uzgadnianiu przez organy i instytucje wskazane w ustawie oraz zostanie poddany konsultacjom społecznym.

Na poszczególnych etapach prac nad tym dokumentem każdy będzie mógł złożyć wnioski i uwagi.

Afisz informacyjny. Napis: Zapraszamy do składania wniosków do 31 maja 2024 r. W tle fragment mapy Torunia.


ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW TORUNIA
DO UDZIAŁU W TWORZENIU PLANU OGÓLNEGO!


Jak i kiedy złożyć wniosek do planu ogólnego?

Wnioski do planu ogólnego należy składać na specjalnym formularzu. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • elektronicznie - z wykorzystaniem dostępnej w Internecie platformy Voxly.pl >>> przejdź platformy Voxly.pl;
  • na papierze - na adres Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Toruniu ul. Grudziądzka 126B, 87- 100 Toruń;
  • za pomocą platformy ePUAP;
  • pocztą elektroniczną na adres: mpu@mpu-torun.pl

Osoby zainteresowane tematem mogą też skorzystać z Punktu Informacyjnego w toruńskiej MPU – w każdy wtorek, do 28 maja, w godzinach 12:00-17:00.


Przydatne linki:

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.