Organizacja 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w Toruniu w dniach 22-25.06.2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Organizacja 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w Toruniu w dniach 22-25.06.2023

Logotypy: flaga Polski, napis: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, herb Polski  

Tytuł projektu:
Organizacja 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w Toruniu w dniach 22-25.06.2023

Program / Konkurs:
Dyplomacja publiczna - Polska - IV. Polska prowadzi i wzmacnia dialog kulturowy.

Realizator:
Gmina Miasta Torunia - Wydział Promocji i Turystki

Dane finansowe:
Kwota dofinansowania: 100.000 zł

Termin realizacji:
data rozpoczęcia: 17.04.2023
data zakończenia: 09.07.2023

Opis projektu:
W dniach 22-25.06.2023 roku Toruń będzie gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy. Po wielu latach tradycyjna impreza hanzeatycka, realizowana pod hasłem: „Toruń. W orbicie miast”, ponownie zagości w Polsce. Organizatorzy spodziewają się udziału ok. 50 miast z 10 krajów należących do Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy.

Na toruńskiej starówce, zorganizowany zostanie jarmark średniowieczny, gdzie na stoiskach promocyjnych zaprezentują się miasta hanzeatyckie. Mieszkańcy, goście i turyści będą mieli okazję do bliskiego spotkania z twórcami i ich propozycjami na wystawie pt. „Szlakiem wspólnoty” w ramach projektu HanseArtWork w Ratuszu Staromiejskim. Na scenach w centrum miasta swój atrakcyjny i typowy dla społeczności program przedstawią międzynarodowe i lokalne grupy muzyczne i taneczne, artyści teatralni oraz chóry. Wszyscy goście będą mogli świętować wspólne międzynarodowe spotkanie na corocznym „Hansa Party”. Z kolei najważniejszym wydarzeniem o charakterze gospodarczym będzie Forum Gospodarcze, które stworzy okazję do wymiany dobrych praktyk wśród środowisk biznesowych. Swoje miejsce znajdą również Młodzi Hanzeaci, dla których przygotowany zostanie odrębny program edukacyjny, realizowany z udziałem Centrum Nauki „Młyn Wiedzy”.

Wszystkie te wydarzenia odbędą się w ramach Roku Kopernikańskiego, honorującego najsłynniejszego polskiego naukowca i astronoma wszech czasów Mikołaja Kopernika, którego imię nosi również toruński uniwersytet.

43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy w Toruniu przypada w rocznicę 790-lecia powstania miasta (lokacji Torunia na prawie magdeburskim w 1233) oraz 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

W ramach zjazdu planowane jest także Walne Zgromadzenie Delegatów Hanzy, którego organizacja została wsparta finansowo w ramach uzyskanej dotacji. W Walnym Zgromadzeniu Delegatów Hanzy weźmie udział ok. 300 osób z miast hanzeatyckich. Wydarzenie odbędzie się Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, w dniu 24 czerwca 2023 r. Uczestnicy będa mogli skorzystać z symultanicznego tłumaczenia obrad na języki: polski, angielski i niemiecki. Agendę spotkania tworzy Biuro Hanzy w Lubece, w mieście przewodniczącym Związkowi Miast Nowej Hanzy. Spotkanie będzie miało charakter dyskusyjny nad planami współpracy pomiędzy członkami Związku oraz działalnością Statutową. Podczas spotkania podejmowane będą decyzje w zakresie realizacji zadań w latach kolejnych, przyjęcia nowych członków i rozwoju działalności grup tematycznych działających w ramach Związku tj. turystyki, archiwistyki, kulturalnej HanseArtWork, młodej hanzy, gospodarczej, zrównoważonego rozwoju czy Fair Trade.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.