Organizacja 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w Toruniu w dniach 22-25.06.2023 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Organizacja 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w Toruniu w dniach 22-25.06.2023

Logotypy: flaga Polski, napis: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, herb Polski  

Tytuł projektu:
Organizacja 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w Toruniu w dniach 22-25.06.2023

Program / Konkurs:
Dyplomacja publiczna - Polska - IV. Polska prowadzi i wzmacnia dialog kulturowy.

Realizator:
Gmina Miasta Torunia - Wydział Promocji i Turystki

Dane finansowe:
Kwota dofinansowania: 100.000 zł

Termin realizacji:
data rozpoczęcia: 17.04.2023
data zakończenia: 09.07.2023

Opis projektu:
W dniach 22-25.06.2023 roku Toruń będzie gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy. Po wielu latach tradycyjna impreza hanzeatycka, realizowana pod hasłem: „Toruń. W orbicie miast”, ponownie zagości w Polsce. Organizatorzy spodziewają się udziału ok. 50 miast z 10 krajów należących do Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy.

Na toruńskiej starówce, zorganizowany zostanie jarmark średniowieczny, gdzie na stoiskach promocyjnych zaprezentują się miasta hanzeatyckie. Mieszkańcy, goście i turyści będą mieli okazję do bliskiego spotkania z twórcami i ich propozycjami na wystawie pt. „Szlakiem wspólnoty” w ramach projektu HanseArtWork w Ratuszu Staromiejskim. Na scenach w centrum miasta swój atrakcyjny i typowy dla społeczności program przedstawią międzynarodowe i lokalne grupy muzyczne i taneczne, artyści teatralni oraz chóry. Wszyscy goście będą mogli świętować wspólne międzynarodowe spotkanie na corocznym „Hansa Party”. Z kolei najważniejszym wydarzeniem o charakterze gospodarczym będzie Forum Gospodarcze, które stworzy okazję do wymiany dobrych praktyk wśród środowisk biznesowych. Swoje miejsce znajdą również Młodzi Hanzeaci, dla których przygotowany zostanie odrębny program edukacyjny, realizowany z udziałem Centrum Nauki „Młyn Wiedzy”.

Wszystkie te wydarzenia odbędą się w ramach Roku Kopernikańskiego, honorującego najsłynniejszego polskiego naukowca i astronoma wszech czasów Mikołaja Kopernika, którego imię nosi również toruński uniwersytet.

43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy w Toruniu przypada w rocznicę 790-lecia powstania miasta (lokacji Torunia na prawie magdeburskim w 1233) oraz 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

W ramach zjazdu planowane jest także Walne Zgromadzenie Delegatów Hanzy, którego organizacja została wsparta finansowo w ramach uzyskanej dotacji. W Walnym Zgromadzeniu Delegatów Hanzy weźmie udział ok. 300 osób z miast hanzeatyckich. Wydarzenie odbędzie się Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, w dniu 24 czerwca 2023 r. Uczestnicy będa mogli skorzystać z symultanicznego tłumaczenia obrad na języki: polski, angielski i niemiecki. Agendę spotkania tworzy Biuro Hanzy w Lubece, w mieście przewodniczącym Związkowi Miast Nowej Hanzy. Spotkanie będzie miało charakter dyskusyjny nad planami współpracy pomiędzy członkami Związku oraz działalnością Statutową. Podczas spotkania podejmowane będą decyzje w zakresie realizacji zadań w latach kolejnych, przyjęcia nowych członków i rozwoju działalności grup tematycznych działających w ramach Związku tj. turystyki, archiwistyki, kulturalnej HanseArtWork, młodej hanzy, gospodarczej, zrównoważonego rozwoju czy Fair Trade.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...