www.torun.pl

Ogród Zoobotaniczny – miejsce aktywizacji społecznej

Tytuł projektu:
Ogród Zoobotaniczny – miejsce aktywizacji społecznej

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 11 „Wzrost aktywizacji społeczno-zawodowej mieszkańców objętych Lokalnymi Strategiami Rozwoju”
Działanie 11.1 „Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR”

Projekt dofinansowany ze środków Lokalnej Grupy Działania „Dla Miasta Torunia”.

Realizator:
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Dane finansowe
Koszt całkowity: 48 312 zł
Kwota dofinansowania: 45 680 zł
Wkład własny: 2 632 zł
źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny, wkład własny publiczny

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
18.02.2020 r.

Termin realizacji:
1.03.2020 r. – 30.06.2021 r.

Opis projektu
Celem projektu jest podniesienie aktywności społecznej osób z trudnościami w codziennym funkcjonowaniu (osoby niepełnosprawne, przewlekle chore i niesamodzielne) zamieszkujących na terenie objętym Lokalnym Programem Rewitalizacji Miasta Torunia (w obrębie obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju dla Miasta Torunia).

W ramach projektu planuje się realizację zajęć z hortiterapii (terapia ogrodem). Uczestnicy samodzielnie będą zakładać i opiekować się ogrodem ziołowym. Zdobędą również wiedzę na temat zastosowania hodowanych roślin, np. na cele lecznicze, jako przyprawy czy składniki naturalnych kosmetyków.

Ważną częścią projektu będą indywidualne spotkania z psychologiem oraz grupowe warsztaty psychologiczne. Ponadto odbywać się będą warsztaty fotograficzne (fotografia przyrodnicza), zajęcia ceramiczne, florystyczne i kosmetyczne. Dzięki temu uczestnicy zajęć będą mogli nabyć nowe lub utrwalić i poszerzyć różnorodne umiejętności. Na zakończenie projektu planowany jest wernisaż wystawy fotografii wykonanych przez uczestników wraz ze spotkaniem integracyjnym. Uczestnicy wezmą również udział w festynie organizowanym przez Ogród Zoobotaniczny dla mieszkańców miasta.

W projekcie weźmie udział 15 osób, z tej grupy u 9 uczestników (5 kobiet, 4 mężczyzn) wzrośnie aktywność i efektywność społeczna. Co najmniej 9 uczestników weźmie udział w zajęciach artystycznych (fotografia przyrodnicza, warsztaty ceramiczne, florystyczne i kosmetyczne).

Dane kontaktowe realizatora:
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
ul. Bydgoska 7, 87-100 Toruń
tel. 56 654 02 26
e-mail: dydaktyka@zoo.torun.pl
             zootorun.dydaktyka@wp.pl

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Ogród Zoobotaniczny

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.