www.torun.pl

Wahadło Foucaulta w Młynach

Wahadło Foucaulta w Młynach

Najdłuższe, na stałe zamontowane wahadło Foucaulta jest w Toruniu. Niezwykła konstrukcja znajduje się w Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" przy ul. Łokietka 5. 

Wahadło zaprojektowali, wykonali, przywieźli do Torunia i zamontowali specjaliści z niemieckiej firmy Hüttinger. 23 maja 2013 r. odbyła się pierwsza, jeszcze robocza prezentacja tej fizycznej osobliwości.

- Wahadło Foucaulta pozwala obserwować zjawisko obrotu Ziemi wokół własnej osi. Po raz pierwszy doświadczenie to zostało pokazane pod kopułą Panteonu w Paryżu 26 marca 1851 r. przez Jeana Bernarda Foucault – mówi Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy". - Odchylenie płaszczyzny wahań od położenia początkowego jest efektem działania siły Corliosa - jednej z sił bezwładności, działających w obracającym się układzie odniesienia, jakim jest Ziemia.

Toruński model wahadła to 35-kilogramowa, chromowana kula wypełniona piaskiem, zawieszona na 33-metrowej linie, biegnącej od dachu po parter placówki przez wszystkie 8 kondygnacji. Dzięki temu wahadło jest widoczne ze wszystkich pięter wystawowych jako element kształtujący architekturę wnętrza budynku. Zakończenie wahadła Foucaulta znajduje się w holu głównym, naprzeciwko wejścia. System sterujący konstrukcji został umieszczony pod platformą u podstawy wahadła. Na kolistym panelu jest wyrysowany punkt centralny, zarys kontynentów i kierunki świata. Całość kosztowała ponad 255 tys. zł.

Jak powiedział Jochen Polak, przedstawiciel firmy Hüttinger, to najdłuższe do tej pory, wykonane przez nich wahadło Faucoulta, a największym wyzwaniem okazał się przewóz eksponatu, ponieważ nie chcieli dzielić go na zbyt wiele części. Konstrukcja szczęśliwie dotarła i jest już zawieszona, a pracownicy badają jej ruch i prawidłowe wypoziomowanie. Testy potrwają do dwóch tygodni.

Wahadło będzie główną, choć nie jedyną naukową atrakcją Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które zostanie otwarte w Toruniu pod koniec 2013 r. Oprócz niego w interaktywnym muzeum znajdą się dwie wystawy: "O obrotach" – poświęcona idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium" (koszt wykonania wystawy to 1,4 mln zł) oraz "Rzeka", której tematem będzie model rzeki od źródeł po ujście, w nawiązaniu do przepływającej przez Toruń Wisły. Dzięki tej ekspozycji zobaczyć będzie można ciekawostki przyrodnicze charakterystyczne dla górnego, środkowego oraz dolnego biegu rzeki. Na wystawie pojawią się też modele związanych z rzeką wytworów człowieka, między innymi oczyszczalnia ścieków i tama. Koszt przygotowania tej ekspozycji to 1,8 mln zł. Zgodnie z ideą Centrum wszystkie eksponaty wystawy będą interaktywne, umożliwiające samodzielne wykonywanie eksperymentów oraz obserwację zjawisk fizycznych.

Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" mieści się w zaadaptowanej na ten cel części zabytkowych Młynów Richtera, zbudowanych na przełomie XIX/XX w. Ogromny, ceglany budynek od lat 90. przestał być użytkowany na cele przemysłowe i stał pusty. Wreszcie powstał projekt uruchomienia w nim kilku placówek: Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", Toruńskiego Inkubatora Technologicznego i Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży.

Budynek Centrum Nowoczesności jest praktycznie ukończony. Trwają procedury odbiorowe i poprawki wad zgłoszonych w trakcie odbioru. Jednocześnie odbywają się szkolenia personelu, który będzie obsługiwał wystawy. Przekazanie centrum użytkownikom nastąpi na przełomie maja i czerwca. Inwestycja jest prowadzona ze środków miasta i funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 21 mln zł, z czego prawie 7,3 mln zł to wkład miasta.


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.