www.torun.pl

Modernizacja i rozbudowa Teatru Baj Pomorski

Tytuł projektu:
Modernizacja i rozbudowa Teatru "Baj Pomorski" w Toruniu.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) w ramach umowy nr Z/2.04/III/3.2/338/05/U/189/06. Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana w dniu 24 marca 2006 r.

Koszt całkowity projektu: 9 515 558,13 zł
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 2 709 537,75 zł
Dofinansowanie z Budżetu Państwa: 743 961,29 zł

Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu jest jedynym teatrem lalkowym w województwie kujawsko-pomorskim i odznacza się znaczącym dla miasta dorobkiem teatralnym. Teatr, aby mógł pełnić i rozwijać kulturotwórczą oraz społeczną rolę, wymaga modernizacji oraz rozbudowy. Niniejsze przedsięwzięcie obejmowało:

 • modernizację istniejącego budynku głównego,
 • wykonanie nowej fasady budynku (część frontowa) z motywem bajkowej szafy wraz z rzeźbami projektu Pavla Hubički i stanowiącymi uzupełnienie architektury,
 • dobudowę łącznika zachodniego posiadającego funkcję komunikacyjną,
 • dobudowę foyer do budynku głównego,
 • dobudowę budynku zaplecza z garażami: podziemnym na 26 stanowisk parkingowych, w tym 4 stanowiska w postaci wydzielonych garaży,
 • budowę placu, parkingu naziemnego na 42 miejsca oraz 2 stanowiska dla autobusów, nawierzchni utwardzonych, zagospodarowanie terenu oraz niezbędne rozbiórki (Domu Aktora, budynku stolarni z garażem oraz innych obiektów na działkach),
 • pierwsze wyposażenie obiektów (beneficjent uznał koszt wyposażenia o przeznaczeniu kulturalnym jako koszt niekwalifikowany w procesie restrukturyzacji).

Prace budowlane rozpoczęły się 1 sierpnia 2005 r., a zakończyły 31 października 2006 r. Uroczyste otwarcie teatru miało miejsce 5 listopada 2006 r.

Ponadto projekt przewidywał zakupienie pierwszego wyposażenia obiektów o wartości ponad 2 mln zł. Koszty zakupu wyposażenia stanowią koszty niekwalifikowane projektu, co oznacza, że w całości zostały pokryte z budżetu Miasta Torunia.

Realizator:
Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

 
 
 
 

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2004-2006
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Infrastruktura kulturalna
Realizator: 
Urząd Miasta Torunia
Wydział Inwestycji i Remontów

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Już 11 października 2019 roku rozpocznie się 17. edycja Torunia za pół ceny – akcji, która niezmiennie przyciąga do Torunia tłumy turystów z całego kraju. a mieszkańców skłania do wyjścia z domu i skorzystania z przygotowanych atrakcji.
 • Kultura, Miasto
  Sezon na grzyby w Toruniu uważamy za rozpoczęty, a wraz z nim nowe, kulturalne menu weekendowe! Na muzyczną przystawkę proponujemy Milongę Piernikową, teatralne danie główne 26. Spotkania w Baju Pomorskim, a na deser przypominamy o akcji "Toruń za pół ceny".
 • Miasto
  Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • Kultura, Miasto
  1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • Drogi, Inwestycje
  W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.
 • Budżet obywatelski Torunia 2020
  Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, Sport
  Od 12 do 21 października 2019 r. głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2020 rok.
 • 10 października 2019 podczas 11. sesji rady miasta radni przyjęli uchwałę w sprawie Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2020 r.
 • W dniach 12-13 października w Arenie Toruń odbędą się VII Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w MMA. Organizatorem imprezy jest Klub Sportowy KSM TEAM.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Z okazji przypadającego w dniu 14 października Dnia Edukacji Narodowej życzenia nauczycielom i pracownikom oświaty złożył prezydent Michał Zaleski.
 • „Wstańcie, chodźmy” - to hasło dziewiętnastego już Dnia Papieskiego. W ogólnopolskie obchody upamiętniające św. Jana Pawła II w dniu 13 października 2019 r. włączył się też Toruń.
 • 11 października 2019 r. w Ratuszu Staromiejskim odbyło się podsumowanie konkursów „Toruń w kwiatach” i „Toruń ogrodem”. Nagrody i wyróżnienia laureatom wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po raz 26. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. W dniu 12 października 2019 r. nastąpiło jego uroczyste otwarcie.
 • 13 października 2019 roku odbędą się wybory do Sejmu RP i Senatu RP. Część mieszkańców miasta zagłosuje w innym miejscu, niż przy poprzednich wyborach - dwa lokale wyborcze w Toruniu zmienią swoje adresy.