www.torun.pl

MCSM otwarte!

9 października oficjalnie otwarto Miedzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. To trzecia jednostka – po Toruńskim Inkubatorze Technologicznym i Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” – zlokalizowana w zrewitalizowanych Młynach Toruńskich. Projekt MCSM powstał przy wsparciu funduszy europejskich.

Ideą działalności Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży, oprócz świadczenia usług noclegowych, jest prowadzenie aktywnej wymiany dzieci i młodzieży szkolnej oraz akademickiej z całego świata, rozwijanie twórczych pasji,  promowanie aktywnych form wypoczynku i turystyki wśród młodzieży, a także promowanie regionu jako miejsca spotkań różnych kultur   i narodów.

- Toruń zyskuje dziś dodatkową bazę noclegową, wypoczynkową, sportową i gastronomicznąmówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Jej najważniejszym znakiem i przeznaczeniem będzie młodość. Bo tę placówkę stworzyliśmy z myślą o dzieciach, nastolatkach i studentach. Zależy nam na ich licznej obecności w tym miejscu, na ich wymianie międzynarodowej, na wspieraniu integracji europejskiej, rozwoju turystyki, a także promocji miasta i regionu.

Hostel Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży ulokowany w dawnych Młynach Richtera dysponuje  96 miejscami w 24 pokojach. Zakwaterowanie jest możliwe  w 9 pokojach 2-osobowych z łazienkami (w tym 3 pokoje dla osób niepełnosprawnych) oraz w 15 pokojach wieloosobowych ( dla 3-, 5-, 6 osób) z łazienkami w korytarzu. Na każdym piętrze części hostelowej MCSM znajduje się w pełni wyposażona kuchnia do samodzielnego przygotowywania posiłków.

Na terenie obiektu znajduje się również boisko wielofunkcyjne i wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego.

Pierwszą inicjatywą MCSM jest Akademia Pozytywnej Energii. To cykl spotkań ze znanymi osobami, które chcą dzielić się swoją pasją i motywować do działania innych młodych ludzi. W ciągu roku będziemy spotykać się z osobami reprezentującymi świat sportu, kultury, turystyki i tych dziedzin, które sama młodzież uzna za interesujące.

MCSM to: hostel dla 96 osób, restauracja, sale konferencyjne, kafejka internetowa, świetlica, strefa relaksu i gier, boisko wielofunkcyjne, wypożyczalnia rowerów, sala widowiskowo rekreacyjna.

Projekt pn. „Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu” znajduje się na Indykatywnym Wykazie Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, Priorytet 6. „Wsparcie rozwoju turystyki”, Działanie 6.2. „Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych”. W dniu 29 listopada 2011 r. podpisano umowę o dofinansowanie projektu. Okres  realizacji projektu: 01.09.2010 r. – 30.11.2014 r.

Całkowita wartość projektu wynosi 21 929 432,01 zł, z czego 60% kwoty - 13 157 659,20 zł stanowi dofinansowanie ze środków RPO WK-P, a pozostała kwota 8 771 772,81 zł (40%) jest wkładem własnym Gminy Miasta Toruń.

Główne działania:

 • wykonanie kompleksowego remontu i adaptacji do nowych funkcji części obiektu poprzemysłowego, tzw. „Młynów Toruńskich”,
 • zakup wyposażenia,
 • regulację Strugi Toruńskiej wraz z remontem mostków na cieku,
 • wyburzenie budynku warsztatu mechanicznego z uwagi na zły stan techniczny (obiekt wybudowany współcześnie bez wartości historycznej).

W ramach projektu utworzono:

 • bazę noclegową, służącą obsłudze ruchu turystycznego, w tym przede wszystkim obsłudze zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z kraju i z zagranicy;
 • bazę gastronomiczną służącą obsłudze turystów w zakresie całodziennego wyżywienia ;
 • bazę rekreacyjno-sportową, w skład której wejdą m.in.: sale przeznaczone do wspólnego spędzania wolnego czasu, takie jak: sala audiowizualna, świetlica, kawiarenka internetowa; wielofunkcyjna sala widowiskowo – sportowa, która będzie pełnić funkcję zarówno sali muzyczno-teatralnej, jak i sali sportowej (w miarę potrzeb) oraz teren parku rekreacyjno-sportowego z wielofunkcyjnym boiskiem sportowym czy miejscami na ognisko.

Generalnym wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA S.A. z Wólki Kozodawskiej. Obiekt wyposażały dwie firmy: PHPU ZUBER Andrzej Zuber z Wrocławia oraz CUBICA SUDOŁ Sp. J. ze Szczecina. 

W wyniku wszczętego poprzez publikację w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenia o koncesji na usługi została zawarta umowa koncesji. Operatorem MCSM została Toruńska Infrastruktura Sportowa Sp. z o.o. Przedmiotem umowy jest świadczenie usług operatora polegające na kompleksowym zarządzaniu Centrum, nakierowanego na wzrost zatrudnienia w sektorze turystyki, podwyższenie standardu usług turystycznych oraz zwiększenie liczby turystów odwiedzających region.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.