www.torun.pl

MCSM otwarte!

9 października oficjalnie otwarto Miedzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. To trzecia jednostka – po Toruńskim Inkubatorze Technologicznym i Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” – zlokalizowana w zrewitalizowanych Młynach Toruńskich. Projekt MCSM powstał przy wsparciu funduszy europejskich.

Ideą działalności Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży, oprócz świadczenia usług noclegowych, jest prowadzenie aktywnej wymiany dzieci i młodzieży szkolnej oraz akademickiej z całego świata, rozwijanie twórczych pasji,  promowanie aktywnych form wypoczynku i turystyki wśród młodzieży, a także promowanie regionu jako miejsca spotkań różnych kultur   i narodów.

- Toruń zyskuje dziś dodatkową bazę noclegową, wypoczynkową, sportową i gastronomicznąmówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Jej najważniejszym znakiem i przeznaczeniem będzie młodość. Bo tę placówkę stworzyliśmy z myślą o dzieciach, nastolatkach i studentach. Zależy nam na ich licznej obecności w tym miejscu, na ich wymianie międzynarodowej, na wspieraniu integracji europejskiej, rozwoju turystyki, a także promocji miasta i regionu.

Hostel Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży ulokowany w dawnych Młynach Richtera dysponuje  96 miejscami w 24 pokojach. Zakwaterowanie jest możliwe  w 9 pokojach 2-osobowych z łazienkami (w tym 3 pokoje dla osób niepełnosprawnych) oraz w 15 pokojach wieloosobowych ( dla 3-, 5-, 6 osób) z łazienkami w korytarzu. Na każdym piętrze części hostelowej MCSM znajduje się w pełni wyposażona kuchnia do samodzielnego przygotowywania posiłków.

Na terenie obiektu znajduje się również boisko wielofunkcyjne i wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego.

Pierwszą inicjatywą MCSM jest Akademia Pozytywnej Energii. To cykl spotkań ze znanymi osobami, które chcą dzielić się swoją pasją i motywować do działania innych młodych ludzi. W ciągu roku będziemy spotykać się z osobami reprezentującymi świat sportu, kultury, turystyki i tych dziedzin, które sama młodzież uzna za interesujące.

MCSM to: hostel dla 96 osób, restauracja, sale konferencyjne, kafejka internetowa, świetlica, strefa relaksu i gier, boisko wielofunkcyjne, wypożyczalnia rowerów, sala widowiskowo rekreacyjna.

Projekt pn. „Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu” znajduje się na Indykatywnym Wykazie Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, Priorytet 6. „Wsparcie rozwoju turystyki”, Działanie 6.2. „Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych”. W dniu 29 listopada 2011 r. podpisano umowę o dofinansowanie projektu. Okres  realizacji projektu: 01.09.2010 r. – 30.11.2014 r.

Całkowita wartość projektu wynosi 21 929 432,01 zł, z czego 60% kwoty - 13 157 659,20 zł stanowi dofinansowanie ze środków RPO WK-P, a pozostała kwota 8 771 772,81 zł (40%) jest wkładem własnym Gminy Miasta Toruń.

Główne działania:

 • wykonanie kompleksowego remontu i adaptacji do nowych funkcji części obiektu poprzemysłowego, tzw. „Młynów Toruńskich”,
 • zakup wyposażenia,
 • regulację Strugi Toruńskiej wraz z remontem mostków na cieku,
 • wyburzenie budynku warsztatu mechanicznego z uwagi na zły stan techniczny (obiekt wybudowany współcześnie bez wartości historycznej).

W ramach projektu utworzono:

 • bazę noclegową, służącą obsłudze ruchu turystycznego, w tym przede wszystkim obsłudze zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z kraju i z zagranicy;
 • bazę gastronomiczną służącą obsłudze turystów w zakresie całodziennego wyżywienia ;
 • bazę rekreacyjno-sportową, w skład której wejdą m.in.: sale przeznaczone do wspólnego spędzania wolnego czasu, takie jak: sala audiowizualna, świetlica, kawiarenka internetowa; wielofunkcyjna sala widowiskowo – sportowa, która będzie pełnić funkcję zarówno sali muzyczno-teatralnej, jak i sali sportowej (w miarę potrzeb) oraz teren parku rekreacyjno-sportowego z wielofunkcyjnym boiskiem sportowym czy miejscami na ognisko.

Generalnym wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA S.A. z Wólki Kozodawskiej. Obiekt wyposażały dwie firmy: PHPU ZUBER Andrzej Zuber z Wrocławia oraz CUBICA SUDOŁ Sp. J. ze Szczecina. 

W wyniku wszczętego poprzez publikację w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenia o koncesji na usługi została zawarta umowa koncesji. Operatorem MCSM została Toruńska Infrastruktura Sportowa Sp. z o.o. Przedmiotem umowy jest świadczenie usług operatora polegające na kompleksowym zarządzaniu Centrum, nakierowanego na wzrost zatrudnienia w sektorze turystyki, podwyższenie standardu usług turystycznych oraz zwiększenie liczby turystów odwiedzających region.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.