www.torun.pl

MCSM otwarte!

9 października oficjalnie otwarto Miedzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. To trzecia jednostka – po Toruńskim Inkubatorze Technologicznym i Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” – zlokalizowana w zrewitalizowanych Młynach Toruńskich. Projekt MCSM powstał przy wsparciu funduszy europejskich.

Ideą działalności Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży, oprócz świadczenia usług noclegowych, jest prowadzenie aktywnej wymiany dzieci i młodzieży szkolnej oraz akademickiej z całego świata, rozwijanie twórczych pasji,  promowanie aktywnych form wypoczynku i turystyki wśród młodzieży, a także promowanie regionu jako miejsca spotkań różnych kultur   i narodów.

- Toruń zyskuje dziś dodatkową bazę noclegową, wypoczynkową, sportową i gastronomicznąmówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Jej najważniejszym znakiem i przeznaczeniem będzie młodość. Bo tę placówkę stworzyliśmy z myślą o dzieciach, nastolatkach i studentach. Zależy nam na ich licznej obecności w tym miejscu, na ich wymianie międzynarodowej, na wspieraniu integracji europejskiej, rozwoju turystyki, a także promocji miasta i regionu.

Hostel Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży ulokowany w dawnych Młynach Richtera dysponuje  96 miejscami w 24 pokojach. Zakwaterowanie jest możliwe  w 9 pokojach 2-osobowych z łazienkami (w tym 3 pokoje dla osób niepełnosprawnych) oraz w 15 pokojach wieloosobowych ( dla 3-, 5-, 6 osób) z łazienkami w korytarzu. Na każdym piętrze części hostelowej MCSM znajduje się w pełni wyposażona kuchnia do samodzielnego przygotowywania posiłków.

Na terenie obiektu znajduje się również boisko wielofunkcyjne i wypożyczalnia rowerów i sprzętu sportowego.

Pierwszą inicjatywą MCSM jest Akademia Pozytywnej Energii. To cykl spotkań ze znanymi osobami, które chcą dzielić się swoją pasją i motywować do działania innych młodych ludzi. W ciągu roku będziemy spotykać się z osobami reprezentującymi świat sportu, kultury, turystyki i tych dziedzin, które sama młodzież uzna za interesujące.

MCSM to: hostel dla 96 osób, restauracja, sale konferencyjne, kafejka internetowa, świetlica, strefa relaksu i gier, boisko wielofunkcyjne, wypożyczalnia rowerów, sala widowiskowo rekreacyjna.

Projekt pn. „Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu” znajduje się na Indykatywnym Wykazie Projektów Kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013, Priorytet 6. „Wsparcie rozwoju turystyki”, Działanie 6.2. „Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych”. W dniu 29 listopada 2011 r. podpisano umowę o dofinansowanie projektu. Okres  realizacji projektu: 01.09.2010 r. – 30.11.2014 r.

Całkowita wartość projektu wynosi 21 929 432,01 zł, z czego 60% kwoty - 13 157 659,20 zł stanowi dofinansowanie ze środków RPO WK-P, a pozostała kwota 8 771 772,81 zł (40%) jest wkładem własnym Gminy Miasta Toruń.

Główne działania:

 • wykonanie kompleksowego remontu i adaptacji do nowych funkcji części obiektu poprzemysłowego, tzw. „Młynów Toruńskich”,
 • zakup wyposażenia,
 • regulację Strugi Toruńskiej wraz z remontem mostków na cieku,
 • wyburzenie budynku warsztatu mechanicznego z uwagi na zły stan techniczny (obiekt wybudowany współcześnie bez wartości historycznej).

W ramach projektu utworzono:

 • bazę noclegową, służącą obsłudze ruchu turystycznego, w tym przede wszystkim obsłudze zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z kraju i z zagranicy;
 • bazę gastronomiczną służącą obsłudze turystów w zakresie całodziennego wyżywienia ;
 • bazę rekreacyjno-sportową, w skład której wejdą m.in.: sale przeznaczone do wspólnego spędzania wolnego czasu, takie jak: sala audiowizualna, świetlica, kawiarenka internetowa; wielofunkcyjna sala widowiskowo – sportowa, która będzie pełnić funkcję zarówno sali muzyczno-teatralnej, jak i sali sportowej (w miarę potrzeb) oraz teren parku rekreacyjno-sportowego z wielofunkcyjnym boiskiem sportowym czy miejscami na ognisko.

Generalnym wykonawcą było Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych POL-AQUA S.A. z Wólki Kozodawskiej. Obiekt wyposażały dwie firmy: PHPU ZUBER Andrzej Zuber z Wrocławia oraz CUBICA SUDOŁ Sp. J. ze Szczecina. 

W wyniku wszczętego poprzez publikację w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenia o koncesji na usługi została zawarta umowa koncesji. Operatorem MCSM została Toruńska Infrastruktura Sportowa Sp. z o.o. Przedmiotem umowy jest świadczenie usług operatora polegające na kompleksowym zarządzaniu Centrum, nakierowanego na wzrost zatrudnienia w sektorze turystyki, podwyższenie standardu usług turystycznych oraz zwiększenie liczby turystów odwiedzających region.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.