Majówka 2019 w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Majówka 2019 w Toruniu

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 kwietnia 2019
Autor: Maria Wesoła

Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27 kwietnia – 5 maja 2019 roku!

27 kwietnia (sobota)

Kulturalna majówka rozpocznie się już 27 kwietnia, w sobotę. O tym, że warto ją spędzić w Toruniu, będzie można przekonać się od rana. Różnorodną ofertę warsztatów i prelekcji przygotowało Muzeum Okręgowe, które w sobotę zaprasza także na Dzień Wolnej Sztuki. Od 12:00 na Rynku Staromiejskim żywo i energicznie będzie z pewnością z okazji kolejnej edycji Święta Tańca. Na scenie plenerowej pojawią się zarówno profesjonalne grupy taneczne, jak i amatorzy, którzy udowodnią jak piękną sztuką jest taniec. Wieczorem natomiast w Centrum Kultury Zamek Krzyżacki przeniesiemy się do średniowiecza – czeka nas Komturiada II: Potyczki Rycerskie Rodzin!

28 kwietnia (niedziela)

W niedzielę, 28 kwietnia warto będzie udać się do Ratusza Staromiejskiego i Muzeum Historii Torunia, by wziąć udział w I Niedzieli w Muzeum. Wieczorem, o godz. 20:00 na Rynku Staromiejskim pierwszy weekend toruńskiej Majówki koncertowo podsumuje duet akustyczny Gabriel Fleszar & Bartosz „Bratek” Wójcik. Gabriel Fleszar, polski wokalista, wdarł się w młodym wieku na listy przebojów piosenką „Kroplą deszczu”. Do dziś jest to jeden z najchętniej granych przebojów w polskich stacjach radiowych. Wraz z Gabrielem Fleszarem wystąpi gitarzysta i kompozytor, Bartosz „Bratek” Wójcik. Muzyk ma na swoim koncie współpracę koncertową i studyjną z wieloma polskimi artystami.

29 kwietnia (poniedziałek)

Miłośników kina nie powinny ominąć natomiast, 29 kwietnia, Filmowe poniedziałki w Dworze Artusa. W jego ramach przygotowano dwa pokazy-niespodzianki o 15:30 i 18:30. W godzinach 16:00–18:00 na scenie na Rynku Staromiejskim pokażą się młode toruńskie talenty. Jako pierwszy wystąpi duet Kwiatki, który wykonuje muzykę autorską, na którą wpływ ma muzyka pop. Kwiatki to pisząca teksty Ola Góralska oraz komponujący piosenki Adam Stawicki. Następnie na scenie wystąpi również zespół Widoki. Kapela powstała z inicjatywy Michała Juszkiewicza i Matta Fidlera. Zespół zdobył nagrodę publiczności na przeglądzie młodych kapel KATAR 2018 w Toruniu.

30 kwietnia (wtorek)

We wtorek, 30 kwietnia, warto wybrać się do oddziałów Muzeum Okręgowego, na jeden z dostępnych warsztatów. W programie m.in. warsztaty rodzinne „Co to jest Muzeum?” czy heraldyczne „Ród po herbie poznasz”. W godzinach wieczornych punktem obowiązkowym będzie scena na Rynku Staromiejskim. Od godz. 18:00 wystąpi zespół ViolLadies z koncertem „Od klasyki do rocka”.

1 maja (środa)

Środa, 1 maja, będzie ważnym punktem programu toruńskiej Majówki, ze względu na 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym w godz. 10:00–12:00 w wybranych instytucjach kultury, korzystających z funduszy europejskich, odbędą się dni otwarte. W programie m.in. bezpłatne zwiedzanie wystaw czy darmowe wejście do Krzywej Wieży.

Wieczorem o godz. 20:00, na Rynku Staromiejskim, także z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się specjalny koncert zespołu Püdelsi. Wraz z nimi wystąpią niezwykli goście: Vanesa Harbek, argentyńska gitarzystka oraz Jacek Kawalec, znany polski aktor.

Ponadto w ciągu dnia na mieszkańców Torunia i turystów czeka Majówka rycerska w CK Zamku Krzyżackim, spektakl „Baśń o Złotej Rybce” na dużej scenie Teatru Baj Pomorski czy warsztat rodzinny „Sypanie piaskiem” w Kamienicy pod Gwiazdą.

2 maja (czwartek)

Czwartek, 2 maja, tradycyjnie związany będzie z Obchodami Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. O godz. 14:00 odbędzie się uroczystość wojskowa, natomiast po niej, o 14:30 zarówno młodsi, jak i starsi znajdą coś dla siebie na pikniku patriotycznym. O 17:30 natomiast na Rynku Staromiejskim usłyszymy koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia.

Tego dnia rozpocznie się też nowy cykl koncertów plenerowych pod nazwą „Muzyka poważna na leżakach”. Przez cztery następne dni, nieopodal klimatycznego miejsca, jakim jest Krzywa Wieża, utalentowani i doświadczeni instrumentaliści zagrają piękne, klasyczne utwory. Pierwszego dnia, 2 maja, o godz. 16:30 wystąpi duet Magdalena Miszewska-Zasadna (akordeon), jak i Aleksander Mozol (skrzypce) z Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego.

O godz. 17:00 na Przystani Toruń rozpocznie się Rodzinne malowanie flagi Polski kredą organizowane przez Fundację Lex Lupus. To familijne i patriotyczne wydarzenie ma charakter cykliczny. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadające na 2 maja święto.

Wieczorem, o godz. 20:00, na scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi wokalista, gitarzysta i kompozytor, Andrzej Rybiński. Znany jest z piosenek takich jak „Pocieszanka” oraz „Za każdą cenę”. Największą sławę przyniosła mu jednak główna nagroda za premierową piosenkę „Nie liczę godzin i lat” podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

3 maja (piątek)

Piątek, 3 maja, obchodzić będziemy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W związku z tym o godz. 12:00 na Rynku Staromiejskim odbędzie się Msza Św. pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Toruńskiej, a zaraz po niej uroczystość wojskowa. Tego dnia nie zabraknie także innych atrakcji, jak chociażby kolejnego dnia Majówki Rycerskiej w Centrum Kultury Zamku Krzyżackim czy inauguracji sezonu turystycznego na Wiśle „Regaty między mostami” oraz Forum Wiślane. Te ostatnie odbędą się w godzinach 13:00–19:00 w rejonie Przystani „Toruń” i Błoni Nadwiślańskich.

Podczas drugiego dnia cyklu „Muzyka poważna na leżakach”, od godz. 17:00 przy Krzywej Wieży, niecodziennych wrażeń dostarczy „Fluent Ensemble”. Duet w składzie Wojciech Psiuk oraz Przemysław Wojciechowski to oryginalne połączenie akordeonu i saksofonu, który zagra m.in. kompozycje słynnego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli.

W piątkowy wieczór, o godz. 20:00, na plenerowej scenie na Rynku Staromiejskim wystąpi Tomasz Kluz i zespół Bridge Band. To skład dynamicznych osobowości, który poprzez swój repertuar zabiera publiczność w świat muzycznej przygody. W repertuarze pojawią się kawałki takich zespołów jak: Queen, Perfect, Dżem, Kings of Leon, U2, Czesław Niemen, Sting, Toto, Whitesnake, Kombii czy Oddział Zamknięty.

4 maja (sobota)

Sobota, 4 maja będzie dobrą okazją, aby wybrać się na jedną z plenerowych, majówkowych atrakcji. Od 10:00 w CK Zamek Krzyżacki rozpocznie się kolejny dzień Jarmarku średniowiecznego. Od 11:00 natomiast na Rynku Staromiejskim odbędzie się Piknik majówkowy z wieloma łamigłówkami i zagadkami naukowymi dla najmłodszych. Od 12:00 natomiast na ul. Rydygiera 12 czekać będzie „Przystanek Pumptrack”.

Podczas trzeciego dnia cyklu „Muzyka poważna na leżakach”, przy Krzywej Wieży, o godz. 17:00 wystąpi kwartet smyczkowy „Virtuoso”. To oryginalny kwartet zbudowany na bogactwie doświadczeń i długoletniej współpracy. Zespół wystąpi w składzie Przemysław Nawrocki (I skrzypce), Michał Kwaśniak (II skrzypce), Karol Piechowiak (altówka) oraz Jan Przytuła (wiolonczela). To jednak nie koniec uczty dla melomanów – od godz. 18:00 na Rynku Staromiejskim, w ramach 26. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich PROBALTICA wystąpi Kaunas Big Band.

Przed scenę na Rynku Staromiejskim zapraszamy natomiast wszystkich miłośników folkowych brzmień. Od godz. 20:00 wystąpi tercet „Słowianki”. Usłyszymy piosenki takie jak „Czerwone korale”, „Bałkanica”, „Skrzydlate ręce”, „Prawy do lewego”.

5 maja (niedziela)

Ostatni dzień Majówki z pewnością upłynie pod hasłem muzyki. Pod Krzywą Wieżą, o godz. 15:00 wystąpi Kapela Non Grata, która zamknie nowy cykl koncertów „Muzyki poważnej na leżakach”. Podczas występu, widzowie usłyszą pieśni miłosne wywodzące się z tradycji muzyki średniowiecznej, renesansowej czy celtyckiej.

Równie ciekawą, muzyczną propozycją będzie recital fortepianowy „Moniuszko i jego Europa” o godz. 17:00 w Sali prób w CKK Jordanki.

Doskonałym zwieńczeniem toruńskiej Majówki będzie koncert artysty od lat związanego z Toruniem. Już o 20:00, na Rynku Staromiejskim, wystąpi Maciej Tacher. Jako wokalista i autor tekstów, Tacher eklektycznie oscyluje między indie popem a folk rockiem, sięgając czasem również po motywy jazzowe. Na koncercie towarzyszyć mu będzie wokalistka i wiolonczelistka Infinito Quartet Klaudia Marzec.

***

Więcej informacji o toruńskiej Majówce na stronie tak.torun.pl. Pełen harmonogram wydarzeń na stronie: torun.pl/majowka2019/

Organizatorami Toruńskiej Majówki są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

kliknij i powiększ plakat

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...