Dies Natalis Copernici 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dies Natalis Copernici 2022

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 lutego 2022
Autor: Natalia Przytarska
Baner wydarzenia Dies Natalis Copernici

19 lutego, jak co roku, w Toruniu świętujemy urodziny Mikołaja Kopernika – postaci dla Torunia niezwykle ważnej, która nie tylko na trwałe zapisała się w historii światowej nauki, ale jest też jednym z najwybitniejszych bohaterów polskiej historii.

Tegoroczna edycja Dies Natalis Copernici jest wyjątkowa, gdyż z jednej strony przygotowywane wydarzenie przypomni okrągłą, 500. rocznicę urodzin Kopernika, odwołując się do obchodów z roku 1973, z drugiej zaś zapowiada wydarzenia planowane na rok 2023, związane z 550. rocznicą urodzin wielkiego torunianina.

Muzeum Okręgowe zaprasza zatem w sobotę 19 lutego o godz. 16.00 do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego na wspólne świętowanie. Pierwszym prelegentem będzie dr hab. Adam Kola, dyrektor Centrum Doskonałości Interacting Minds, Societies, Environments UMK w Toruniu, który w swoich badaniach koncentruje się na problemie (re)konstrukcji tożsamości ponadnarodowych w postsocjalistycznych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Pamięć zbiorowa to w ostatnich czasach niezwykle ważna dziedzina badań humanistycznych, a postać Mikołaja Kopernika jest wyjątkowo wdzięcznym tematem dla zobrazowania problemu, jak w ostatnim stuleciu pamięć budowała naszą własną tożsamość. Podczas spotkania prof. Adam Kola opowie o obchodach rocznicowych sprzed pół wieku w kontekście lokalnej pamięci o globalnej postaci, jaką bez wątpienia jest Mikołaj Kopernik.

Gościnią muzealnego popołudnia będzie również Olga Drenda, pisarka, eseistka i tłumaczka, autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji oraz Wyroby. Pomysłowość wokół nas, za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. Obecnie prowadzi stronę poświęconą materialnym widmom epoki transformacji znanej jako duchologia.pl. Na stronie tej prezentuje świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi. Temat cieszy się jednak coraz większą popularnością w mediach społecznościowych.

Na spotkaniu pani Olga Drenda opowie o tym, że „w czasach PRL Mikołaj Kopernik stał się prawdziwym bohaterem kultury popularnej. Sprzyjały temu uroczyste obchody 500-lecia urodzin astronoma, przypadające na rok 1973, ale również potężnie oddziałujący na wyobraźnię podbój kosmosu. Do dzisiaj w polskich miastach – Toruniu, Fromborku, Olsztynie czy Braniewie – można znaleźć motywy przypominające ówczesne inicjatywy upamiętniające Kopernika. Udamy się na wycieczkę krajoznawczą śladami roku 1973, przypomnimy motywy kopernikowskie w sztuce nieprofesjonalnej i ludowej, w gadżetach, przedmiotach kolekcjonerskich, modzie i komiksie".

Ukoronowaniem wieczoru Dies Natalis Copernici  będzie krótki recital utworów z obszaru muzyki rozrywkowej lat 70. XX w. Pani Joanna Czajkowska, artystka i wokalistka na co dzień związana z Teatrem Muzycznym w Toruniu oraz akompaniujący jej na instrumentach klawiszowych Pan Bartek Staśkiewicz, zaprezentują program piosenek znanych i cenionych wykonawców. Usłyszymy utwory śpiewane przez ikony polskiej muzyki popularnej, m.in. 2 plus 1, Annę Jantar czy Zbigniewa Wodeckiego. Całość zamknie wykonanie kultowej piosenki Davida Bowiego Space Oddity.  

Dodatkowym elementem i smaczkiem tego wieczoru będzie, specjalnie przygotowana na to spotkanie, ekspozycja pt. M’73, czyli retro pokój z pamiątkami kopernikańskimi. Tak
o przygotowanej ekspozycji mówi Alicja Lubowicka z Domu Mikołaja Kopernika: „upragnione M w latach 70. to dla wielu mgliste wspomnienie lat młodości i wyczekanych początków bycia na swoim. W dzisiejszym myśleniu w odniesieniu do tych czasów dominuje poczucie politycznej szarości oraz pustych półek. Coraz silniej ten czas łączymy także z rozwojem rzemiosła i wzornictwa polskiego, a więc z półkami i tym co na nich właśnie. (…) Na prezentowanych wyrobach i gadżetach z epoki zobaczymy również Mikołaja Kopernika. To pokłosie 500. rocznicy urodzin astronoma, hucznie obchodzonej na całym świecie. Obecnie takie wyroby stanowią część zbiorów dokumentów życia społecznego i pamiątek w Domu Mikołaja Kopernika. Pamiątki obejmują około 1300 numerów inwentarzowych, zaś dokumenty życia społecznego ponad 2700. Spoglądając do wnętrza przygotowanej ekspozycji pokoju widzimy, że postać astronoma pojawiała się na rzeczach mały i dużych, użytkowych i dekoracyjnych. Wszechstronność godna człowieka renesansu!”

Święto Uniwersytetu

Spotkanie w Muzeum Okręgowym poprzedzą obchody Święta Uniwersytetu. Rozpoczną się o godz. 10:15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Od godz. 11:00 uroczystości kontynuowane będą w Auli UMK. W związku z sytuacją epidemiczną stacjonarnie będzie mogło uczestniczyć w nich tylko wąskie grono gości, wszyscy zainteresowani przebiegiem Święta będą mogli śledzić transmisję na stronach UMK TV.

Zapraszamy serdecznie do świętowania 549. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Wstęp wolny.


PROGRAM:

Muzeum Okręgowe, Ratusz Staromiejski:

  • 16:00 Muzyczne rozpoczęcie: Joanna Czajkowska i Bartek Staśkiewicz w piosence Marka Grechuty „Dni, których nie znamy” z albumu „Korowód” (1971)
  • 16.05 Przywitanie gości przez dyrektor muzeum Aleksandrę Mierzejewską
  • 16.15 Słowo wstępne Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego
  • 16.20 Joanna Czajkowska i Bartek Staśkiewicz w piosence Andrzeja Dąbrowskiego „Zielono mi” z albumu „Zielono Mi” (1970)
  • 16.25 Adam Kola „Obchody rocznicowe sprzed pół wieku: Kopernik globalny, pamięć lokalna” – prelekcja
  • 17.00 Olga Drenda „Wyroby kopernikańskie” – prelekcja
  • 17.30 Joanna Czajkowska i Bartek Staśkiewicz „Piosenki 70-tych lat” – recital
  • 18:00 Przekazanie darów kopernikańskich dla Muzeum Okręgowego w Toruniu, Janina Mazurkiewicz
  • 18:15 „M’73, czyli retro pokój z pamiątkami kopernikańskimi” – ekspozycja zbiorów
  • 18:30 Przewidywany koniec spotkania

Program Dies Natalis Copernici 2022

Kliknij w obrazek, aby powiększyć program

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Turystycznym tramwajem na majówkę
    Miasto, MZK
    Z okazji majówki Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotował niespodziankę dla miłośników klimatów retro – bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. 1, 2 i 3 maja 2024 r. nasz tramwaj kursował będzie na trasie al. Solidarności – pętla Heweliusza.
  • 30 lat Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza
    Miasto
    Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.