Dies Natalis Copernici 2022 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dies Natalis Copernici 2022

Kultura, Miasto
Data publikacji: 11 lutego 2022
Autor: Natalia Przytarska
Baner wydarzenia Dies Natalis Copernici

19 lutego, jak co roku, w Toruniu świętujemy urodziny Mikołaja Kopernika – postaci dla Torunia niezwykle ważnej, która nie tylko na trwałe zapisała się w historii światowej nauki, ale jest też jednym z najwybitniejszych bohaterów polskiej historii.

Tegoroczna edycja Dies Natalis Copernici jest wyjątkowa, gdyż z jednej strony przygotowywane wydarzenie przypomni okrągłą, 500. rocznicę urodzin Kopernika, odwołując się do obchodów z roku 1973, z drugiej zaś zapowiada wydarzenia planowane na rok 2023, związane z 550. rocznicą urodzin wielkiego torunianina.

Muzeum Okręgowe zaprasza zatem w sobotę 19 lutego o godz. 16.00 do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego na wspólne świętowanie. Pierwszym prelegentem będzie dr hab. Adam Kola, dyrektor Centrum Doskonałości Interacting Minds, Societies, Environments UMK w Toruniu, który w swoich badaniach koncentruje się na problemie (re)konstrukcji tożsamości ponadnarodowych w postsocjalistycznych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Pamięć zbiorowa to w ostatnich czasach niezwykle ważna dziedzina badań humanistycznych, a postać Mikołaja Kopernika jest wyjątkowo wdzięcznym tematem dla zobrazowania problemu, jak w ostatnim stuleciu pamięć budowała naszą własną tożsamość. Podczas spotkania prof. Adam Kola opowie o obchodach rocznicowych sprzed pół wieku w kontekście lokalnej pamięci o globalnej postaci, jaką bez wątpienia jest Mikołaj Kopernik.

Gościnią muzealnego popołudnia będzie również Olga Drenda, pisarka, eseistka i tłumaczka, autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji oraz Wyroby. Pomysłowość wokół nas, za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej. Obecnie prowadzi stronę poświęconą materialnym widmom epoki transformacji znanej jako duchologia.pl. Na stronie tej prezentuje świeże spojrzenie na zjawiska, które jedni chcieliby wyrugować z naszej przestrzeni publicznej, a inni uważają za niegodne uwagi. Temat cieszy się jednak coraz większą popularnością w mediach społecznościowych.

Na spotkaniu pani Olga Drenda opowie o tym, że „w czasach PRL Mikołaj Kopernik stał się prawdziwym bohaterem kultury popularnej. Sprzyjały temu uroczyste obchody 500-lecia urodzin astronoma, przypadające na rok 1973, ale również potężnie oddziałujący na wyobraźnię podbój kosmosu. Do dzisiaj w polskich miastach – Toruniu, Fromborku, Olsztynie czy Braniewie – można znaleźć motywy przypominające ówczesne inicjatywy upamiętniające Kopernika. Udamy się na wycieczkę krajoznawczą śladami roku 1973, przypomnimy motywy kopernikowskie w sztuce nieprofesjonalnej i ludowej, w gadżetach, przedmiotach kolekcjonerskich, modzie i komiksie".

Ukoronowaniem wieczoru Dies Natalis Copernici  będzie krótki recital utworów z obszaru muzyki rozrywkowej lat 70. XX w. Pani Joanna Czajkowska, artystka i wokalistka na co dzień związana z Teatrem Muzycznym w Toruniu oraz akompaniujący jej na instrumentach klawiszowych Pan Bartek Staśkiewicz, zaprezentują program piosenek znanych i cenionych wykonawców. Usłyszymy utwory śpiewane przez ikony polskiej muzyki popularnej, m.in. 2 plus 1, Annę Jantar czy Zbigniewa Wodeckiego. Całość zamknie wykonanie kultowej piosenki Davida Bowiego Space Oddity.  

Dodatkowym elementem i smaczkiem tego wieczoru będzie, specjalnie przygotowana na to spotkanie, ekspozycja pt. M’73, czyli retro pokój z pamiątkami kopernikańskimi. Tak
o przygotowanej ekspozycji mówi Alicja Lubowicka z Domu Mikołaja Kopernika: „upragnione M w latach 70. to dla wielu mgliste wspomnienie lat młodości i wyczekanych początków bycia na swoim. W dzisiejszym myśleniu w odniesieniu do tych czasów dominuje poczucie politycznej szarości oraz pustych półek. Coraz silniej ten czas łączymy także z rozwojem rzemiosła i wzornictwa polskiego, a więc z półkami i tym co na nich właśnie. (…) Na prezentowanych wyrobach i gadżetach z epoki zobaczymy również Mikołaja Kopernika. To pokłosie 500. rocznicy urodzin astronoma, hucznie obchodzonej na całym świecie. Obecnie takie wyroby stanowią część zbiorów dokumentów życia społecznego i pamiątek w Domu Mikołaja Kopernika. Pamiątki obejmują około 1300 numerów inwentarzowych, zaś dokumenty życia społecznego ponad 2700. Spoglądając do wnętrza przygotowanej ekspozycji pokoju widzimy, że postać astronoma pojawiała się na rzeczach mały i dużych, użytkowych i dekoracyjnych. Wszechstronność godna człowieka renesansu!”

Święto Uniwersytetu

Spotkanie w Muzeum Okręgowym poprzedzą obchody Święta Uniwersytetu. Rozpoczną się o godz. 10:15 złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Od godz. 11:00 uroczystości kontynuowane będą w Auli UMK. W związku z sytuacją epidemiczną stacjonarnie będzie mogło uczestniczyć w nich tylko wąskie grono gości, wszyscy zainteresowani przebiegiem Święta będą mogli śledzić transmisję na stronach UMK TV.

Zapraszamy serdecznie do świętowania 549. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Wstęp wolny.


PROGRAM:

Muzeum Okręgowe, Ratusz Staromiejski:

 • 16:00 Muzyczne rozpoczęcie: Joanna Czajkowska i Bartek Staśkiewicz w piosence Marka Grechuty „Dni, których nie znamy” z albumu „Korowód” (1971)
 • 16.05 Przywitanie gości przez dyrektor muzeum Aleksandrę Mierzejewską
 • 16.15 Słowo wstępne Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego
 • 16.20 Joanna Czajkowska i Bartek Staśkiewicz w piosence Andrzeja Dąbrowskiego „Zielono mi” z albumu „Zielono Mi” (1970)
 • 16.25 Adam Kola „Obchody rocznicowe sprzed pół wieku: Kopernik globalny, pamięć lokalna” – prelekcja
 • 17.00 Olga Drenda „Wyroby kopernikańskie” – prelekcja
 • 17.30 Joanna Czajkowska i Bartek Staśkiewicz „Piosenki 70-tych lat” – recital
 • 18:00 Przekazanie darów kopernikańskich dla Muzeum Okręgowego w Toruniu, Janina Mazurkiewicz
 • 18:15 „M’73, czyli retro pokój z pamiątkami kopernikańskimi” – ekspozycja zbiorów
 • 18:30 Przewidywany koniec spotkania

Program Dies Natalis Copernici 2022

Kliknij w obrazek, aby powiększyć program

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.