Cykl Sztuka Świata – edycja III. Wystawa pt. Helmut Newton: „I like strong women…” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Cykl Sztuka Świata – edycja III. Wystawa pt. Helmut Newton: „I like strong women…”

Tytuł projektu:
Cykl Sztuka Świata – edycja III. Wystawa pt. Helmut Newton: „I like strong women…”

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury"
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2020

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 709 676,03 brutto
Kwota dofinansowania: 330 532,10 zł netto
Wkład własny: 48 611,83 zł brutto
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład finansowy sektora prywatnego, środki własne

Realizator:
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu

Termin realizacji:
1.04.2020 r. - 31.12.2020 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowiło zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2020”. W dniu 4.11.2020 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 43/1857/20 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2020”.

Celem projektu był rozwój regionalnej oferty kulturalnej poprzez zrealizowanie wysokiej jakości wydarzenia z obszaru sztuk wizualnych, o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, posiadającego jednocześnie znaczący wpływ na zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

Realizacja projektu zakładała organizację trzeciej edycji cyklicznych wystaw i działań artystycznych, prezentujących dokonania sztuki europejskiej i światowej, pod wspólnym tytułem „Sztuka Świata”. Ideą cyklu jest przedstawienie jak najszerszego obrazu najwybitniejszych realizacji i dokonań, jakie powstały poza polską przestrzenią artystyczną, co poza walorami edukacyjnymi i poznawczymi, ożywić ma również dyskusję wokół polskiej sztuki współczesnej w kontekście jej światowych dokonań. W związku z tym, cyklicznie pokazywane są wybitne dzieła z zakresu m.in. malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i innych form przestrzennych, jak również te oparte na nowych technologiach, włączając w to fotografię, film i dyscypliny multimedialne. Dodatkowym celem działania jest prezentacja zbiorów kolekcjonerów światowych, które tworzą kontekst porównawczy dla regionalnej kolekcji sztuki współczesnej, stanowiącej zasoby CSW.

Wystawa zaprezentowana w 2020 roku skupiła się na dorobku twórczym Helmuta Newtona (1920-2004), jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Jego fotografie, z początku dokumentujące modę, z czasem stały się dziełami sztuki. Udowodniła to retrospektywa jego prac, zorganizowana w ramach projektu. Wystawa została podzielona tematycznie, prezentując łącznie około 200 zdjęć, podzielonych na kilka kategorii, z uwzględnieniem: mody (m.in. zdjęcia modelek wykonywane dla rozmaitych edycji magazynu Vogue), aktów i portretów – wszystkich konwencji, w których tworzył Newton, stanowiąc reprezentację stylu, który na lata stał się jego wyznacznikiem.

W prezentowanych publiczności portretach Newtona zawarto ironię wymierzoną w idealnie wykreowane wizerunki ze świata highlife’owych magazynów, od fascynujących, ujmujących w jakiś tragiczny sposób upływ czasu zdjęć wybitnych postaci związanych z filmem (Leni Riefenstahl, Billy Wilder), przez dyktatorów wyznaczających trendy w świecie mody (Karl Lagerfeld, Yves Saint-Laurent), po celebrytów ówczesnej epoki (Paloma Picasso).

Część wystawiennicza uzupełniona została o szereg wydarzeń towarzyszących (wirtualne oprowadzania, wykłady, spotkania, warsztaty), aktywizujących publiczność, zapraszając ją do współdziałania, co świadczy o interdyscyplinarności projektu, który wnosi do regionalnej oferty kulturalnej nową jakość.

Osiągnięte rezultaty:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.