Cykl Sztuka Świata – edycja III. Wystawa pt. Helmut Newton: „I like strong women…” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Cykl Sztuka Świata – edycja III. Wystawa pt. Helmut Newton: „I like strong women…”

Tytuł projektu:
Cykl Sztuka Świata – edycja III. Wystawa pt. Helmut Newton: „I like strong women…”

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury"
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2020

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 709 676,03 brutto
Kwota dofinansowania: 330 532,10 zł netto
Wkład własny: 48 611,83 zł brutto
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład finansowy sektora prywatnego, środki własne

Realizator:
Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu

Termin realizacji:
1.04.2020 r. - 31.12.2020 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowiło zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2020”. W dniu 4.11.2020 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 43/1857/20 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2020”.

Celem projektu był rozwój regionalnej oferty kulturalnej poprzez zrealizowanie wysokiej jakości wydarzenia z obszaru sztuk wizualnych, o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, posiadającego jednocześnie znaczący wpływ na zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

Realizacja projektu zakładała organizację trzeciej edycji cyklicznych wystaw i działań artystycznych, prezentujących dokonania sztuki europejskiej i światowej, pod wspólnym tytułem „Sztuka Świata”. Ideą cyklu jest przedstawienie jak najszerszego obrazu najwybitniejszych realizacji i dokonań, jakie powstały poza polską przestrzenią artystyczną, co poza walorami edukacyjnymi i poznawczymi, ożywić ma również dyskusję wokół polskiej sztuki współczesnej w kontekście jej światowych dokonań. W związku z tym, cyklicznie pokazywane są wybitne dzieła z zakresu m.in. malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby i innych form przestrzennych, jak również te oparte na nowych technologiach, włączając w to fotografię, film i dyscypliny multimedialne. Dodatkowym celem działania jest prezentacja zbiorów kolekcjonerów światowych, które tworzą kontekst porównawczy dla regionalnej kolekcji sztuki współczesnej, stanowiącej zasoby CSW.

Wystawa zaprezentowana w 2020 roku skupiła się na dorobku twórczym Helmuta Newtona (1920-2004), jednego z najważniejszych fotografów XX wieku. Jego fotografie, z początku dokumentujące modę, z czasem stały się dziełami sztuki. Udowodniła to retrospektywa jego prac, zorganizowana w ramach projektu. Wystawa została podzielona tematycznie, prezentując łącznie około 200 zdjęć, podzielonych na kilka kategorii, z uwzględnieniem: mody (m.in. zdjęcia modelek wykonywane dla rozmaitych edycji magazynu Vogue), aktów i portretów – wszystkich konwencji, w których tworzył Newton, stanowiąc reprezentację stylu, który na lata stał się jego wyznacznikiem.

W prezentowanych publiczności portretach Newtona zawarto ironię wymierzoną w idealnie wykreowane wizerunki ze świata highlife’owych magazynów, od fascynujących, ujmujących w jakiś tragiczny sposób upływ czasu zdjęć wybitnych postaci związanych z filmem (Leni Riefenstahl, Billy Wilder), przez dyktatorów wyznaczających trendy w świecie mody (Karl Lagerfeld, Yves Saint-Laurent), po celebrytów ówczesnej epoki (Paloma Picasso).

Część wystawiennicza uzupełniona została o szereg wydarzeń towarzyszących (wirtualne oprowadzania, wykłady, spotkania, warsztaty), aktywizujących publiczność, zapraszając ją do współdziałania, co świadczy o interdyscyplinarności projektu, który wnosi do regionalnej oferty kulturalnej nową jakość.

Osiągnięte rezultaty:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.