www.torun.pl

Cykl Sztuka Świata – edycja II

Tytuł projektu:
Cykl Sztuka Świata – edycja II. Wystawa „Echa twórczości dawnych mistrzów w sztukach plastycznych i filmie współczesnym. Peter Greenaway i inni”

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2019

Realizator:
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 892 950 zł
Kwota dofinansowania: 348 900 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego

Termin realizacji:
1.01.2019 r. – 31.12.2019 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”. W dniu 25.10.2019 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 41/1858/19 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”.

Celem projektu jest rozwój regionalnej oferty kulturalnej o znaczeniu krajowym i międzynarodowym poprzez zrealizowanie wysokiej jakości imprezy kulturalnej w obszarze sztuk wizualnych, która wpłynie na zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego. Projekt dotyczy organizacji drugiej edycji cyklu wystaw i działań artystycznych prezentujących dokonania sztuki europejskiej i światowej pod wspólnym tytułem „Sztuka Świata”. Ideą cyklu jest zaprezentowanie możliwie jak najszerszego obrazu najwybitniejszych realizacji artystycznych, jakie powstały poza polską przestrzenią artystyczną.

W ramach projektu przygotowano wystawę twórczości wybitnego reżysera, malarza i artysty sztuk wizualnych - Petera Greenawaya, która jest dostępna w okresie od 10 listopada 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. W ramach wystawy zaprezentowano multimedialną instalację jego autorstwa z tekstami i rzeźbami, przy współpracy z Saskią Boddeke i z muzyką Luki D'Alberto. Całość stanowi interpretację motywu Czterech Jeźdźców Apokalipsy, będącą artystyczną diagnozą współczesności i manifestem praw człowieka. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszy wystawa jego obrazów, rysunków i tekstów oraz kilku projekcji, dopełnionych tekstem, stanowiących subiektywne spojrzenie na wizualno-literacką kreatywność Petera Greenawaya, mającą różne znaczenia, zarówno dla jego działalności jako artysty, ale też dla niego, jako obserwatora ludzkiego ciała i śmiertelności.

W ramach projektu zorganizowano także przegląd filmów Petera Greenawaya oraz innych twórców europejskich inspirujących się w swojej filmowej twórczości malarstwem. Pokazom filmowym towarzyszyły spotkania z ich twórcami. Wystawa Petera Greenawaya w połączeniu z przeglądem filmowym stworzyła wyjątkowe w skali kraju wydarzenie, łączące refleksję nad kondycją współczesności oraz kulturowym dziedzictwem Europy.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Dane kontaktowe realizatora:
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13, 87-100 Toruń
tel. 56 610 97 00
e-mail: info@csw.torun.pl

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.