www.torun.pl

Cykl Sztuka Świata – edycja II

Tytuł projektu:
Cykl Sztuka Świata – edycja II. Wystawa „Echa twórczości dawnych mistrzów w sztukach plastycznych i filmie współczesnym. Peter Greenaway i inni”

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2019

Realizator:
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 892 950 zł
Kwota dofinansowania: 348 900 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego

Termin realizacji:
1.01.2019 r. – 31.12.2019 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowiło zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”. W dniu 25.10.2019 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 41/1858/19 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”.

Celem projektu był rozwój regionalnej oferty kulturalnej o znaczeniu krajowym i międzynarodowym poprzez zrealizowanie wysokiej jakości imprezy kulturalnej w obszarze sztuk wizualnych, która wpłynie na zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego. Projekt dotyczył organizacji drugiej edycji cyklu wystaw i działań artystycznych prezentujących dokonania sztuki europejskiej i światowej pod wspólnym tytułem „Sztuka Świata”. Ideą cyklu było zaprezentowanie możliwie jak najszerszego obrazu najwybitniejszych realizacji artystycznych, jakie powstały poza polską przestrzenią artystyczną.

W ramach projektu przygotowano wystawę twórczości wybitnego reżysera, malarza i artysty sztuk wizualnych - Petera Greenawaya. W ramach wystawy zaprezentowano multimedialną instalację jego autorstwa z tekstami i rzeźbami, przy współpracy z Saskią Boddeke i z muzyką Luki D'Alberto. Całość stanowiło interpretację motywu Czterech Jeźdźców Apokalipsy, będącą artystyczną diagnozą współczesności i manifestem praw człowieka. Dodatkowo wydarzeniu towarzyszyła wystawa jego obrazów, rysunków i tekstów oraz kilku projekcji, dopełnionych tekstem, stanowiących subiektywne spojrzenie na wizualno-literacką kreatywność Petera Greenawaya, mającą różne znaczenia, zarówno dla jego działalności jako artysty, ale też dla niego, jako obserwatora ludzkiego ciała i śmiertelności.

W ramach projektu zorganizowano także przegląd filmów Petera Greenawaya oraz innych twórców europejskich inspirujących się w swojej filmowej twórczości malarstwem. Pokazom filmowym towarzyszyły spotkania z ich twórcami. Wystawa Petera Greenawaya w połączeniu z przeglądem filmowym stworzyła wyjątkowe w skali kraju wydarzenie, łączące refleksję nad kondycją współczesności oraz kulturowym dziedzictwem Europy.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Dane kontaktowe realizatora:
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
ul. Wały gen. Sikorskiego 13, 87-100 Toruń
tel. 56 610 97 00
e-mail: info@csw.torun.pl

Projekt zakończony pod względem rzeczowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.