www.torun.pl

Budowa hali idzie pełną parą

Zgodnie z planem postępują prace na budowie toruńskiej hali widowisko-sportowej. Inwestycji sprzyja łagodna zima. Robotnicy montują już prefabrykowane elementy trybun. Równolegle trwają przygotowania do przebudowy ulicy Bema, która docelowo będzie dwujezdniowa o dwóch pasach ruchu.

Budowa hali - koniec stycznia 2012 roku

- Prace na budowie hali postępują zgodnie z harmonogramem - mówi Jarosław Więckowski, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki. - Obecnie kontynuowana jest budowa ścian, słupów, stropów i podciągów nadziemia hali oraz schodów zewnętrznych. Rozpoczęto też montaż dźwigarów i elementów prefabrykowanych trybun. Równolegle prowadzone są prace instalacyjne zewnętrzne: elektryczne, wodno-kanalizacyjne i gazowe. Wykonane też zostały stropy, belki, podciągi i izolacje części parkingowej - wylicza.

 

Przy hali powstaje parking podziemny i naziemny na ponad 660 miejsc

Hala będzie częścią kompleksu sportowego MOSiR. Zgodnie z założeniami została zaprojektowana jako obiekt wielofunkcyjny - będzie służyła celom sportowym: zawodom, meczom, imprezom lekkoatletycznym i treningom, ale też organizacji różnego typu widowisk i imprez kulturalnych. Obiekt pomieści od 5192 widzów (na trybunach stałych) do 6248 (dzięki trybunom rozsuwanym). Kompleks zaprojektowany został bez barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych. Według projektu budynek ma formę masywnego prostopadłościanu, podciętego od dołu, co sprawi wrażenie unoszenia się nad ziemią. Parter będzie prawie całkowicie przeszklony. Fasada będzie szczególnie efektowna w nocy, ponieważ  oświetli ją system energooszczędnego oświetlenia punktowego LED.

Arena lekkoatletyczna w hali głównej będzie wyposażona w:

 • 6-torową bieżnię okrężną o dystansie 200 m o szerokości toru 1m

 • 8-torową bieżnię prostą do biegów sprinterskich o szer. toru 1,22 m

 • rozbieżnie do skoków w dal, trójskoku, skoku o tyczce i skoku wzwyż
  rzutnię do pchnięcia kulą

Po zabezpieczeniu nawierzchni arena będzie mogła też służyć jako boisko wielofunkcyjne lub miejsce organizacji imprez widowiskowych i targowych. Oprócz areny głównej w hali planowane są również dodatkowe funkcje o charakterze sportowym: sala treningowa o wymiarach boiska do piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki i tenisa wraz ze ścianką wspinaczkową o wymiarach 29,86 m x 14 m wysokości, sala sztuk walk, siłownia, sala treningowa, szatnie i sanitariaty, dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych, ambulatorium, gabinet antydopingowy i gabinety odnowy biologicznej.
W hali zaprojektowano także zaplecze administracyjne-hotelowe oraz funkcje komercyjne - restaurację, kręgielnię (bowling) i ośrodek odnowy biologicznej (rehabilitacji i kinezy terapii).

 Hala ma być gotowa w grudniu br.

Obiekt  ma być gotowy w grudniu 2012 roku.  Buduje go konsorcjum firm Hydrobudowa Polska S.A. i PBG S.A. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania. Koszt budowy wynosi 121.793.370 zł brutto. Inwestorem jest Gmina Miasta Toruń. Budowa jest wspierana z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego - do tej pory miasto otrzymało 6,8 mln zł.

W sąsiedztwie hali trwają przygotowania do przebudowy ulicy Bema, która docelowo będzie dwujezdniowa, o dwóch pasach ruchu, z pasami włączania i wyłączania się z ruchu. Powstaną też chodniki i ścieżka rowerowa. Aktualnie trwa wycinka drzew i uprzątanie terenu pod drugi pas ruchu. Zgodnie z planem Bema będzie gotowa wiosną 2013 roku.


[23.01.2012]

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto
  W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • W sobotę 21 września 2019 r. o godz. 18:00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie jubileuszowe z okazji 30-lecia partnerstwa Toruń – Hameenlinna oraz 10-lecia Toruń – Novomesto.
 • W Toruniu 20 września 2019 r. rozpoczęło się VII Krajowe Spotkanie Reumatologiczne. Wydarzenie potrwa dwa dni.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • Podczas 21. edycja mistrzostw Europy w lekkiej atletyce masters aż trzy krążki w konkurencjach rzutowych wywalczył torunianin Wacław Krankowski.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • W dniach 18-20 września 2019 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbywa się 22. Konferencja Opieki Długoterminowej. W Toruniu debatuje 1000 dyrektorów europejskich domów pomocy społecznej oraz profesjonalistów z zakresu opieki długoterminowej.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.