Artus Festival 2019 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Artus Festival 2019

Tytuł projektu:
Artus Festival 2019
 
Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2019

Realizator:
Centrum Kultury Dwór Artusa

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 205 324,44 zł
Kwota dofinansowania: 51 200 zł
Źródła finansowania Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, wkład sektora prywatnego

Termin realizacji:
8.10.2019 r. - 28.11.2019 r.
 
Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”. W dniu 25.10.2019 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął uchwałę nr 41/1858/19 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego pn. „Kujawsko-Pomorskie - rozwój poprzez kulturę 2019”.
 
Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego, poprzez organizację imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura.
 
Podczas Artus Festival 2019 odbyło się kilkadziesiąt imprez festiwalowych: koncerty, wystawy, warsztaty i spotkania autorskie.

Festival rozpoczął wernisaż konkursu „Kujawsko-Pomorskie Press Foto”. Wydarzenie było doskonałą okazją do zapoznania się z fotografią reporterską z regionu, która zyskała uznanie w konkursie skierowanym do fotoreporterów z naszego województwa. Artyści rywalizowali w 4 kategoriach (Życie codzienne, Kultura i sztuka, Sport i Wydarzenia). Fotografie prezentowane były w Dworze Artusa oraz na Rynku Staromiejskim.

Odbyły się koncerty z udziałem następujących artystów: Wojtek Mazolewski Quintet z projektem inspirowanym twórczością Krzysztofa Komedy, zespół Mitch & Mitch, Sóley, zespół Sorry Boys, Piotr Bukartyk i zespół Ajagore, Agata Karczewska oraz Aleksander Dębicz. Zaprezentowano również spektakl teatralny „Kwartet” w gwiazdorskiej obsadzie: Jan Peszek, Mikołaj Grabowski, Andrzej Grabowski i Jan Frycz.

Zrealizowano także spotkania autorskie z Jackiem Braciakiem, Katarzyną Pakosińską, Romą Gosiorowską oraz Tomaszem Sekielskim.

Jeden z weekendów festiwalowych odbył się pod hasłem koncertów showcase’owych, których ideą jest prezentacja artystów mniej znanych, dopiero rozpoczynających swoją karierę. W tej formule została zaprezentowana kultura krajów Regionu Morza Bałtyckiego, ponieważ odbyły się 4 koncerty, podczas których indie rockowe formacje z Polski, Łotwy, Islandii i Finlandii stworzyły niezwykły miks muzycznych wpływów, pokazując najnowsze trendy współczesnej sceny muzycznej.

Dodatkowo w ramach festiwalu zrealizowano kreatywne warsztaty muzyczne przeznaczone dla najmłodszych uczestników kultury ART-LAB. W ich trakcie dzieci poprzez nietypowe zabawy oraz wykorzystanie nowych technologii przyswajały trudne pojęcia z zakresu historii muzyki, mogły poznać charakterystykę zawodu DJ-a oraz dzięki nowoczesnej technologii grać na owocach.
 
Realizacja imprezy przyczyniła się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury,
- zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Centrum Kultury Dwór Artusa

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Konsekracja kościoła odbyła się w niedzielę 28 maja 2023 r. Ceremonii przewodniczył biskup Wiesław Śmigiel. W uroczystości wziął udział prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  Zgodnie z tradycją początek czerwca to w naszym regionie czas świętowania. Już 3 czerwca 2023 r. rozpoczyna się kolejne Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.