B0525 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

B0525

Budżet obywatelski w Toruniu na 2021 r. - informacje o projekcie:

  

Rodzaj zadania: 
Bydgoskie
Numer projektu: 
B0525
Tytuł projektu: 
Motyla noga. Budki dla motyli na Bydgoskim Przedmieściu
Lokalizacja: 
40 punktów na terenie Okręgu nr 13 - Bydgoskie zaznaczonych orientacyjnie na załączonej mapie: 10 punktów na terenie Parku Miejskiego i Martówki, 3 punkty przy Rudelce, 1 punkt na skwerze przy SP nr 7, 1 punkt przy Górach Piekarskich, 3 punkty na skwerze przy Przedszkolu nr 17, 2 punkty na skwerze przy ul. Łukasiewicza naprzeciwko pawilonu handlowego, 3 punkty na terenie zielonym k. orlika przy Reja. 2 punkty wokół skrzyżowania ul Tujakowskiego i Mickiewicza, 1 punkt na skwerze przy Olimpijczyku, 1 punkt na skwerze przy rogu ul Słowackiego i Matejki, 2 punkty na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Matejki, 1 punkt na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Klonowica, 5 punktów w Dolinie Marzeń, 5 punktów przy ul. Bydgoskiej od strony zabudowy.
Opis projektu: 
Zawsze zachwyca nas widok pięknych motyli. Owady te nie tylko ozdabiają nasz krajobraz swoimi pięknymi, kolorowymi skrzydłami, ale podobnie jak pszczoły pełnią ważną rolę w zapylaniu kwiatów. Niestety ich populacja według szacunków spadła w ciągu ostatnich 50 lat o nawet 80%. Aby zatrzymać ten niekorzystny trend, potrzebne są odpowiednie działania. Najprostszym i najtańszym sposobem są budki dla motyli, w których owady mogą składać jaj i bezpiecznie przezimować. Budkom powinny towarzyszyć rabaty, na których znaleźć powinny się rośliny żywicielskie dla gąsienic motyli oraz rośliny nektarodajne dla dorosłych motyli. Nasz projekt przewiduje umieszczenie w różnych miejscach Bydgoskiego Przedmieścia i Bielan 40 takich punktów. Na środku okrągłej rabaty na drewnianej nóżce umieszczona zostanie budka dla motyla, a wokół niej zasadzone zostaną różne byliny i krzewy. W ten sposób upiększymy nasze osiedle pięknymi, kolorowymi kwiatami i jeszcze bardziej kolorowymi motylami, które przy okazji odegrają niezwykle cenną rolę przy zapylaniu kwiatów.
Budżet na rok: 
2021
Wycena wstępna UMT: 
40000 zł

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.