B0525 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

B0525

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Budżet obywatelski w Toruniu na 2021 r. - informacje o projekcie:

  

Rodzaj zadania: 
Bydgoskie
Numer projektu: 
B0525
Tytuł projektu: 
Motyla noga. Budki dla motyli na Bydgoskim Przedmieściu
Lokalizacja: 
40 punktów na terenie Okręgu nr 13 - Bydgoskie zaznaczonych orientacyjnie na załączonej mapie: 10 punktów na terenie Parku Miejskiego i Martówki, 3 punkty przy Rudelce, 1 punkt na skwerze przy SP nr 7, 1 punkt przy Górach Piekarskich, 3 punkty na skwerze przy Przedszkolu nr 17, 2 punkty na skwerze przy ul. Łukasiewicza naprzeciwko pawilonu handlowego, 3 punkty na terenie zielonym k. orlika przy Reja. 2 punkty wokół skrzyżowania ul Tujakowskiego i Mickiewicza, 1 punkt na skwerze przy Olimpijczyku, 1 punkt na skwerze przy rogu ul Słowackiego i Matejki, 2 punkty na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Matejki, 1 punkt na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Klonowica, 5 punktów w Dolinie Marzeń, 5 punktów przy ul. Bydgoskiej od strony zabudowy.
Opis projektu: 
Zawsze zachwyca nas widok pięknych motyli. Owady te nie tylko ozdabiają nasz krajobraz swoimi pięknymi, kolorowymi skrzydłami, ale podobnie jak pszczoły pełnią ważną rolę w zapylaniu kwiatów. Niestety ich populacja według szacunków spadła w ciągu ostatnich 50 lat o nawet 80%. Aby zatrzymać ten niekorzystny trend, potrzebne są odpowiednie działania. Najprostszym i najtańszym sposobem są budki dla motyli, w których owady mogą składać jaj i bezpiecznie przezimować. Budkom powinny towarzyszyć rabaty, na których znaleźć powinny się rośliny żywicielskie dla gąsienic motyli oraz rośliny nektarodajne dla dorosłych motyli. Nasz projekt przewiduje umieszczenie w różnych miejscach Bydgoskiego Przedmieścia i Bielan 40 takich punktów. Na środku okrągłej rabaty na drewnianej nóżce umieszczona zostanie budka dla motyla, a wokół niej zasadzone zostaną różne byliny i krzewy. W ten sposób upiększymy nasze osiedle pięknymi, kolorowymi kwiatami i jeszcze bardziej kolorowymi motylami, które przy okazji odegrają niezwykle cenną rolę przy zapylaniu kwiatów.
Budżet na rok: 
2021
Wycena wstępna UMT: 
40000 zł

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...