8. Festiwal Sztuki Faktu | www.torun.pl

8. Festiwal Sztuki Faktu | www.torun.pl

Data wydarzenia
-
baner festiwalu
Opis wydarzenia: 

Przeniesiony z wiosny z powodu pandemii 8. Festiwal Sztuki Faktu odbędzie się w Toruniu 29-30 września . Impreza będzie miała hybrydową formę – część wydarzeń odbędzie się online, pozostałe będą zamkniętymi pokazami dla szkół.

8. Festiwal Sztuki Faktu jak co roku poświęcony będzie gatunkom sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Przebiegać będzie pod hasłem „Drogi wolności, ścieżki pamięci”. Ostatnie wydarzenia – zarówno pandemia COVID-19, jak i polityczne protesty na Białorusi wskazują, że wolność to wartość, która raz dana, może w każdej chwili zostać utracona. Zarówno współczesne wydarzenia, takie jak protesty na tle politycznym czy dzieje polskiej walki o niepodległość pokazują, jak różne oblicza może mieć droga do wolności.

Z siedziby Radia Sfera 29 września zostaną nadane trzy rozmowy w formacie live:

 • 14:30 spotkanie z Anną Kwiatkowską (TVP Historia) - Jak wyglądała polska droga do wolności? Jak widziały ją kamery? Spotkanie skupi się na wydarzeniach grudnia 1970 r. i stycznia 1980 r. przez pryzmat filmów dokumentalnych TVP
 • 15:00 spotkanie z Miłoszem Dobrzyńskim i Jakubem Biernatem (TV Biełsat) - Jak wygląda obecna sytuacja na Białorusi? Jak w kontekście ostatnich wydarzeń pracują lokalni reporterzy? Rąbka tajemnicy uchylą reporterzy TV Biełsat.
 • 15:30 spotkanie z Moniką Sieradzką (Deutsche Welle) - W ramach dyskusji o dokumencie „Zrabowane i zniemczone” pochylimy się nad historiami polskich dzieci porywanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców.

Widzów festiwalu, zamiast do sal kinowych, organizatorzy zapraszają do odwiedzenia specjalnego serwisu www, w ramach którego na czas wydarzenia udostępnione zostaną filmy dokumentalne i reporterskie według selekcji partnerów festiwalowych.
W programie m.in.:

 • dokumenty o COVID-19 zrealizowane przez reporterów programu „Interwencja” Telewizji Polsat
 • „Zrabowane i zniemczone” (2020) – dokument w reżyserii Elisabeth Lehmann i Moniki Sieradzkiej (Deutsche Welle) o tragicznych losach polskich dzieci porywanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej i zniemczanych
 • Reportaże dokumentujące protesty i obecną sytuację polityczną na Białorusi („Wszystko dopiero się zaczyna”, „Mury” (2020))

Ważnym aspektem festiwalu jest edukacja. Przy współpracy z niektórymi toruńskimi szkołami, przeprowadzony zostanie zamknięty cykl warsztatów dla licealistów.

Do współpracy przy Festiwalu zostały zaproszone TVP Historia, Biełsat TV, TVP Kultura, Telewizja Polsat i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

Aby poznać szczegóły, zajrzyj na stronę www festiwalu

Data: 
29.09.2020 00:00 — 30.09.2020 22:00
Miejsce: 
online
Kategoria wydarzenia: 
Festiwal
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.