www.torun.pl

22 września - Dzień bez Samochodu

Zostaw samochód w garażu, wsiadaj na rower, jedź autobusem, tramwajem lub idź piechotą!

Jak co roku Toruń włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym akcji jest tradycyjnie "Europejski Dzień Bez Samochodu, który przypada 22 września. Urząd Miasta wraz z współorganizatorami zapraszają na przygotowane z okazji tego święta festyn i przedstawienie w Baju Pomorskim.

Akcja promująca proekologiczne formy transportu rozpoczęła się w Toruniu już w sobotę , 19 września. Wszyscy chętni mogli wybrać się na "drzwi otwarte" do zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza. Była okazja do obejrzenia muzeum komunikacji i zaplecza technicznego zajezdni. Natomiast po południu przez Toruń przejechała Rowerowa Masa Krytyczna, organizowana przez Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

Kolejne wydarzenia czekają nas we wtorek. Europejski Dzień bez Samochodu 22 września rozpocznie się festynem rodzinnym o godz. 14.00 na placu przy Baju Pomorskim. W programie konkursy dla dzieci i pokazy ratownictwa medycznego, cykloergometry kolarskie Akademii Michała Kwiatkowskiego i zajęcia pokazowe zumba dance, a także spotkanie z chemią w dużej skali. W tym czasie policjanci będą znakować rowery.

Na zakończenie, o godz. 16.00, w sali teatralnej Baja Pomorskiego odbędzie się spektakl muzyczny "Zgubiona lalka – bezpieczna droga do domu" przygotowany przez artystów związanych z teatrem - Jacka Pietruskiego – reżyseria i Krzysztofa Zarembę – aranżacja muzyczna, z udziałem młodzieży i opiekunów Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim (wstęp wolny po potwierdzeniu udziału podczas festynu lub tel. 56 6629075, 77, e-mail: biuro@pzits.torun.pl).

W tym dniu tradycyjnie już każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu, będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji publicznej.

Organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, PZITS Oddział Toruń
Partnerzy: MZK Toruń, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska w Toruniu, Harcerski Klub Ratowniczy, Copernicus – Akademia Michała Kwiatkowskiego, Kama Fit, Centrum Chemii, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Teatr Baj Pomorski.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Miasto, Sport
  Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.