www.torun.pl

22 września - Dzień bez Samochodu

Zostaw samochód w garażu, wsiadaj na rower, jedź autobusem, tramwajem lub idź piechotą!

Jak co roku Toruń włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym akcji jest tradycyjnie "Europejski Dzień Bez Samochodu, który przypada 22 września. Urząd Miasta wraz z współorganizatorami zapraszają na przygotowane z okazji tego święta festyn i przedstawienie w Baju Pomorskim.

Akcja promująca proekologiczne formy transportu rozpoczęła się w Toruniu już w sobotę , 19 września. Wszyscy chętni mogli wybrać się na "drzwi otwarte" do zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza. Była okazja do obejrzenia muzeum komunikacji i zaplecza technicznego zajezdni. Natomiast po południu przez Toruń przejechała Rowerowa Masa Krytyczna, organizowana przez Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

Kolejne wydarzenia czekają nas we wtorek. Europejski Dzień bez Samochodu 22 września rozpocznie się festynem rodzinnym o godz. 14.00 na placu przy Baju Pomorskim. W programie konkursy dla dzieci i pokazy ratownictwa medycznego, cykloergometry kolarskie Akademii Michała Kwiatkowskiego i zajęcia pokazowe zumba dance, a także spotkanie z chemią w dużej skali. W tym czasie policjanci będą znakować rowery.

Na zakończenie, o godz. 16.00, w sali teatralnej Baja Pomorskiego odbędzie się spektakl muzyczny "Zgubiona lalka – bezpieczna droga do domu" przygotowany przez artystów związanych z teatrem - Jacka Pietruskiego – reżyseria i Krzysztofa Zarembę – aranżacja muzyczna, z udziałem młodzieży i opiekunów Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim (wstęp wolny po potwierdzeniu udziału podczas festynu lub tel. 56 6629075, 77, e-mail: biuro@pzits.torun.pl).

W tym dniu tradycyjnie już każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu, będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji publicznej.

Organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, PZITS Oddział Toruń
Partnerzy: MZK Toruń, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska w Toruniu, Harcerski Klub Ratowniczy, Copernicus – Akademia Michała Kwiatkowskiego, Kama Fit, Centrum Chemii, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Teatr Baj Pomorski.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.