www.torun.pl

22 września - Dzień bez Samochodu

Zostaw samochód w garażu, wsiadaj na rower, jedź autobusem, tramwajem lub idź piechotą!

Jak co roku Toruń włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym akcji jest tradycyjnie "Europejski Dzień Bez Samochodu, który przypada 22 września. Urząd Miasta wraz z współorganizatorami zapraszają na przygotowane z okazji tego święta festyn i przedstawienie w Baju Pomorskim.

Akcja promująca proekologiczne formy transportu rozpoczęła się w Toruniu już w sobotę , 19 września. Wszyscy chętni mogli wybrać się na "drzwi otwarte" do zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza. Była okazja do obejrzenia muzeum komunikacji i zaplecza technicznego zajezdni. Natomiast po południu przez Toruń przejechała Rowerowa Masa Krytyczna, organizowana przez Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

Kolejne wydarzenia czekają nas we wtorek. Europejski Dzień bez Samochodu 22 września rozpocznie się festynem rodzinnym o godz. 14.00 na placu przy Baju Pomorskim. W programie konkursy dla dzieci i pokazy ratownictwa medycznego, cykloergometry kolarskie Akademii Michała Kwiatkowskiego i zajęcia pokazowe zumba dance, a także spotkanie z chemią w dużej skali. W tym czasie policjanci będą znakować rowery.

Na zakończenie, o godz. 16.00, w sali teatralnej Baja Pomorskiego odbędzie się spektakl muzyczny "Zgubiona lalka – bezpieczna droga do domu" przygotowany przez artystów związanych z teatrem - Jacka Pietruskiego – reżyseria i Krzysztofa Zarembę – aranżacja muzyczna, z udziałem młodzieży i opiekunów Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim (wstęp wolny po potwierdzeniu udziału podczas festynu lub tel. 56 6629075, 77, e-mail: biuro@pzits.torun.pl).

W tym dniu tradycyjnie już każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu, będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji publicznej.

Organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, PZITS Oddział Toruń
Partnerzy: MZK Toruń, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska w Toruniu, Harcerski Klub Ratowniczy, Copernicus – Akademia Michała Kwiatkowskiego, Kama Fit, Centrum Chemii, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Teatr Baj Pomorski.

Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Inwestycje
  W siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu 9 kwietnia 2020 r. została podpisana umowa na nadzór inwestorski nad rozbudową mostu drogowego im. J. Piłsudskiego.
 • Miasto, Sport
  W kolejnej odsłonie cyklu „Zostań w domu, ćwicz z nami” do wspólnego treningu zaprasza Elana Toruń.
 • Drogi, Inwestycje, MZK
  W alei św. Jana Pawła II trwają prace przy wykonaniu torowiska i asfaltowaniu jezdni. Po świętach wielkanocnych planuje się rozpoczęcie robót na sąsiedniej jezdni.
 • Miasto
  9 kwietnia 2020 roku podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał informacje o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń życia publicznego. Zdecydowano także o przełożeniu terminów egzaminu 8-klasisty i matur.
 • Kultura
  Zapraszamy na drugi odcinek warsztatów fotograficznych z #TAKzostanwdomu. O tajnikach fotografowania opowiada Lena Paracka-Werner.
 • Eko, Miasto
  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przekaże 150 tys. zł na utylizację zużytych ubrań ochronnych wykorzystywanych w szpitalach.
 • Instytucje kultury działające w czasie epidemii online, mogą się ubiegać o dofinansowanie z rządowego programu "Kultura w sieci". Wnioski do 20 kwietnia 2020 r.
 • Pomimo, że termin wykonania dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej zgodnie z umową przypada na koniec maja, to na ulicy Zagrodowej zaawansowanie prac osiągnęło aż 70%.
 • Wiele organizacji, firm, a także osób prywatnych wspomaga miasto, Szpital Miejski w Toruniu i inne placówki ochrony zdrowia w walce z epidemią koronawirusa.
 • Rozszerza się lista placówek medycznych w województwie kujawsko-pomorskim, w których konieczne stało się zamknięcie lub ograniczenie działalności oddziałów i poradni przyszpitalnych z powodu koronawirusa.
 • Koronawirusa SARS-CoV-19 potwierdzono u 68 osób z terenu Torunia i powiatu toruńskiego. W kwarantannie domowej przebywa prawie 700 osób, a w miejscach kwarantanny zbiorowej 25 osób. W związku z przypadkami zarażenia u pacjentów i personelu Specjalistycznego Szpitala Miejskiego trzy oddziały placówki pozostają wyłączone.
 • Maseczki ochronne z Toruńskim Zakładów Materiałów Opatrunkowych trafią do Torunia.
 • Służby komunalne rozpoczynają od czwartku dezynfekcję przystanków i wiat na terenie Torunia.
 • Nawet 670 tys. polskich firm skorzysta z Tarczy Finansowej - nowego programu skierowanego do przedsiębiorstw, które ucierpiały wskutek pandemii koronawirusa. Do mikrofirm, MŚP i dużych przedsiębiorstw trafi prawie 100 mld złotych – z czego nawet 60 mld zł jako środki bezzwrotne. Za realizację programu, który jest częścią rządowej Tarczy...