www.torun.pl

22 września - Dzień bez Samochodu

Zostaw samochód w garażu, wsiadaj na rower, jedź autobusem, tramwajem lub idź piechotą!

Jak co roku Toruń włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym akcji jest tradycyjnie "Europejski Dzień Bez Samochodu, który przypada 22 września. Urząd Miasta wraz z współorganizatorami zapraszają na przygotowane z okazji tego święta festyn i przedstawienie w Baju Pomorskim.

Akcja promująca proekologiczne formy transportu rozpoczęła się w Toruniu już w sobotę , 19 września. Wszyscy chętni mogli wybrać się na "drzwi otwarte" do zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza. Była okazja do obejrzenia muzeum komunikacji i zaplecza technicznego zajezdni. Natomiast po południu przez Toruń przejechała Rowerowa Masa Krytyczna, organizowana przez Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

Kolejne wydarzenia czekają nas we wtorek. Europejski Dzień bez Samochodu 22 września rozpocznie się festynem rodzinnym o godz. 14.00 na placu przy Baju Pomorskim. W programie konkursy dla dzieci i pokazy ratownictwa medycznego, cykloergometry kolarskie Akademii Michała Kwiatkowskiego i zajęcia pokazowe zumba dance, a także spotkanie z chemią w dużej skali. W tym czasie policjanci będą znakować rowery.

Na zakończenie, o godz. 16.00, w sali teatralnej Baja Pomorskiego odbędzie się spektakl muzyczny "Zgubiona lalka – bezpieczna droga do domu" przygotowany przez artystów związanych z teatrem - Jacka Pietruskiego – reżyseria i Krzysztofa Zarembę – aranżacja muzyczna, z udziałem młodzieży i opiekunów Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim (wstęp wolny po potwierdzeniu udziału podczas festynu lub tel. 56 6629075, 77, e-mail: biuro@pzits.torun.pl).

W tym dniu tradycyjnie już każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu, będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji publicznej.

Organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, PZITS Oddział Toruń
Partnerzy: MZK Toruń, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska w Toruniu, Harcerski Klub Ratowniczy, Copernicus – Akademia Michała Kwiatkowskiego, Kama Fit, Centrum Chemii, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Teatr Baj Pomorski.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.