22 września - Dzień bez Samochodu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

22 września - Dzień bez Samochodu

Zostaw samochód w garażu, wsiadaj na rower, jedź autobusem, tramwajem lub idź piechotą!

Jak co roku Toruń włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym akcji jest tradycyjnie "Europejski Dzień Bez Samochodu, który przypada 22 września. Urząd Miasta wraz z współorganizatorami zapraszają na przygotowane z okazji tego święta festyn i przedstawienie w Baju Pomorskim.

Akcja promująca proekologiczne formy transportu rozpoczęła się w Toruniu już w sobotę , 19 września. Wszyscy chętni mogli wybrać się na "drzwi otwarte" do zajezdni tramwajowej MZK przy ul. Sienkiewicza. Była okazja do obejrzenia muzeum komunikacji i zaplecza technicznego zajezdni. Natomiast po południu przez Toruń przejechała Rowerowa Masa Krytyczna, organizowana przez Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

Kolejne wydarzenia czekają nas we wtorek. Europejski Dzień bez Samochodu 22 września rozpocznie się festynem rodzinnym o godz. 14.00 na placu przy Baju Pomorskim. W programie konkursy dla dzieci i pokazy ratownictwa medycznego, cykloergometry kolarskie Akademii Michała Kwiatkowskiego i zajęcia pokazowe zumba dance, a także spotkanie z chemią w dużej skali. W tym czasie policjanci będą znakować rowery.

Na zakończenie, o godz. 16.00, w sali teatralnej Baja Pomorskiego odbędzie się spektakl muzyczny "Zgubiona lalka – bezpieczna droga do domu" przygotowany przez artystów związanych z teatrem - Jacka Pietruskiego – reżyseria i Krzysztofa Zarembę – aranżacja muzyczna, z udziałem młodzieży i opiekunów Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim (wstęp wolny po potwierdzeniu udziału podczas festynu lub tel. 56 6629075, 77, e-mail: biuro@pzits.torun.pl).

W tym dniu tradycyjnie już każdy, kto będzie miał przy sobie ważny dowód rejestracyjny samochodu, będzie mógł skorzystać z bezpłatnych przejazdów miejskimi środkami komunikacji publicznej.

Organizatorzy: Urząd Miasta Torunia, PZITS Oddział Toruń
Partnerzy: MZK Toruń, Komenda Miejska Policji, Straż Miejska w Toruniu, Harcerski Klub Ratowniczy, Copernicus – Akademia Michała Kwiatkowskiego, Kama Fit, Centrum Chemii, Stowarzyszenie Rowerowy Toruń, Teatr Baj Pomorski.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.