17. kwesta na cmentarzu św. Jerzego | www.torun.pl

17. kwesta na cmentarzu św. Jerzego

Miasto
Data publikacji: 24 października 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

1 listopada 2019 roku od godz. 9:00 do 15:00 odbędzie się tegoroczna kwesta na cmentarzu św. Jerzego. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację zabytkowej mogiły Stanisława Arkusiewicza.

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego organizowana jest od 2003 roku. Przez 16 lat idea tego przedsięwzięcia się nie zmieniła – zebrane środki zostają przeznaczone na renowacje zniszczonych nagrobków zasłużonych torunian lub mogił o wyjątkowych walorach artystycznych.

- Chcemy pokazać wartość tej nekropolii, miejsca historycznego, jakim jest cmentarz przy ul. Gałczyńskiego. W ubiegłym roku podczas kwesty zebrano ponad 22 tys. złotychmówił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

Za pieniądze z poprzedniej edycji kwesty udało się odnowić nagrobek Franciszka Kruszelnickiego oraz kontynuowano prace przy nagrobku Heliodora Marjana Barałkiewicza. W tym roku organizatorzy chcą, aby dochód ze zbiórki przekazano na odrestaurowanie pomnika Stanisława Arkusiewicza.

- Stanisław Arkusiewicz był sędzią Sądu Okręgowego w międzywojennym Toruniu. Urodził się w powiecie Horodenko, w latach 20. przybył do Torunia, aby odbudować tu polską administrację. Będziemy wspominać osobę, która włożyła wiele pracy w odbudowę struktur państwa w naszym mieściewyjaśnia prof. Cecylia Iwaniszewska z Towarzystwa Miłośników Torunia.

Co roku organizatorzy kwesty mogą liczyć na grono wolontariuszy, którzy zbierają pieniądze do puszek. Podczas tej edycji kwestować będzie ponad 90 osób.

- Osoby, które zdecydowały się wziąć udział w kweście, reprezentują różne środowiska. Zawsze możemy liczyć na samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, środowiska artystów i aktywistów. W tym roku będą z nami m.in. pochodząca z Torunia aktorka Katarzyna Żak, muzyk Bogdan Hołownia i wioślarz Mirosław Ziętarskiwylicza Małgorzata Litwin z Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Prace konserwatorskie przy remontowanych nagrobkach prowadzą pracownicy i studenci Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Organizacja ruchu przy cmentarzU przy ul. Gałczyńskiego

 • w rejonie cmentarza przy ul. Gałczyńskiego w dniu 01.11.2019r. od godz.600 udostępniony będzie parking przy kinie Cinema City (bezpłatny , niestrzeżony).
 • parkowanie pojazdów na ul. Gałczyńskiego dozwolone będzie po stronie południowej, natomiast po stronie północnej obowiązywać będzie zakaz postoju.

 

Więcej o komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych tutaj.

Więcej o organizacji ruchu przy toruńskich cmentarz tutaj.

Materiał informacyjny dot. Wszystkich Świętych w Toruniu.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika informująca o 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu
  Miasto
  Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu, który przypada 28 listopada 2020 r.
 • Mateusz Małkiewicz podczas prac nad muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstaje mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Plakat z okazji Dnia Tramwajarza, grafika przestawia motorniczego w tramwaju, machającego zza przedniej szyby
  Miasto, MZK
  25 listopada obchodzimy Dzień Tramwajarza. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, gdyż wypada w dzień św. Katarzyny - patronki kolejarzy i przewoźników.
 • Na zdjęciu: grafika promująca mistrzostwa
  Sport
  5 marca 2021 roku w Toruniu rozpoczną się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Ruszyło wielkie odliczanie! Do startu jednej z największych imprez lekkoatletycznych na starym kontynencie pozostało dokładnie 100 dni!
 • Na zdjęciu: budynek PUP-u
  Koronawirus, Miasto
  Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia informuje o możliwości rejestracji osób bezrobotnych, uzyskania zasiłku i pomocy w ramach usług i instrumentów rynku pracy.
 • Grafika informująca o tarczy branżowej 6.0
  Biznes, Koronawirus, Miasto
  Sejm przyjął ustawę dot. pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, czyli tzw. antykryzysowej tarczy branżowej. Teraz trafi ona do Senatu.
 • Dokładnie 24 listopada 2004 roku senaty Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Medycznej w Bydgoszczy podjęły decyzję o połączeniu, dając początek Collegium Medicum – integralnej części toruńskiego uniwersytetu.
 • Ministerstwo Sportu ogłosiło otwarty konkurs na dofinansowanie w 2021 roku organizacji zajęć sportowych dla uczniów, finansowany ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów (FZSdU).
 • Decyzją pełniącego obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego od 24 listopada 2020 roku nastąpi zmiana w sposobie informowania o zakażeniach koronawirusem. Dane centralne, dotyczące ogólnej liczby przypadków w całym kraju mają być przedstawiane przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.
 • Główny Urząd Statystyczny realizuje konkurs na gminę o najwyższym odsetku spisanych gospodarstw rolnych w kanale samospisu. Jest to działanie promocyjne na rzecz Powszechnego Spisu Rolnego.
 • Podwójną pomoc: restauratorom oraz osobom ubogim oferuje TVN Grupa Discovery. Chętni do udziału w akcji przedsiębiorcy branży gastronomicznej mogą zgłosić swój udział do 25 listopada 2020 r.
 • Gmina Miasta Toruń, wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnych przedsiębiorców, wprowadziła rozwiązania, które mają pomóc przedstawicielom tych branż, które ze względu na pandemię COVID-19 mogą funkcjonować w znacznie ograniczonym trybie.
 • Nowe torowisko w rejonie pl. Rapackiego i pl. Niepodległości jest już praktycznie gotowe. Pierwsze przejazdy techniczne przebiegły bez zakłóceń.
 • Już za 3,5 miesiąca w Arenie Toruń rozpoczną się Halowe Mistrzostwa Europy. W minionym tygodniu Toruń odwiedzili przedstawiciele Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej, którzy wizytowali obiekt, a także spotkali się z organizatorami. Wszyscy zgodnie podkreślają, że miasto jest bardzo dobrze przygotowane do przeprowadzenia zawodów.