12. Bella Skyway Festival Toruń Województwo Kujawsko-Pomorskie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

12. Bella Skyway Festival Toruń Województwo Kujawsko-Pomorskie

Tytuł projektu:
12. Bella Skyway Festival Toruń Województwo Kujawsko-Pomorskie

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 4 „Region przyjazny środowisku”
Działanie 4.4 „Ochrona i rozwój zasobów kultury”
Schemat: Imprezy kulturalne – edycja 2021

Realizator:
Toruńska Agenda Kulturalna

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 1 733 217,73 zł
Wydatki kwalifikowane: 647 016,30 zł
Kwota dofinansowania: 323 508,15 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Gmina Miasta Toruń, wkład sektora prywatnego

Termin realizacji:
17-21.08.2021 r.

Opis projektu:
Przedsięwzięcie stanowi zadanie w ramach projektu partnerskiego Samorządu Województwa pn. „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2021”. W dniu 27.10.2021 r. Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął Uchwałę Nr 42/1766/21 w sprawie przyznania dofinansowania na realizację projektu własnego „Kujawsko-Pomorskie – rozwój poprzez kulturę 2021”.

Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności obiektów kultury regionu kujawsko-pomorskiego poprzez zorganizowanie imprezy kulturalnej, która wykazuje znaczny wpływ na gospodarkę regionalną i znaczny wkład w osiągnięcie celów Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego w ramach Obszaru priorytetowego Kultura.

W dniach od 17 do 21 sierpnia 2021 r. odbył się festiwal światła 12. Bella Skyway Festival Toruń Województwo Kujawsko-Pomorskie. Ze względów sanitarno-epidemiologicznych, dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa widzów, teren festiwalu został ograniczony i podzielony na trzy biletowane strefy zlokalizowane w obrębie toruńskiego Zespołu Staromiejskiego.

Strefa 1 znajdowała się w Dolinie Marzeń gdzie umiejscowione zostały instalacje świetlne w postaci drzew owiniętych sznurami ledowymi, ściana z pokazem Vines, podświetlone na kolorowo elementy przyrody i architektury parku oraz tunel składający się ze stelaża owiniętego sznurami ledowymi.

Partnerem 12. Bella Skyway Festival był The Walt Disney Company. Przy jego współudziale przygotowano w strefie 2 specjalny mapping „Wielkie Święto Księżniczek: Niebo pełnie odwagi i dobroci”, który został zaprezentowany na fasadzie budynku Collegium Maximum. Mapping został stworzony przez portugalską grupę Ocubo, jego bohaterkami były najsłynniejsze po Myszce Mickey postacie stworzone przez wytwórnię, Księżniczki Disney’a. Przedstawiał hasła takie jak: odwaga, ciekawość oraz życzliwość.
Dodatkowo trasa zwiedzania przebiegała koło oświetlonego budynku Collegium Minus przy ul. Fosa Staromiejska 1A. Na Fontannie Cosmopolis pojawiła się instalacja wrocławskiej grupy Water Concept „Harmonia przeciwieństw” przedstawiająca kryształy, którym towarzyszył pokaz laserowy. Kolejną atrakcją była instalacja „Żywioły” przygotowana przez Bodigi.

Strefa 3 była umiejscowiona na Ruinach Zamku Krzyżackiego, gdzie prezentowali się lokalni artyści, którzy propagowali patriotyzm lokalny. Przy wejściu na strefę uczestnicy mogli obserwować wideomapping, który przedstawiał film z wyprawy na Spitsbergen nawiązujący do ochrony przyrody. Następnie można było zobaczyć instalację stworzoną przez dziesięcioro studentów UMK o nazwie „Żyły Miasta”. Na murach Ruin Zamku Krzyżackiego pojawiły się sznury podświetlane lampami UV imitujące żyły, a w centrum Zamku znalazło się ogromne bijące serce. Instalacja ta miała na celu ukazanie biegu historii Torunia. Następną instalacją były kamienice wykonane przez toruńskiego rysownika Marcina Treichela. Kamienice te przedstawiały w sposób humorystyczny charakterystyczne miejsca w Województwie Kujawsko-Pomorskim np. Bydgoszcz, Łęczyca, Kruszwica. Koło wejścia na Zamek pojawiła się instalacja „Transpozycje” składająca się z 24 tafli szkła przedstawiających mapę miejsc ważnych dla artystki. Na budynku przy ul. Podmurnej 13 można było zaobserwować mapping wykonany przez dwunastu studentów UMK pod kierownictwem dr. Tomasza Wlaźlaka. Odwiedzający Festiwal mieli szansę zobaczyć także instalację „Bee Roles” czyli duże, pulsujące plastry miodu z pszczołami w środku. Instalacja miała zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na otaczającą nas przyrodę i ważną rolę pszczół w ekosystemie. Ostatnią instalacją na strefie 3 były „Egzoplanety” wykonane przez Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego. Instalacja ta przedstawiała film wyświetlany na okrągłym ekranie o nowo odkrytych planetach.

Dodatkowo program Festiwalu wzbogaciły dwa koncerty on-line transmitowane na żywo na portalu społecznościowym Facebook na profilu Bella Skyway Festival. Uczestnicy festiwalu mogli posłuchać i obejrzeć koncert wybitnego muzyka z Niemiec – Big Joe Stolle oraz koncert litewskiego zespołu bluesowego AGE.

W wyniku realizacji imprezy przyczyniono się do osiągnięcia następujących rezultatów:
- poprawa dostępności do kultury, ograniczonej przez sytuację epidemiczną,
- umożliwienie nowych form uczestnictwa w kulturze,
- podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Kultura
Realizator: 
Toruńska Agenda Kulturalna

  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.