Czego mieszkańcy oczekują od komunikacji miejskiej | www.torun.pl

Czego mieszkańcy oczekują od komunikacji miejskiej

Miasto, MZK
Publication date: 02 January 2018
Author: Magdalena Winiarska

Urząd Miasta rozpoczyna konsultacje konsultacje społeczne w sprawie organizacji linii autobusowych i tramwajowych w mieście.

W ostatnich latach w Toruniu nastąpiły istotne zmiany - powstały nowe osiedla mieszkaniowe, m.in. tzw. osiedle JAR, zwiększyła się liczba osób zamieszkujących lewobrzeżną część miasta, pojawiły się nowe odcinki szkieletowego układu drogowego: most drogowy gen. Elżbiety Zawackiej czy trasa średnicowa północna. Wpłynęło to znacząco na sposób przemieszczania się po mieście, w tym także na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Zaszły też ważne zmiany w ofercie biletowej - wprowadzono bilety czasowe, a od roku 2018 mamy nowe bilety okresowe i nowy regulamin przewozowy w komunikacji. Już za kilka lat, bo od 2021 roku, będziemy mogli korzystać z trasy tramwajowej na Chełmińskim Przedmieściu, która poprowadzi aż do nowego tzw. osiedla JAR.

W związku z tym podjęta zostanie „remarszrutyzacja" - zestaw działań związanych z rozbudową i modyfikacją organizacji miejskiego transportu publicznego, czyli komunikacji miejskiej. Jej głównym celem w Toruniu jest podniesienie efektywności podróżowania komunikacją miejską poprzez realizację następujących działań:
•    uwzględnienie w sieci transportowej Torunia nowej linii tramwajowej - do tzw. osiedla JAR,
•    wprowadzenie modułowych częstotliwości kursów (np. co: 10, 12, 15, 20, 30 i 60 minut) - dzięki temu autobusy konkretnych linii kursowałyby w poszczególnych godzinach w tych samych odstępach czasowych, np. autobus linii nr 15 kursowałby co 20 minut w godzinach: 7:10, 7:30, 7:50, 8:10, 8:30,. 8:50, itd.),
•    wprowadzenie przemienności odjazdów na wspólnych odcinkach tras, tj. cyklicznie powtarzających się, w miarę możliwości równych odstępów pomiędzy odjazdami poszczególnych  autobusów z danego przystanku,
•    wyeliminowanie dublowania się tras tramwajowych i autobusowych,
•    zwiększenie częstotliwości kursów na głównych ciągach komunikacyjnych,
•    wprowadzenie linii osiedlowych dowożących do linii tramwajowych lub autobusowych o wysokich częstotliwościach kursów.

W ramach konsultacji społecznych chcemy zatem poznać opinię mieszkańców na temat tych zagadnień.

Konsultacjom poddany zostanie także wniosek, jaki wpłynął do Urzędu Miasta, zawierający propozycję rozdzielenia komunikacji na lewym oraz prawym brzegu Wisły i uruchomienia wahadłowej linii autobusowej przez most im. J. Piłsudskiego. Według tej koncepcji autobusy kursujące po lewobrzeżu dojeżdżałyby na przykład do Dworca Głównego. Stąd zaś - do alei Solidarności, funkcjonowałaby linia wahadłowa. Natomiast autobusy na prawym brzegu Wisły dojeżdżałyby tylko do alei Solidarności. Zatem podróże wykonywane obecnie jednym autobusem należałoby pokonać przynajmniej z jedną przesiadką.

Aby wziąć udział w konsultacjach, wystarczy spisać swoje opinie, uwagi i propozycje i przesłać je mailem na adres: konsultacje@um.torun.pl

Można też poczekać na rozpoczęcie cyklu spotkań Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z mieszkańcami i przekazać swoje uwagi na jednym z tych spotkań - podczas dyżurów konsultacyjnych (będą się one odbywać w drugiej połowie lutego i w marcu 2018 r.).

Na opinie czekamy do 30 kwietnia 2018 roku. Po zakończeniu okresu zbierania uwag będziemy je analizować i wynikające z nich propozycje przedstawimy mieszkańcom w drugim etapie konsultacji.

Konsultacje są prowadzone przez Wydział Komunikacji Miejskiej Urzędu Miasta Torunia we Współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, którego zadaniem jest organizowanie i nadzór nad prawidłowością działania komunikacji Miejskiej w Toruniu.

Więcej informacji na stronie: http://www.konsultacje.torun.pl/pl/autobusem-i-tramwajem-po-toruniu