Astrobaza/"Pod wspólnym niebem" Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2024 | www.torun.pl

Astrobaza/"Pod wspólnym niebem" Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2024

Date of event
-
Opis wydarzenia: 

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbieta Piniewska zapraszają na wydarzenia Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2024. Start 1 czerwca, finał 9 czerwca.

Oprócz uroczystej sesji sejmiku województwa, która odbędzie tym razem w jednym z reprezentacyjnych budynków na bydgoskiej starówce, w programie m.in. toruńskie spotkanie młodych oraz koncerty z udziałem gwiazd polskiej estrady we Włocławku (1 czerwca), Bydgoszczy (1 i 2 czerwca), Grudziądzu (2 czerwca), Toruniu (8 czerwca) i Inowrocławiu (9 czerwca), a także interesujące imprezy towarzyszące.

W sobotę 8 czerwca w godz. 10:00-18:00 w plenerze Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży przy ul. Wola Zamkowa 12A odbędzie się rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" z okazji inauguracji Centrum Edukacji Kosmicznej.

Swoją nazwą nowe przedsięwzięcie nawiązuje do sieci szkolnych obserwatoriów astronomicznych Astrobaza - Kopernik działających z inicjatywy Samorządu Województwa. Astrobaza to piknik familijny, którego motywem przewodnim jest popularyzacja astronomii adresowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych miłośników.

Naprzeciw oczekiwaniom gości wyjdą więc liczne atrakcje, m.in. plenerowe planetarium "Syriusz", laboratoria z eksperymentami naukowymi i warsztaty rakietowe. Strefę aktywności dla rodzin wypełnią również animatorzy plenerowych gier wielkoformatowych, którzy zagrają z nami w crokinole i klasy.

Uczestnicy pikniku Astrobaza Toruń będą prowadzili obserwacje przez teleskopy kujawsko-pomorskiej sieci Astrobaza - Kopernik. W przestrzeni imprezy staną też specjalne teleskopy do bezpośredniego śledzenia Słońca. Uczniowie zaprezentują swoje osiągnięcia, m.in. w dziedzinie obserwacji, astrofotografii i budowy instrumentów astronomicznych. Zaprezentują też sprzęt, z którego korzystają na co dzień.

Kujawsko-pomorskie to region Mikołaja Kopernika, którego nie może zabraknąć także i na pikniku. Jego postać przypomni specjalnie przygotowana wystawa. Piękno nieba gwiaździstego nad Kujawami i Pomorzem stanowi z kolei inspirację do prezentacji plenerowej wystawy astrofotografii pt. "Kujawy, Pomorze, Niebo".

Na pikniku nie może zabraknąć smacznego poczęstunku. Zapewni go historyczna wojskowa kuchnia polowa, która serwować będzie nie tylko legendarną grochówkę, ale i gorący chleb prosto z pieca. Pokazy jego wypieku z pewnością będą nie lada atrakcją imprezy. Z podobnym przyjęciem spotkają się też warsztaty wypieku kosmicznych pierników.

Z kolei o godz. 20:30 na Placu Cyrkowym w Toruniu odbędzie się wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem", w trakcie którego usłyszymy piosenki nawiązujące do nieba. Po raz kolejny zaśpiewa dla Was silna reprezentacja czołowych polskich artystów:

  •  Czesław Mozil
  •  Justyna Steczkowska
  •  Małpa
  •  Miuosh
  •  Daria ze Śląska
  •  Małgorzata Ostrowska
  •  Natasza
  •  Kasia Kowalska
  •  Krystian Ochman

Koncert poprowadzi Filip Antonowicz, a za aranżacje i kierownictwo muzyczne odpowiada Jan Smoczyński. Partnerem koncertu jest Miasto Toruń.

WSTĘP WOLNY!

Data: 
08.06.2024 10:00 to 22:00
Miejsce: 
Różne miejsca w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Warsztaty
Inne
Impreza plenerowa
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

View more