Toruński flisak | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Toruński flisak

Ze względu na swoje położenie nad Wisłą, przygraniczny charakter i kontakty z licznymi miastami naszego kontynentu Toruń od początku swego istnienia w XIII wieku odgrywał ważną rolę w handlu europejskim. Częścią handlowego profilu miasta jest tradycja flisacza.

Pomnik toruńskiego Flisaka

Do dziś o związanej z Toruniem tradycji flisackiej przypomina jedna z najsłynniejszych legend toruńskich o flisaku grającym na skrzypcach, któremu udało się w trakcie plagi żab wyprowadzić tysiące płazów z miasta. Na cześć tego bohatera w 1914 r. w Toruniu powstał pomnik flisaka. Obecnie pomnik-fontanna toruńskiego flisaka otoczonego gromadą żab stoi przy południowo-zachodnim narożniku Ratusza Staromiejskiego.

Toruń - historyczne centrum flisu polskiego
Toruń w średniowieczu doskonale spełniał rolę miasta składowego. Aktywna wymiana z europejskimi miastami hanzeatyckimi zapewniała dostawy do miasta towarów zamorskich, które docierały tutaj głównie Wisłą z Gdańska. Polscy kupcy natomiast dostarczali do Torunia głównie drewno, zboże i skóry. Dzięki uzyskaniu przez miasto w XIV wieku prawa składowego kupcy wykładali swoje towary w Toruniu przez 5 dni. Z czasem przywilej ten przejął Gdańsk, ale i tak Toruń nadal dobrze pełnił rolę pośrednika w handlu towarami spławianymi Wisłą z południowej części Polski. Znaczenie miasta wynikało z tego, że posiadało ono strategiczną przeprawę mostową przez Wisłę oraz z tego, że znajdowało się na szlaku wodnym sięgającym nawet Włodzimierza Wołyńskiego.

Tradycje flisackie były związane są z handlowym charakterem miasta. Pierwotnie flis oznaczał uprawianie żeglugi śródlądowej na statkach i łodziach. Toteż flisakami byli kupcy korzystający z tych środków transportu. Równolegle z tradycją flisaczą rozwijał się w Toruniu spływ drewna powiązanego w tratwy. Była to tzw. orylka, a ludzi zajmujących się nią nazywano orylami. Spław drewna bezpośrednio na rzece był na tyle ważną dziedziną handlu krzyżackiego, polskiego i pruskiego, że utrzymał się w naszym mieście aż do czasów II wojny światowej.

Ilość drewna, jaka przechodziła w pobliżu miasta przez Wisłę, była olbrzymia. W 1903 r. wybudowano na toruńskim wiślanym nabrzeżu port do przeładunku i przechowywania drewna o powierzchni 66 ha (można było w nim przechować 110 tys. m sześc. drewna). Drewno spławiane przez flisaków było transportowane w różnych czasach w kierunku północnym lub zachodnim. Docierało więc nie tylko do Gdańska, gdyż w XIX wieku po wybudowaniu Kanału Bydgoskiego Toruń stał się częścią pruskiego systemu wodnego, który pozwalał na spławianie drewna do Szczecina, a potem do Berlina. Ocenia się, że flisaczy transport drewna Wisłą przez Toruń osiągnął największy poziom w latach 1910-1912 oraz podczas I wojny światowej.

Ze względu na to, że od 1826 r. w Toruniu działał główny urząd celny, flisacy musieli zatrzymywać się w mieście w oczekiwaniu na przyjęcie i oclenie swojego towaru. To zdecydowało o krystalizowaniu się w obrębie miasta folkloru flisackiego. Flisacy stali się licznymi i widocznymi gośćmi miasta, które było metą ich długiej, rzecznej wędrówki z terenów zaboru rosyjskiego i austriackiego. Drewno dostarczone przez flisaków z tych ziem do toruńskiego portu drzewnego było przejmowane przez tutejszych flisaków. Docierało ono do Torunia z rejonów położonych nie tylko nad Wisłą, ale także Bugiem, Narwią, Drwęcą, Sanem czy małą Tanwią w Małopolsce, nad którą położona była wieś Ulanów słynąca z dostarczania najlepszych flisaków polskich, zwłaszcza zaś przywódców drużyn flisaczych.

Parający się flisem podtoruńscy wodniacy najczęściej mieszkali w pobliskiej Złotorii i Kaszczorku. Obie te wioski leżały w pobliżu ujścia Drwęcy do Wisły i to decydowało o ich roli w handlu flisaczym (w Złotorii cło pobierano w komorze celnej już w XIV wieku). Toruńscy flisacy mieszkali głównie w nadwiślańskiej osadzie Rybaki.

Spływ drewna na długim dystansie był wielką sztuką. Flisacy łączyli 8-12 pni drewna w tzw. tablice lub tafle. Ich szerokość dostosowywano do rzeki, po której tablice miały płynąć. Wiślane tablice osiągały 5-10 m szerokości. Łączyły je poprzeczne bale zwane klistrami. Szereg połączonych tablic (tzw. pas) mógł mieć nawet 120 m długości. Wisła pozwalała na łączenie pasów wszerz i dlatego na rzece mogły pojawiać się olbrzymie zestawy pasów o szerokości nawet 60 m. Na czele pasa znajdowała się głowa, ostatnią tratwę nazywano colem. Spławiane drewno było ogólnie nazywane lasem. Toruń natomiast był dla wielu flisaków palem, czyli miejscem docelowym spływu. Szefa jednego transportu nazywano retmanem, który dowodził grupą flisaków. Ze względu na to, że flis jednego transportu drewna trwał niejednokrotnie bardzo długo, flisacy budowali na swoich pasach słomiane zadaszenia i budki noclegowe. Flis mógł odbywać się od wczesnej wiosny, kiedy Wisła uwalniała się od zimowej kry, a kończył późną jesienią.

Do toruńskiej tradycji flisaczej należał zasłużony odpoczynek w mieście Kopernika załóg po kilkutygodniowym pobycie na rzece. W Toruniu odbywały się z reguły ceremonie pasowania młodych fryców na prawdziwych flisaków. Miejscem ich tradycyjnych spotkań była nieistniejąca flisacka gospoda „Pod Turkiem” na Rynku Staromiejskim. Od momentu wybudowania na toruńskim rynku w 1853 r. pomnika Mikołaja Kopernika, stał się on ulubionym miejscem spotkań i wypoczynku flisaków.

 


Mikołaj Kopernik
Toruński gotyk
Toruńskie pierniki
Uniwersytet Mikołaja Kopernika
Krzyżacy - założyciele Torunia
Toruński Flisak
Toruński anioł
Wiślana panorama Torunia

Pomnik: Toruński Flisak

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: pomnik pamięci ofiar hitleryzmu, przed nim leżą wiązanki kwiatów, obok warta honorowa
    Miasto
    8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Copernican Digital Forum
    Biznes, Miasto
    Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.