Starówka - trasa krótka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Starówka - trasa krótka

Fragment ul. SzerokiejWielka kamienicaCzerwony SpichrzBrama ŻeglarskaPałac DąmbskichKatedra śś. JanówDom Mikołaja KopernikaBrama KlasztornaSpichlerz gotycki z XIV w.Wielki spichlerz barokowyKrzywa WieżaŁuk CezaraKościół NMPBudynek neogotyckiej pocztyFontanna FlisakaKościół św. DuchaKamienica pod GwiazdąPomnik Mikołaja KopernikaDwór ArtusaRatusz Staromiejski

  1. Ratusz Staromiejski - budowla gotycko-barokowa z XIII do XVIII wieku. Dawniejsze centrum administracyjne i handlowe, obecnie muzeum. Jest okazja wejścia na 40 metrową wieżę widokową.
  2. Dwór Artusa - wzniesiony w roku 1891 w miejscu dawniejszego dworu, obecnie "Centrum Kultury".
  3. Pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r.
  4. Dom pod Gwiazdą - jedna z najwspanialszych kamienic barokowych w Toruniu pochodząca z końca XVII wieku.
  5. Budynek neogotyckiej poczty z końca XIX wieku.
  6. Kościół św. Ducha - wzniesiony w 1756 r. przez toruńskich luteran, obecnie użytkowany przez oo. jezuitów.
  7. Fontanna Flisaka - z początku XX w. Nawiązuje do legendy związanej z wypędzeniem z miasta żaby.
  8. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - franciszkański trójnawowy z wydzielonym prezbiterium. Wystrój ołtarzowy z XVIII wieku, zachowane manierystyczne organy i ambona, gotyckie ławy-stalle w prezbiterium oraz mauzoleum królewny Anny Wazówny z 1636 r.
  9. Łuk Cezara - przebite kamienice dla usprawnienia komunikacji miejskiej na początku XX wieku.
  10. Krzywa Wieża - jedna z wielu baszt w murach miejskich. Pochodzi z XIV wieku, pochylona o 1.4 metra od pionu z powodu niestabilnego gruntu.
  11. Wielki spichlerz barokowy o ośmiu kondygnacjach z XVII wieku.
  12. Spichlerz gotycki z XIV wieku - zaliczany do najciekawszych z tego okresu w Toruniu z zachowanym szczytem schodkowym.
  13. Brama Klasztorna - gotycka, jedna z trzech zachowanych w Toruniu.
  14. Dom Mikołaja Kopernika - miejsce urodzenia astronoma, obecnie muzeum.
  15. Katedra śś. Janów - fara staromiejska, obecnie katedra pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła, wznoszona od XIII do XV wieku, bogate wyposażenie ołtarzowe oraz odkryte malowidła ścienne średniowieczne. Jest budowlą trójnawową halową z wydzielonym prezbiterium.
  16. Pałac Dąmbskich - z okresu barokowego z końca XVII wieku, z bogatą fasadą florystyczną i zrekonstruowanym przedprożem.
  17. Brama Żeglarska z XVI wieku - prowadziła na nadbrzeże Wisły do portu.
  18. Czerwony Spichrz - dawny dom bogatej rodziny patrycjuszy toruńskich, Eskenów, obecnie Oddział Muzeum Okręgowego.
  19. Dwie odrestaurowane kamienice neoklasycystyczne.
  20. Jedna z najpiękniejszych odrestaurowanych gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu.
  21. Wielka kamienica - pochodząca z końca XIX wieku w kolorze niebieskim w stylu zwanym "historyzm".
  22. Fragment ulicy Szerokiej z licznymi kamienicami z XIX.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.