W stronę wspólnego e-biletu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W stronę wspólnego e-biletu

Drogi, Eko, Inwestycje, MZK
Data publikacji: 16 grudnia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto - kładka nad jezdnią, tramwaj swing i samochody

Wspólny e-bilet ma ułatwić pasażerom z Torunia i województwa korzystanie z publicznego transportu kolejowego i miejskiego w naszym regionie. 16 grudnia 2022 r. przedstawiciele miast prezydenckich województwa podpisali list intencyjny w sprawie podjęcia prac nad projektem.

- W Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Włocławku i Inowrocławiu regionalne linie transportowe krzyżują się z transportem miejskim. Chcielibyśmy, aby zwykli użytkownicy komunikacji nie odczuwali różnicy pomiędzy poszczególnymi organizatorami transportu i mogli w jednym miejscu, w jednej aplikacji mobilnej zakupić bilet uprawniający do korzystania z tych usług, bez względu na to, czy podróżują koleją, autobusami, tramwajami, czy innymi środkami transportu. Dzięki temu będą mogli swobodnie przemieszczać się po całym województwiewyjaśnia Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Podpisanie listu intencyjnego przez prezydentów najwiekszych miast to pierwszy krok do wspólnego e-biletu w województwie. Realizacja usługi wymagała będzie zbudowania systemu informatycznego, spinającego systemy komunikacyjne wszystkich sygnatariuszy porozumienia. Najtrudniejszy do przygotowania będzie system rozliczania opłat za usługi transportowe, ponieważ w każdym mieście funkcjonują w tym zakresie odrębne systemy stawek przewozowych, ulg oraz dofinansowania komunikacji z budżetów gminnych. Korzyścią byłoby nie tylko ułatwienie życia pasażerom przy zakupie biletu, ale możliwość planowania zintegrowanych rozkładów jazdy czy elastyczna rozbudowa systemu w przyszłości o kolejne formy transportu. Ma on być układem szkieletowym, do którego łatwo można będzie dodawać kolejne elementy.

- Aplikacja ma ułatwić podróżowanie w układach zamkniętych, tam gdzie dociera regionalny transport kolejowy, samochodowy oraz komunikacja miejska, ale ważne, aby była też otwarta na inne połączenia, umożliwiała podróż poza nasz region, do Berlina czy Paryża - zaznacza prezydent Torunia Michał Zaleski.Mam nadzieję, że stworzenie tego system wprowadzi nas na od dawna oczekiwany, wyższy poziom dostępu do transportu publicznego poprzez systemy elektroniczne - ułatwi pasażerom planowanie podróży i zakup biletów na różne środki transportu.

Jak podkreślano na spotkaniu w urzędzie marszałkowskim, wspólny e-bilet będzie promocją transportu publicznego, ponieważ aplikacja mobilna, która zostanie stworzona do jego obsługi, umożliwi szybkie i sprawne zaplanowanie podroży, obliczenie jej czasu i kosztu oraz wybór najdogodniejszych połączeń z oferty różnych przewoźników. Dostępność usługi, w tym czytelny interfejs aplikacji, mają być zachętą dla kierowców do przesiadki z auta na transport publiczny, z korzyścią dla środowiska. Aplikacja zaproponuje im najtańszy i najbardziej efektywny sposób podróży. Nie będą musieli szukać, błądzić i logować się w systemach sprzedaży poszczególnych przewoźników.

Jak zapewnił marszałek, projekt zostanie w całości sfinansowany z funduszy europejskich w nowej perspektywie programowania.

Warto przypomnieć, że próby wprowadzenia biletu kolejowego spiętego z transportem miejskim były podejmowane już wcześniej przez niektóre miasta regionu, w tym Toruń, w którym przez dekadę do końca ubiegłego roku funkcjonował tzw. bilet aglomeracyjny, umożliwiający pasażerom wysiadającym z pociągu skorzystanie z komunikacji miejskiej. Obecnie przygotowywane rozwiązanie idzie o krok dalej, ponieważ ma doprowadzić do stworzenia systemu obejmującego całe województwo, z możliwością dalszej rozbudowy w przyszłości.

Fot. Małgorzata Litwin / Paula Gałązka



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" rozpoczął się spektaklem Przemiana – na podstawie opowiadania Franza Kafki, który wyreżyserował Oliver Frljić – znany polskiej publiczności z głośnej Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia - logo
    Miasto
    Do udziału w dwóch projektach skierowanych do osób bezrobotnych zachęca Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Miasto
    Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.