Ulica Rabiańska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulica Rabiańska

Kamienice przy ul. Rabiańskiej 6 i 8

Kamienice przy ul. Rabiańskiej 6 i 8

Należą do wielkich spichlerzodomów Torunia. Szerokość domów od strony ulicy wynosi ponad 10 m, a ich wysokość dochodzi do 20 m. Kamienica nr 6 reprezentuje styl renesansowy z dekoracją okuciową w górnej części. Obecnie mieści się w niej prywatna firma. Pod nr 8 wznosi się natomiast okazała kamienica gotycka z bogato rozczłonkowanym szczytem. W średniowieczu był to spichlerz, który po generalnej przebudowie w XIX w. zamieniony został na dom mieszkalny. W ostatnich latach przeprowadzono regotyzację tego cennego zabytku, nadając mu dawny charakter kamienicy gotyckiej. Przy budowie podobnych domów zużywano około 75 tysięcy cegieł. Obecnie w kamienicy tej mieści się Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk.


Barokowe spichrze przy ul. Rabiańskiej 1 i 3

Barokowe spichrze przy ul. Rabiańskiej 1 i 3

Pod nr 1 i 3 przy ul. Rabiańskiej zachowały się dwa niewielkie barokowe spichrze. Zgodnie z przekazami historycznymi i długoletnią tradycją mieściła się w nich stacja pocztowa, tzw. "posthalternia", której tradycje sięgają początku XVIII w. Ze źródeł wynika, że Rada Miejska opłacała stałego gońca do usług pocztowych. Toruńska stacja pocztowa została w XVII w. włączona do sieci poczty królewskiej. Najbardziej znaną postacią związaną z toruńską pocztą był Jakub Kazimierz Rubinkowski - burgrabia i poczmistrz, który swe urzędy sprawował w XVIII w. Obecnie w kamienicy pod nr 1 mieści się Dom Filatelisty, a na małym placyku przed wejściem ustawiona została rzeźba przedstawiająca głowę Rubinkowskiego. Natomiast dwa połączone w jedną całość barokowe spichlerze pod nr 3 reprezentują styl barokowy i należą do mniejszych tego typu w Toruniu, różnią się jedynie zwieńczeniem szczytów - trójkątnym i półkolistym.

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.