Poziomy recyklingu na poziomie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poziomy recyklingu na poziomie

Eko, Miasto
Data publikacji: 08 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Poziomy recyklingu na poziomie

W mieście, w którym wyzwania są realne, a cele ambitne, trzeba działać wspólnie, konsekwentnie i z zaangażowaniem, abyśmy mogli stać się społeczeństwem recyklingu. Niech to będzie dla każdego mieszkańca Torunia świadomy wybór dla przyszłych pokoleń. Bo to m.in. właściwa segregacja odpadów „u źródła” pomogła Miastu osiągnąć dotychczas wymagane prawem poziomy odzysku i recyklingu.

Na początku trzeba podkreślić, że wymogi dotyczące poziomów recyklingu w ostatnim czasie zdecydowanie wzrosły. Unijna dyrektywa odpadowa postawiła Polskę przed wyzwaniem osiągnięcia 35-procentowego pułapu w tym zakresie – za 2023 rok. I to się w Toruniu udało uzyskać. Jednak tempo tego procesu jest wyjątkowo wymagające. Już za rok samorządy będą musiały osiągnąć 45% recyklingu, a do 2025 r. – dodatkowe 10%.

– To ogromne wyzwanie, bo tak wysokie progi są dla wielu gmin trudne do przejścia. Dziękujemy więc mieszkańcom za zaangażowanie w prowadzenie selektywnej zbiórki w ich gospodarstwach domowych, bo to jest clou całej gospodarki odpadami. Przed nami jednak  jeszcze wiele pracy, aby osiągnąć kolejne poziomy. Wartość wysiłku torunian nie polega tylko na uniknięciu kar. To przede wszystkim kwestia interesu społeczności lokalnej, gdzie lepsza zbiórka odpadów przekłada się na lepszą jakość życia – mówi Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia.

Myślenie w kategoriach gospodarki o obiegu zamkniętym jest kluczowe, ale bez odpowiedniej zbiórki odpadów, cel ten jest trudny do osiągnięcia. Segregacja odpadów to nie tylko dbałość o środowisko, ale również szansa na uzyskanie wysokiej jakości surowców oraz spełnienie unijnych wymagań dotyczących recyklingu i odzysku. Jak to było realizowane w ostatnich latach w Toruniu, pokazuje tabela: 

 

2021 r.

2022 r.

2023 r.

2024 r.

Ilość odpadów odebranych [Mg]

94 613

91 809

91 608

?

Poziom recyklingu wymagany [%]

20

25

35

45

Poziom recyklingu uzyskany [%]

26,46

25,93

36,10

?

Wzrost odsetka odpadów trafiających do odzysku i recyklingu wymaga przede wszystkim inwestycji w technologie przetwarzania odpadów, np. w rozwój nowoczesnych metod sortowania odpadów czy zagospodarowania frakcji biodegradowalnej. Nie można też zapominać o edukacji ekologicznej. Społeczeństwo, świadome celów nowoczesnej gospodarki odpadami, może zachęcić mieszkańców do prowadzenia selektywnej zbiórki w swoich domach, a co za tym idzie – przynieść zamierzone efekty w tej dziedzinie. Wprowadzenie jednolitych zasad selektywnej zbiórki odpadów na terenie całego kraju jest jednym z narzędzi, ale to edukacja stanowi klucz do zmiany. Na osiągnięcie wytyczonych prawem wskaźników pozostało bardzo mało czasu. Czy w tak krótkim okresie da się wykorzenić niewłaściwe nawyki w postępowaniu z odpadami?

– Tu kluczowym narzędziem staje się edukacja „odpadowa”. Zmiana mentalności społeczeństwa i przyzwyczajeń wymaga czasu, ale warto podjąć wysiłek, aby stworzyć społeczeństwo recyklingu – przekonuje Michał Zaleski – Dlatego od lat kładziemy nacisk na różne formy docierania z ekologicznym przekazem do mieszkańców. Jak widać – z dobrym skutkiem.

Osiąganie wysokich poziomów recyklingu dzisiaj wymaga nie tylko konsekwencji, ale także skutecznych działań skierowanych na rozwój systemu zbiórki odpadów komunalnych oraz doskonalenia metod przetwarzania w instalacjach komunalnych. Wielu wyzwań nie da się pokonać natychmiast, ale jest jeszcze szansa dla tych, którzy chcą nadrobić zaległości w tej dziedzinie.

Więcej informacji na temat gospodarki odpadami w Toruniu znaleźć można w serwisie internetowym: www.odpady.torun.pl oraz na łamach fanpage Fb OdpadyTorun.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: prezydent Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Zjedz śniadanie na trawie na Podgórzu
    Eko, Miasto
    Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Na zdjęciu: pomnik pamięci ofiar hitleryzmu, przed nim leżą wiązanki kwiatów, obok warta honorowa
    Miasto
    8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Miasto
    20 maja 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu rozpocznie się dwudniowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodzieży.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.