Pandemia w odwrocie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pandemia w odwrocie

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 08 marca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu prezydent Torunia Michał Zaleski mówi podczas konferencji, przed nim stoi wazon z żółtymi tulipanami

Wraz z nadchodzącym okresem wiosennym piąta fala pandemii wyraźnie spowalnia. Na COVID-19 choruje w naszym mieście nadal znaczna liczba osób, jednak jest ich nieporównanie mniej niż w poprzednim miesiącu. Szczegółowo o sytuacji epidemicznej w mieście mówił na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Za nami trudny okres epidemiczny. W lutym stwierdzono kolejny rekord zakażeń od początku pandemii w naszym mieście – na COVID-19 zachorowało w Toruniu ponad sześć tysięcy czterysta osóbmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że najgorszy okres mamy za sobą. Na szczęście wskazują na to dane dzienne, gdzie obserwujemy wyraźną tendencję spadkową zakażeń.

Wykres - zakażenia koronawirusem miesięcznie 8.03.2022
Wykres - zakażenia koronawirusem dziennie 8/03/2022
Mimo że luty jest najkrótszym miesiącem roku, wykonano w nim najwięcej testów do rozpoznania zakażenia SARS-CoV-2 – aż 21 029. W poprzednich miesiącach było to kolejno: 15 812 (grudzień 2021 r.) 19 643 (styczeń 2022 r.). W marcu liczba ta wynosi 4 288 (stan na 8.03)

W związku ze zmniejszającym się zainteresowaniem testowania, od tego tygodnia zmniejszyła się liczba punktów wykonujących wymazy RT-PCR w ramach NFZ w Toruniu. Od 7 marca 2022 r. test na koronawirusa można zrobić w jedenastu miejscach, a od najbliższej niedzieli (13 marca) w dziesięciu.

Legenda:

Znacznik w kolorze bordowym - punkty pobrań RT-PCR

znacznik fioletowy – punkty pobrań testów antygenowych

Omikron jest mutacją bardzo zaraźliwą, ale nie tak bardzo zjadliwą –duża liczba zakażeń nie powoduje znacznego wzrostu hospitalizacji pacjentów ani liczby zgonów. Osobami ciężko przechodzącymi COVID-19 zajmują się dwie placówki w naszym mieście: Wojewódzki Szpital Zespolony oraz Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika. Obecnie w miejskiej placówce (stan na 8.03) z 34 zabezpieczonych łóżek przeznaczonych do hospitalizowania osób chorych na COVID-19 24 są zajęte. Na dzień dzisiejszy dwa łóżka respiratorowe z czterech dostępnych są wykorzystane.

Wykres - zgony miesięcznie 8/03/2022

Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 może zapobiec szczepienie. W Toruniu wykonano do tej pory 321 859 szczepień, z czego 65 263 to trzecia dawka przypominająca. W pełni zaszczepiono 128 444 mieszkańców (64,67% wszystkich mieszkańców, 68,1% uprawnionych).


PRZYDATNE INFORMACJE


Fot. Angelika Jaworska-Osiak

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Piątek, 31 maja 2024 r., może być burzowy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Awaria sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na Szosie Bydgoskiej – przy pętli tramwajowej.
  • 30 maja 2024 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem.
  • Nie lada gratka dla fanów surrealizmu i dorobku Salvadora Dalego w Toruniu. Już od 1 czerwca w Krzywej Wieży dostępna będzie wystawa „Boska Komedia-Raj”.