Adam Lewandowski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Adam Lewandowski

Adam Lewandowski (1906-1992)
Prezydenta Torunia w latach 1959-1963

Urodził się 8 lipca 1906 r. we wsi Jarczewo (obecnie województwo kujawsko-pomorskie). Po uzyskaniu matury w 1928 roku, jako absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Wymyślinie podjął pracę w Nowej Rudzie (obecna Białoruś). W 1933 roku został przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednak obowiązki nauczyciela i głowy rodziny zmusiły go do rezygnacji ze studiów.

Wybuch II wojny światowej zastał go na Kresach. Ochotniczo brał udział w kampanii wrześniowej, następnie prowadził działalność w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Za organizowanie tajnego nauczania i aktywną działalność w podziemiu, w 1943 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w Grodnie. Z wyrokiem śmierci został skierowany do obozu hitlerowskiego Stutthof. W obozie przetrwał dzięki sprawnemu działaniu konspiracji. Po wyzwoleniu obozu w 1945 r. powrócił w rodzinne strony i podjął pracę w szkolnictwie. W 1953 roku rozpoczął pracę w Toruniu w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika.

W 1959 roku został Prezydentem Miasta. W okresie kadencji szczególny nacisk kładł na rozwój oświaty i kultury. W tym czasie reaktywowano Wydział Prawa UMK, powstały cztery kolejne akademiki i budynki mieszkalne dla pracowników uczelni. Dla potrzeb UMK i placówek kultury przekazano kilka budynków miejskich. Powstały także dalsze plany rozbudowy miasteczka uniwersyteckiego, złożono plany pod zagospodarowanie terenów przyszłego osiedla "Rubinkowo". Jednocześnie została podjęta szeroka współpraca z środowiskiem odpowiedzialnym za rozwój kulturalny i oświatowy, m.in. zainicjowano Festiwal Teatrów Polski Północnej. Rozpoczęto prace przy przyszłym muzeum Dom Pod Gwiazdą, po raz pierwszy od czasów wojny poddano renowacji ulicę i Dom Kopernika. Powstał skansen i trwały prace przy Muzeum Etnograficznym. Wykonano wiele prac na rzecz terenów zielonych. Rozpoczęto oczyszczanie terenu Zamku Krzyżackiego. Został również nawiązany kontakt z miastem Hameenlinna w Finlandii, co w dłuższej perspektywie zaowocowało podpisaniem umowy o partnerskiej współpracy miast bliźniaczych w 1989 roku. Kontynuowano wiele bardzo ważnych dla rozwoju miasta inwestycji takich jak budowa sztucznego lodowiska, ZWS "Elana", TPCz."Merinotex", Szpitala Miejskiego i dróg. W tym czasie podjęto prace przy porządkowaniu mogił zamordowanych Polaków w czasie II wojny światowej na Barbarce.

Adam Lewandowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a za całokształt pracy w Radzie Miejskiej torunianie nadali mu miano "ojca miasta".

Zmarł 16 lutego 1992 roku w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.