Gracjan Leczyk | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gracjan Leczyk

 

Gracjan Leczyk
prezydent Torunia od 25.01.1978 do 25.06.1982

Ur. 27 listopada 1934 r. w Poznaniu. Tam skończył szkołę podstawową, technikum chemiczne oraz Wyższe Studia Ekonomiczne. Pracę zawodową rozpoczął w poznańskim Stomilu. Następnie przez prawie 15 lat pracował w Kujawskich Zakładach Przemysłu Tłuszczowego w Kruszwicy na stanowisku zastępcy dyrektora ds. administracyjno-handlowych. W 1975 r. podjął pracę w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Toruniu. Po 3 latach urzędowania otrzymał nominację na prezydenta Torunia. Odwołany z tej funkcji po złożeniu rezygnacji w czerwcu 1982 r.

Okres jego prezydentury charakteryzuje zima stulecia, powódź stulecia oraz początki transformacji ustrojowej, łącznie z wprowadzeniem stanu wojennego. Wydarzenia te miały znaczący wpływ na jakość pracy w mieście. Prezydent Leczyk zasadniczy akcent położył na sprawy gospodarki komunalnej, rozwój komunikacji miejskiej. W tym czasie uruchomione zostały linie tramwajowe do Merinotexu, Elany i na Rubinkowo. Ponadto wybudowano kolejny odcinek trasy W-Z, Szosy Lubickiej, przebudowano m.in. rondo Pokoju Toruńskiego, oraz węzeł przy ul. Bażyńskich, wybudowano drugą nitkę ul. Kościuszki, zmodernizowano wylot na Gdańsk. Oddano do użytku zajezdnię autobusową, ujęcie wody na Drwęcy, rozpoczęto rozbudowę elektrociepłowni Merinotexs, EC Grębocin. Duży nacisk położono także na odnowę zabytków Starówki, przygotowano koncepcję uciepłowienia Starego Miasta. Oddano do użytku halę Olimpijczyk, zadaszenie Tor-Toru, pomnik Artylerzysty. Powołano służby porządkowe przy prezydencie, podpisano umowę z partnerską Getyngą, utworzono też odznakę za zasługi dla Torunia. Na szeroką skalę prowadzono również akcję budowy i rozbudowy przedszkoli.

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.