2013 - Brigitte Kronauer i Eustachy Rylski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

2013 - Brigitte Kronauer i Eustachy Rylski

Brigitte Kronauer
Urodzona w 1940 roku, studiowała germanistykę i pedagogikę, a pisać zaczęła już w latach młodzieńczych. Po krótkim okresie pracy w szkole od roku 1974 mieszka w Hamburgu i żyje z pisania. Publikuje wyłącznie utwory prozatorskie, które charakteryzują się wyrafinowanym kunsztem narracyjnym, wysoko ocenianym przez recenzentów. Jej opowieści często niezbyt "przylegają" do tzw. obiektywnej rzeczywistości. Postaci z jej utworów, często jaskrawo przeciwstawione w działaniu i myśleniu, pozwalają na ukazanie zmiennych perspektyw narracyjnych oraz zaznaczenie dystansu do pozornie jednoznacznej i danej z góry rzeczywistości. Akcja wielu powieści jest tylko pretekstem do ukazania świata uczuć i wyobrażeń, do przeżywania odbieranego świata w różnych konstelacjach świadomościowych. Wśród najważniejszych dla niej pisarzy wymienia m.in. Josepha Conrada i Roberta Walsera.

Kronauer jest laureatką wielu nagród literackich, m.in. wysoko cenionych w Niemczech nagrody im. Heinricha Bölla (1989), im. Josepha Breitbacha (1998), im. Georga Büchnera (2005), im. Jean Paula (2011). Oprócz tego kilkukrotnie powoływano ją na profesury poetyki m.in. na uniwersytetach w Heidelbergu, Tybindze i Zurychu. Jej twórczość dotychczas nie była przekładana na język polski.

Najważniejsze utwory: Frau Mühlenbeck im Gehäus (1980), Rita Münster (1983), Die Frau in den Kissen (1990), Teufelsbrück (2000), Verlangen nach Musik und Gebirge (2004), Zwei schwarze Jäger (2009), Favoriten. Aufsätze zur Literatur (2010).


Eustachy Rylski
Urodzony w 1944 roku prozaik, dramaturg, eseista, dzieciństwo spędził w okolicach Jeleniej Góry, następnie uczył się w Karpaczu i Wałbrzychu. Później pracował m.in. jako robotnik budowlany, urzędnik, instruktor kulturalny. Mieszkał w Brzegu i Wrocławiu. W 1978 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie początkowo podjął pracę w szkolnictwie zawodowym, a potem trudnił się remontem mieszkań. Obecnie mieszka w Chotomowie pod Warszawą.

Autor głośnego, zawierającego dwie mikropowieści historyczne, opublikowanego w roku 1984 debiutu "Stankiewicz. Powrót", który przyniósł mu uznanie krytyków i czytelników, a także opinię jednego z najciekawszych pisarzy współczesnych, mistrza w tworzeniu pasjonujących fabuł. Trzy lata później opublikował tom opowiadań "Tylko chłód", po wydaniu którego na lat blisko dwadzieścia zaprzestał pisania prozy, koncentrując się wyłącznie na twórczości dramaturgicznej. Powstały wówczas takie dramaty jak "Chłodna jesień" (1989), "Wilk kazański" (1996), "Netta" 1997), "Co nie jest snem" (1999) i "Dzień podróżny" (2004). W roku 2004 opublikował nową powieść "Człowiek w cieniu", a rok później osadzoną w realiach epoki napoleońskiej powieść "Warunek". W roku 2007 wydał tom opowiadań "Wyspa", a dwa lata później zbiór esejów "Po śniadaniu", a w 2010 kolejną powieść "Na grobli".

Twórczość Rylskiego, mająca przede wszystkim charakter psychologiczno-społeczny i obyczajowy, postrzegana jest jako tradycyjna w formie i wyrazie, jako ostentacyjnie niechętna wszelkim artystycznym awangardom, jako nacechowana szacunkiem dla przeszłości. Sam pisarz niejednokrotnie wskazywał na Jarosława Iwaszkiewicza jako na jej literackiego patrona.

Nominowany do Nagrody Literackiej "Nike", uhonorowany Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza, odznaczony Złotym Medalem "Gloria Artis". Jego utwory tłumaczone były na języki: rosyjski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański i węgierski.

Najczęściej czytane aktualności

  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • 7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • 7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.