2010 - Adam Krzemiński i Karl Schlögel | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

2010 - Adam Krzemiński i Karl Schlögel

 

Adam Krzemiński

Adam Krzemiński
(ur. 1945), po studiach germanistycznych w Warszawie i w Lipsku od roku 1973 pracuje w redakcji "Polityki“. Należy do najwybitniejszych publicystów i komentatorów spraw niemieckich, publikował artykuły i eseje poświęcone historii i współczesnym debatom politycznym w Niemczech, niemieckiej literaturze i kulturze, współczesnym sporom ideowym w świecie.

W polskiej prasie jego teksty ukazują się przede wszystkim w "Polityce", "Twórczości", "Gazecie Wyborczej"; w Niemczech publikują go najczęściej opiniotwórcze "Die Zeit", "Merkur", "Die Welt", "Süddeutsche Zeitung", "FAZ". Jest współzałożycielem polsko-niemieckiego kwartalnika "Dialog".

Dotychczas ukazały się następujące książki: "Polen im 20. Jahrhundert. Ein historischer Essay“, München 1993; "Deutsch-polnische Verspiegelung. Essays", Wien 2001; "Zbrodnia & Kara & Duma & Uprzedzenie. Polacy i Niemcy", Warszawa 2007; "Testfall für Europa. Deutsch-polnische Nachbarschaft muss gelingen“, Hamburg 2008.

Jest Krzemiński laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. medalu Goethego (1993), nagrody im Ksawerego Pruszyńskiego polskiego PEN-Clubu za eseistykę literacką (1999), Wielkiego Federalnego Krzyża Zasługi RFN (1999) oraz nagrody Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (2006).


Karl Schlögel

Karl Schlögel
(ur. 1948) studiował historię, filozofię i slawistykę w Berlinie Zachodnim, Leningradzie i Moskwie, po czym zyskał renomę jako autor artykułów prasowych, studiów i książek dotyczących Rosji i Europy Wschodniej.

Od roku 1990 pracował jako profesor historii wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie w Konstancji, a od roku 1994 wykłada na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jest autorem kilkunastu książek. W Polsce ukazały się: "Środek leży na wschodzie. Europa w stadium przejściowym", Warszawa 2005, "W przestrzeni czas czytamy. O historii cywilizacji i geopolityce", Poznań 2009.

Nagrody i wyróżnienia: Europejska nagroda im. Charlesa Veillona za eseistykę 1990, Nagroda literacka im. Georga Dehio 2004, Nagroda im. Zygmunta Freuda Niemieckiej Akademii Języka i Literatury za prozę naukową 2004, Nagroda im. Lessinga miasta Hamburg 2005, Lipska nagroda książkowa dla porozumienia europejskiego 2009.


Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 12 września 2010 r. w Starym Ratuszu w Getyndze.

Najczęściej czytane aktualności

  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
    Kultura, MZK
    Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
  • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.