5-lecie CN Młyn Wiedzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

5-lecie CN Młyn Wiedzy

Data wydarzenia
-
logo CN Młyn Wiedzy
Opis wydarzenia: 

Bilet na zwiedzanie: 5 zł

Opisane poniżej działania to tylko część z tego, co przygotowano.

  • Pracownia biologiczna

10-11.11. godz. 11.00-11.30, 13.00-13.30, 15.00-15.30, 17.00-17.30 zajęcia „Zwykłe niezwykłe”
Podczas warsztatów uczestnicy przekonają się, że mikroskop potrafi odkryć przed nami całkowicie nowe oblicze zupełnie zwyczajnych rzeczy. Sól czy cukier powiększone, prześwietlone, widziane w świetle spolary-zowanym stają się małymi działami natury. Pośród nieskończonej różnorodności układów krystalicznych niejednokrotnie dostrzec można obrazy przypominające futurystyczne krajo-brazy z odległych zakątków kosmosu. Zobacz co ukrywa otchłań mikroświata.
Dla kogo: od 10. roku życia (z opiekunami).

  • Pracownia kreatywna „przeBUDOWA”

10-11.11. godz. 10.30-11.15, 12.30-13.15, 14.30-15.15, 16.30-17.15 zabawy klockami Imagination Play Ground
Klocki stworzone przez architekta Davida Rockwella w celu pobudzania kreatywności i wyobraźni u dzieci w wieku od 2 do 12 lat, poprzez planowanie i realizację wspólnych projektów budowlanych. Przed uczestnikami zadania inspirowane warsztatami przedszkolnymi prowadzonymi przez CNMW dla dzieci w wieku 3-6 lat od kilku lat. Pomiędzy animacjami pozostawimy czas na dowolną zabawę.
Dla kogo: od 3-6 lat (z opiekunami).

  • Pracownia multimedialna

10.11. godz. 10.30-11.30, 14.30-15.30; dla starszych uczestników (od 10. roku życia z opiekunami) godz. 12.30-13.30 i 16.30-17.30 warsztaty „Druk 3D”
Zobaczysz i dotkniesz różnych przedmiotów wydrukowanych na drukarce 3D, zobaczysz też jak drukarka pracuje i jak powstaje kolorowy zaprojektowany przez prowadzącego przedmiot. Warsztaty adresowane są dla uczestników w wieku od 5-9 lat (z opiekunami).
11.11. godz. 11.00-12.00, 13.00-14.00, 15.00-16.00 i 17.00-18.00 Krótka piłka marsjańska
Dowiesz się, czym jest łazik marsjański, jak go zaprogramować, co kryje się w jego wnętrzu. Poznasz strukturę prostego, miniaturowego łazika i jego podstawowe funkcje. Warsztaty dla dzieci od 10. roku życia (z opiekunami).

  • Pracownia fizyczna

10-11.11. godz. 11.00-11.45 i 15.00-15.45 warsztaty Wszechświat w czterech ścianach
Uczestnicy w wieku od 15. roku życia będą mogli wcielić się w rolę współczesnych astrofizyków.
10-11.11. godz. 13.00-13.45 i 17.00-17.45 zajęcia Ludzki termometr
Aktywność jest kierowana do dzieci w wieku 10-14 lat z opiekunami.

  • Sala warsztatowa

11.11. godz. 10.00-11.00, 12.00-13.00, 14.00-15.00, 16.00-17.00 warsztaty Jak pracują nasze kości?
Z ilu kości składa się ciało dorosłego człowieka, a z ilu dziecka? Czy żyrafa i mysz mają tyle samo kręgów szyjnych? Czym jest zdjęcie rentgenowskie? Ile waży ludzki szkielet? Na te i inne pytania odpowiemy podczas godzinnego warsztatu. W trakcie zajęć przyjrzymy się budowie poszczególnych elementów ludzkiego szkieletu oraz ich funkcjom. Następnie wspólnie wykonamy prosty model układu kostnego. Dodatkowo poruszymy zagadnienia związane z profilaktyką chorób kręgosłupa.
Dla kogo: 6-12 lat (z opiekunami).

Pokazy na parkingu przed budynkiem Młyna Wiedzy

  • 10-11.11. godz. 10.00-10.45, 14.00-14.45 Ciekły azot na własnej skórze

Minęło już 135 lat odkąd dwóm polskim naukowcom udało się skroplić azot. Dziś ciekły azot znajduje zastosowanie między innymi w medycynie, przemyśle metalurgicznym czy sztuce kulinarnej. Podczas pokazów odkryjemy tajemnice tej niezwykle zimnej substancji prezentując najefektowniejsze doświadczenia z nią związane. Widzowie dowiedzą się między innymi, dlaczego ciekłego azotu nie można „nabić w butelkę”, czy można na własnej skórze sprawdzić jaki jest zimny i co dzieje się z powietrzem w niskich temperaturach? A wszystko to ubarwione historią i ciekawostkami.

  • 10-11.11., godz. 12.00-12.45 Reakcje spalania

Rozgrzewający publiczność pokaz, którego tematem przewodnim jest ogień i reakcje spala-nia. Prowadzący poprzez efektowne doświadczenia ukaże różnicę w zachodzeniu reakcji utleniania takich substancji jak etanol, propan, acetylen czy nitroceluloza. Jednym z bohate-rów pokazu będzie wodór – najlżejszy, najbardziej rozpowszechniony pierwiastek chemiczny we wszechświecie. Poprzez emocjonujące doświadczenia postaramy się przybliżyć jego wła-ściwości, zastosowanie a także zaprezentujemy metody jego otrzymywania. Wybuchy, wy-strzały, ogień i dym gwarantowane.

Ogólnopolska akcja Porozumienia „Społeczeństwo i Nauka” - SPiNDay 2018
10.11. (sobota), godz. 10.00-18.00

Stanowiska dostępne w ramach 5-lecia CNMW. Wydarzenie odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Centrów i Muzeów Nauki. Dostępne będą 3 stanowiska doświadczalne z zakresu medycyny, matematyki i biologii. Będzie można znaleźć je w przestrzeni interaktywnych wystaw.

  • Medycyna 

Ludwik Hirszfeld w 1950 r. nominowany do nagrody Nobla w dziedzinie medycyny za wyjaśnienie zagadki zjawiska konfliktu serologicznego między matką a płodem. Zadanie dla uczestników: dlaczego grupa krwi ma znaczenie przy jej przetaczaniu? Na stanowisku będzie można mieszać „krew” różnych grup i obserwować, co się dzieje w przypadku niezgodności grupy.

  • Biologia

Jan Prüffer, zajmował się morfologią i anatomią owadów, faunistyką regionalną i entomologią stosowaną, autor cenionych opracowań anatomicznych, dotyczących narządów zmysłowych i układu nerwowego owadów oraz badań nad wabieniem samców przez samice u motyli nocnych oraz prac dotyczących szkodników leśnych. Zadanie dla zwiedzających: zapoznanie się z wykorzystaniem feromonów do zwalczania szkodników. Na stanowisku będzie można dowiedzieć się, co to są feromony, do czego służą owadom i jak człowiek je wykorzystuje, zaprezentowane będą przykładowe pułapki feromonowe i najpowszechniejsze gatunki szkodników.

  • Matematyka

Henryk Zygalski, Enigma to słynna maszyna szyfrująca, która została skonstruowana w czasie II wojny światowej. Służyła ona wywiadom niektórych państw i co ciekawe do tego celu służy im do dziś. Zadanie dla zwiedzających: polega na wykonaniu własnej maszyny szyfrującej. Własnoręcznie wykonane urządzenie umożliwi zaszyfrowanie słów, a nawet całych tekstów. Oprócz rozwijania zdolności manualnych, uczestnicy uzyskają również możliwość sprawdzenia swoich umiejętności logicznego myślenia oraz sprawdzą swoje kwalifikacje szpiegowskie.
Zadanie dla zwiedzających: Krypteks Leonarda da Vinci. Zadanie polega na ustawieniu odpowiedniej kombinacji znaków, która umożliwi otwarcie pojemnika, i odkrycie tajemnicy ukrytej w jej wnętrzu.
Zadanie dla zwiedzających: „Łamacze szyfrów” to gra planszowa, która przeniesie nas do Poznania do 1929 roku. Gra nawiązuje do poznańskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy. I to właśnie łamanie szyfrów podczas wędrówki po dawnym Poznaniu jest motywem przewodnim całej zabawy.

Data: 
10.11.2018 10:00 — 11.11.2018 18:00
Miejsce: 
ul. Łokietka 5
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Boże Ciało 2024
    Miasto
    30 maja 2024 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem.
  • Kultura, Miasto
    Już po raz kolejny mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić wszystkich na wyjątkowy Dzień Dziecka – Michayland 2024, który odbędzie się w malowniczym parku na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Miasto
    W Toruniu ruszyły spotkania prezydenta Pawła Gulewskiego z Radami Okręgów.
  • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
    Miasto
    Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
  • Komunikacja miejska na długi weekend
    Miasto, MZK
    W czasie wydłużonego weekendu (30 maja - 2 czerwca br.) w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
  • To kolejny ważny etap rozwoju Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Powstały unikatowe nowoczesne budynki, w których będzie można prowadzić dydaktykę i badania na najwyższym światowym poziomie w kierunkach naukowych, które wprowadzają do gospodarki najwięcej innowacyjności.
  • Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych ze wsparciem unijnym na kolejny projekt w obszarze zdrowia. 29 maja 2024 r. podpisana została umowa z Urzędem Marszałkowskim na projekt „Zdrowi i aktywni 2”.
  • Dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Toruniu spotkała się z Prezydentem Torunia Pawłem Gulewskim.
  • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
  • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
  • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...