Tramwaje Pesy w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tramwaje Pesy w Toruniu

Bydgoska PESA dostarczy do Torunia 12 nowoczesnych tramwajów. 18 grudnia 2013 r. MZK podpisało umowę na zakup nowego taboru.  

W lipcu 2013 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę supernowoczesnych tramwajów. Wygrała go bydgoska fabryka PESA, która zaoferowała pojazdy za cenę 92,5 mln zł brutto. Zakup 12 tramwajów niskopodłogowych Swing jest finansowany z emisji obligacji oraz dotacji unijnej w ramach projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City". Będzie to 6 wagonów 3-członowych o długości 19 m, mieszczących do 123 osób (miejsc siedzących 25) i tyle samo 5-członowych o długości 30 m, w których zmieści się nawet 207 osób (miejsc siedzących 40). Pierwsze składy dotrą do Torunia jesienią przyszłego roku, ostatnie - zgodnie z umową - do końca września 2015 r.

Tramwaj jest proekologiczny, szybki, sprawny, trwały i bezpieczny w ruchu - to zalety, które przemawiają za tym, że tramwaje przeżywają dzisiaj swój renesans. Rozwojowi tej formy komunikacji sprzyjają także wyraźnie przychylne sygnały ze strony instytucji europejskich, które chętnie wspierają finansowo transport szynowy, z czego jako miasto staramy się korzystać, skutecznie pozyskując na ten cel fundusze unijne – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. Mam nadzieję, że torunianie będą chętnie jeździli nowymi tramwajami, odczują ich wygodę i komfort podróżowania.

Umowę podpisali prezes MZK Janusz Szymański 
i prezes firmy PESA Tomasz Zaboklicki

Pojazdy będą niskopodłogowe, wyposażone w wysuwaną rampę, przyjazne dla osób starszych, na wózkach inwalidzkich i dla matek z dziećmi. Będą miały nowoczesne, aerodynamiczne kształty oraz wyciszone, klimatyzowane wagony i kabiny motorniczych. Trwają uzgodnienia dotyczące kolorystyki wagonów i wykończenia wnętrza. Siedzenia zostaną wykonane z trudno zapalnego materiału, odpornego na ścieranie i łatwego do utrzymania w czystości. Wagony będą wyposażone w automaty biletowe i system zliczania pasażerów, z funkcją umożliwiającą rozróżnienie pasażerów wchodzących i wychodzących. Zastosowane w pojazdach rozwiązania techniczne (falowniki trakcyjne) sprzyjają oszczędzaniu energii i obniżeniu kosztów eksploatacji. Istotną kwestią jest bezpieczeństwo nowego taboru. Podłoga w wagonach zostanie wyłożona wykładziną antypoślizgową, a na całej długości znajdą się uchwyty i poręcze umożliwiające pasażerom utrzymanie równowagi w czasie jazdy. Nie będzie ostrych krawędzi i innych elementów mogących spowodować urazy. Składy będą wyposażone w monitoring i system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym, a przystanki będą zapowiadane.

To bardzo nowoczesne technologie, nowe pulpity w kabinach motorniczych wyglądają jak kabiny samolotów, ale w ramach umowy producent jest zobowiązany do przeszkolenia naszych pracowników. Na pewno jakość obsługi mieszkańców dzięki nowym tramwajom znacznie się poprawi – zapewnił prezes toruńskiego MZK Janusz Szymański.

Tramwaje bydgoskiej fabryki PESA jeżdżą już nie tylko w Polsce, ale także w Europie (m.in. we Włoszech, na Węgrzech), w Azji i Ameryce Południowej. Niedawno firma zawarła kontrakt na dostawę tramwajów dla Moskwy. Co warte podkreślenia, w naszym regionie na rzecz PESY pracuje 556 firm, dostarczających fabryce usługi i podzespoły.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo produkowanych przez nas tramwajów podkreślił Tomasz Zaboklicki, prezes firmy PESA. – Są to pojazdy bardzo nowoczesne i wygodne dla pasażerów, ale zdecydowanie poprawi się także komfort pracy motorniczych, którzy będą mieli do dyspozycji ciche, klimatyzowane kabiny. Z pewnością do wielu nowoczesnych rozwiązań, jak joysticki czy monitory dotykowe, będą się musieli przyzwyczaić.

Zakup 12 nowych tramwajów to nie koniec inwestycji miasta w tej dziedzinie. W Toruniu trwa w tej chwili rozbudowa sieci tramwajowej: powstaje nowa, prawie 2-km linia do miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach, łącznie z pętlą przy ul. Okrężnej, rozbudowywane są torowiska odstawcze przy ul. Olimpijskiej, a podobne powstaną wkrótce przy Motoarenie. Trwa też budowa platformy przesiadkowej w śladzie alei Solidarności, która połączy linię nr 1 z linią nr 2, istotnie usprawniając komunikację tramwajową w mieście.

Na kolejne lata zaplanowano remonty istniejących torowisk, głównie pod kątem ich wyciszenia. Miasto ma gotowe wnioski o dotacje unijne na zakup nowych tramwajów w kolejnym okresie programowania europejskiego. W planach po 2018 r. jest budowa nowej zajezdni tramwajowej w rejonie ulic Barwnej, Olimpijskiej i Skłodowskiej-Curie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.