Toruń Blues Meeting 2014 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń Blues Meeting 2014

Od ćwierć wieku w Od Nowie organizowany jest Toruń Blues Meeting. 25. edycja festiwalu, z udziałem polskich i zagranicznych wykonawców, odbędzie się 21-22 listopada.

To najstarszy z odnowowych festiwali i jednocześnie trzeci, po Rawie Blues i białostockiej Jesieni z Bluesem, nieprzerwanie organizowany w Polsce. Jego początki były bardzo skromne, a pierwszą edycję w 1990 r. obecny szef klubu organizował jeszcze jako student.

- Trudno to sobie dziś wyobrazić, ale organizowałem ten festiwal wyłącznie przy użyciu telefonuwspomina Marurycy Męczekalski. - Sam nie wiem, skąd wtedy miałem namiary do zespołów. Nie było przecież internetu, komórek, poczty elektronicznej i Facebooka.

Scenografię dla występujących stanowiła siatka wojskowa, a napis z nazwą festiwalu wycięto ze styropianu. Mimo braku doświadczenia i utrudnień technicznych, udało się. Na pierwszej edycji zagrały znaczące formacje polskiej sceny muzycznej: Wielka Łódź, Street Blues, After Blues, Nocna Zmiana Bluesa i Easy Rider. Festiwal nie odniósł wtedy wielkiego sukcesu frekwencyjnego, ale już rok później, gdy na scenie Od Nowy po raz pierwszy i ostatni wystąpił Tadeusz Nalepa, sala była pełna. Podobnie na trzeciej edycji, której gwiazdą była formacja Kasa Chorych. Już na czwartym festiwalu organizatorzy zrezygnowali z ortodoksyjnie bluesowego charakteru, zapraszając do udziału formację Dżem.  

- To był jedyny raz, kiedy na Toruń Blues Meeting gościł Ryszard Riedelopowiada Maurycy - Rok później, już po jego śmierci, Dżem zagrał z Martyną Jakubowicz.

Pierwszy czarnoskóry bluesman pojawiał się na scenie Od Nowy w 1996 r. Był to Guitar Crusher. Od tego czasu zagraniczni goście odwiedzali Toruń co roku. Przyjeżdżali tu zarówno artyści z krajów kojarzonych z bluesem (USA, Wielka Brytania), jak i zakątków, które identyfikujemy raczej z innymi gatunkami (Australia, Brazylia, Grecja, Portugalia, Hiszpania). Od kilku lat festiwal ma w pełni międzynarodowy charakter, choć oczywiście nie brakuje na nim rodzimych wykonawców.

Tegoroczny Toruń Blues Meeting to również spotkanie z artystami z różnych zakątków świata oraz z wieloma odmianami bluesa. Sporo będzie przedstawicieli akustycznego grania. Z Włoch przyjedzie gitarzysta i wokalista Pierluigi Pericca. Jego śpiew ma wręcz pierwotny charakter i nawiązuje do korzeni bluesa. Zgodnie z nazwą bez prądu gra także śląskie trio Acustic, w skład którego wchodzą dwie gitary i harmonijka. Oprócz bluesa w brzmieniu zespołu nie brak także elementów rocka, a nawet rytmów reggae. Nawiązaniem do pierwszej edycji festiwalu będzie występ jednej z najstarszych polskich formacji tego gatunku – After Blues. To duet gitarzystów, którzy nogami obsługują także perkusję. Półakustyczny charakter będzie miał występ Roberta Lenerta & L.A. Harmonijkarz opracował ostatnio piosenki Toma Waitsa w wersji bluesowej i zapewne właśnie utwory z tego projektu zabrzmią podczas festiwalu. Ciekawostką będzie z pewnością występ wielonarodowej formacji Slidin’PK & The Junkyard Orchestra. W jej skład wchodzą muzycy z USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Polski

- Zespół gra stylowego, nietypowego bluesa z użyciem ciekawych instrumentów – zapowiada szef Od Nowy. - Rzadko można w Polsce spotkać takie granie.

Po raz kolejny na Toruń Blues Meeting zagości polski zespół Why Ducky? To blues z elementami soulu, a nawet jazzu i swingu. Znakiem rozpoznawczym zespołu jest sekcja dęta: trąbka, saksofon i puzon.

Nie zabraknie oczywiście na festiwalu elektrycznego bluesa. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Sugar Blue, czarnoskóry amerykański wirtuoz harmonijki i znakomity wokalista. Artysta znany jest nie tylko miłośnikom bluesa, gdyż nagrywał i koncertował m.in. z The Rolling Stones. Do Torunia przyjeżdża on ze swoim amerykańskim zespołem. W wykonaniu muzyków zza oceanu usłyszymy bluesa w bardzo energetycznej i rytmicznej wersji. Elektrycznie gra też estońska formacja The Real Deal. Jak zawsze na scenie pojawi się również toruńska Tortilla. Tym razem zespół Maurycego wystąpi ze znakomitym jazzmanem, znanym wszakże z wielkiej miłości do bluesa, Wojciechem Karolakiem. Standardy z towarzyszeniem organów Hammonda z pewnością zabrzmią ciekawie. Dla bywalców festiwalu oczywistą jest też obecność nie całkiem bluesowego, a jednak z tą muzyką kojarzonego Dżemu.

Jak zawsze po koncertach odbywać się będą jam sessions. Festiwalowi towarzyszyć będzie również wystawa fotografii z poprzednich edycji Toruń Blues Meeting.

Więcej w listopadowym numerze miesięcznika IKAR 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Na zdjeciu: laureaci nagród i wyróżnień w XXXII Konkursie na Najlepsze Prace Magisterskie i Dyplomowe poświęcone Toruniowi
    Kultura, Miasto
    Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
    Drogi, Miasto
    Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
    Drogi, Miasto
    Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.
  • Pozyskane środki zostaną przeznaczone na remont Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Dziewulskiego do ulicy Olsztyńskiej wraz z częścią ulicy Olsztyńskiej od skrzyżowania z ulicą Szosa Lubicka w kierunku wschodnim.
  • 17 kwietnia 2024 r. rozpoczęło się przyjmowanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2025.
  • Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
  • „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
  • Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...