Teatralne Spotkania w Baju | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Teatralne Spotkania w Baju

2-10 października Teatr Baj Pomorski po raz 23. organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”.

Już sama nazwa festiwalu stanowi zaproszenie kierowane zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. - Staramy się przełamywać stereotypowe myślenie o teatrze lalek, który kojarzy się z widownią dziecięcąstwierdza Małgorzata Strzyżewska, kierownik literacki Baja. - Od wielu lat pokazujemy, że tradycyjna animacja łączona z multimediami może zachęcić do przyjścia do teatru młodzież, a ludzie dorośli także mogą się tu świetnie bawić.

W tym roku publiczność zobaczy 11 spektakli konkursowych z Polski, Włoch, Ukrainy, Holandii, Rosji i Słowacji. Oprócz tego cztery przedstawienia („Ślub”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Przetrwam. Opowieść pani Durabo” i „Legendy toruńskie”) pokażą gospodarze – Teatr Baj Pomorski. Będą też ciekawe prezentacje dyplomowe studentów szkół lalkarskich. Festiwal otworzy w piątek, 2 października XII Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych "Innym Okiem". Natomiast w sobotę, 3 października przez toruńską starówkę przejdzie parada barwnych, baśniowych postaci, a o godz. 11.30 w teatrze odbędzie się oficjalne otwarcie festiwalu.  

Jak zawsze Spotkania będą okazją do zetknięcia z niesłychanym bogactwem form - od klasycznych lalek, po techniki multimedialne. Dzięki projektowi „Taniec w teatrze. Teatr w tańcu” ważne miejsce w repertuarze zajmą widowiska teatru ruchu. Po raz drugi do Torunia przyjedzie z Włoch znakomita Compagnia TPO, laureat zeszłorocznego Grand Prix festiwalu. Artyści dwukrotnie zaprezentują „Motyle” – taneczne widowisko z ciekawym wykorzystaniem technik multimedialnych. Podobnie jak rok temu, twórcy będą zapraszać dzieci do aktywnego uczestnictwa w działaniach na scenie. Grupa De Stilte z Holandii pokaże z kolei taneczną wersję historii Alicji z powieści Lewisa Carrolla. Co ciekawe Alicje będą tu trzy, a Królik jest postacią o nie całkiem jasnych intencjach. Spektakl poruszy wyobraźnię młodych, zaś starszym przyniesie refleksję na temat relacji damsko-męskich.

Takich twórczych interpretacji znanej literatury zaplanowano na festiwalu więcej, szczególnie w nurcie dla młodzieży i dorosłych. Wydarzeniem będzie z pewnością „Mistrz i Małgorzata” Teatro Tatro ze Słowacji. Przedstawienie pokazane zostanie w namiocie cyrkowym, który stanie na błoniach nadwiślańskich. Znakomity, znany w Toruniu z inscenizacji „Podróży Guliwera” i „Don Kichota” reżyser Ondrej Spišák, zabierze nas do miejsca przypominającego teatr Variétés, by tam zapytać o działanie szatana i Boga we współczesnym świecie. - Widzowie mogą się trochę poczuć jak bohaterowie Bułhakowa – zapowiada Małgorzata Strzyżewska. - Mamy nadzieję, że ubrania nie poznikają.

Użycie lalek może nadać nowych znaczeń znakomitemu dramatowi Tadeusza Różewicza „Białe małżeństwo”. Tę historię o walce cielesnego z duchowym zrealizował w Teatrze Maska w Rzeszowie znany także w Toruniu Oleg Żiugżda. Ten sam reżyser w Białostockim Teatrze Lalek przygotował „Jaśniepanienkę”, przedstawienie na motywach opowiadania „Wij” Mikołaja Gogola, gdzie współistnieją ze sobą metafizyka i realizm, groza i humor. „Gdzie jest Lailonia?” zapytają w ślad za Leszkiem Kołakowskim artyści z Teatru Animacji z Poznania. Opowieść o przemianie człowieka w garb dostarczy z pewnością młodym widzom i ich rodzicom refleksji na temat dorastania. Stawkę spektakli dla starszych widzów zamyka „Gobo. Digital glossary” eksperymentalnego Teatru Akhe z Sankt Petersburga.  - Spektakl trochę przypomina komiks, trochę grę komputerową – opowiada Małgorzata Strzyżewska. - Na scenie pojawią się szklane kule, woda, dmuchawa do liści, nie zabraknie teatru cienia.

Dzieci, oprócz wspomnianych już spektakli tanecznych, będą mogły zetknąć się również z operą. Wrocławski Teatr Lalek przyjedzie z „Czarodziejskim fletem” w reżyserii Marka Zákostelecky’ego, znanego z realizacji w Baju świetnego, także operowego, „Tajemniczego zamku w Karpatach”. Magia muzyki i baśniowego świata z pewnością wciągnie nie tylko młodych widzów. Opowieść braci Grimm o Szczurołapie na nowo odczyta Śląski Teatr Lalki i Aktora. W spektaklu znajdą się odwołania do malarstwa holenderskiego, a licznie biegające po scenie szczury wbrew pozorom będą budziły sympatię. Spektakl o wampirze, który zaprzyjaźnia się z chłopcem przywiezie do Torunia Zdrojowy Teatr Animacji z Jeleniej Góry. Twórcy zapowiadają, że będzie strasznie śmiesznie. Znakomitą autorkę sztuk dla dzieci Martę Guśniowską znamy w Toruniu ze spektakli „Pod-grzybek” i „Romeo i mrówka”. W Teatrze Animacji w Poznaniu pisarka wyreżyserowała swoją sztukę „A niech to gęś kopnie”, która uznana została za najlepszy polski tekst teatralny dla dzieci. Artyści z Lwowa zaproszą z kolei małych widzów na widowisko „Koło Fortuny".

Jak wspomnieliśmy, poza przedstawieniami konkursowymi warto wybrać się również na pobudzające wyobraźnię spektakle studentów szkół lalkarskich – „Calineczkę” i „Any-body”. W tym drugim zobaczymy, jak bogaty świat można wyczarować z ludzkiego ciała. Wśród wydarzeń towarzyszących znajdzie się również koncert „Piosenki do grania na nosie” w wykonaniu zespołu Teatru Pinokio z Łodzi, który odbędzie się na Rynku Nowomiejskim. Warto wspomnieć również o widowisku tanecznym „Uroda życia” w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży i czytaniu dramatu „Nina i Paul” Thilo Refferta w ramach promowania współczesnej dramaturgii dla młodzieży. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.