Szkicownik Oscara Kauscha | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Szkicownik Oscara Kauscha

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Prezentacja multimedialna przygotowana przez Sławomira Majocha, kuratora zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu.

Szkicownik hauptmanna (kapitana) Oscara Kauscha z 61. Infanterie-Regiment w Toruniu to prawdziwy rarytas. Jest (po zaginionej tzw. Tece Steinera) najstarszym zachowanym, tak licznym i zarazem jednorodnym zbiorem prac zawierającym nieznane materiały ikonograficzne Torunia. Składa się na niego 75 barwnych akwareli i rysunków tuszem, które hauptmann Kausch wykonał pod koniec 1869 i w początkach 1870 r. Przedstawiają one sceny rodzajowe, architekturę oraz widoki Torunia i okolic, m.in. Ogrodu Botanicznego, Kępy Bazarowej, Podgórza, Złotorii i Czerniewic.

Szkicownik powstał przed rozbiórką północnej części średniowiecznych murów Torunia i choćby z tego względu jest bezcennym materiałem źródłowym; zawiera m.in. nieznane ujęcia miasta - jedna z akwarel przedstawia Barbakan zwany Kocim Brzuchem, który był wzorem dla barbakanów w Krakowie i Warszawie. Na innej widać fosę, która skutecznie broniła dostępu do grodu Kopernika. Dzięki rysunkom Kauscha wiemy także, jak wyglądały nieistniejące już bramy: Chełmińska i Paulińska, druga... krzywa wieża, drewniany most na Wiśle, port rybacki z dzielnicą portową i wiele innych budowli dawnego Torunia, które Prusacy zburzyli pod koniec XIX wieku.

Kausch wykonywał codziennie od trzech do pięciu rysunków. Wszystkie karty szkicownika są datowane, większość jest podpisana; badacze nie mają problemu z identyfikacją miejsc i obiektów, które uwiecznił pruski kapitan.

Autor rysunków urodził się w 1829 roku. Niestety nie znamy dokładnie jego losów - teczka osobowa Oscara Kauscha została zniszczona podczas II wojny światowej. Wiadomo jednak, że był wielokrotnie odznaczany, w 1872 został majorem, a 6 lat później generałem brygady. Zmarł w 1888 r.

Szkicownik Kauscha nie był dotąd nigdzie publikowany. Po opracowaniu oryginał wróci do Westpreussisches Landesmuseum w Warendorf, zaś Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu wyda jego faksymilową wersję. Zanim to jednak nastąpi zapraszamy na prelekcję połączoną z multimedialną prezentacją szkicownika.

Sławomir Majoch - historyk sztuki i muzealnik; kurator zbiorów Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu. Był autorem 20 wystaw, konsultantem i współautorem katalogów m.in. dla Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Szczecinie, Westpreussisches Landesmuseum w Münster i Lietuvos Dailes Muziejaus w Kłajpedzie. Interesuje się europejską i bliskowschodnią sztuką dawną oraz polskimi artystami działającymi na emigracji. Opublikował ponad pięćdziesiąt tekstów, jest redaktorem trzech książek.

Wstęp wolny

Data: 
20.09.2014 18:00
Miejsce: 
Hotelu Mercure Toruń Centrum, ul. Kraszewskiego 1/3
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.